Novinári z významného denníka sa sťažujú na prokremeľskú cenzúru Foto: Vedomosti

Novinári z významného denníka sa sťažujú na prokremeľskú cenzúru

24.04.2020 08:57 | Tlač | ČTK

Novinári z hospodárskeho denníka Vedomosti, patriaceho v Rusku k najvýznamnejším, obvinili úradujúceho šéfredaktora z cenzúrnycg zásahov v prospech Kremľa, a vyzvali správnu radu k vymenovaniu nového šéfa. Situáciu, o ktorej informovala tiež agentúra Reuters, sa Vedomosti venujú vo svojom redakčnom úvodníku.

 

Šéfredaktor Andrej Šmarov, ktorého do funkcie dosadil nový majiteľ, napríklad zakázal zverejňovať prieskumy verejnej mienky od nezávislého strediska Levada, ktoré vadia Kremľu. Zabránil tiež zverejneniu komentára, ktorý by sa údajne mohol dotknúť mocného šéfa ropného koncernu Rosnefť Igora Sečina, blízkeho spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina.

Už skôr sa reportérka denníka Xenija Bolecká verejne sťažovala na to, že Šmarov zakázal negatívne ohlasy na Putinove plány na zmenu ústavy. Tie by existujúcemu prezidentovi mali umožniť zotrvať v Kremli až do roku 2036.

"Takéto zmeny podkopávajú dôveru v denník," varoval úvodník. Redakcia v ňom uistila, že zverejnenie textu je dôkazom o jej odhodlaní brániť hodnoty, na ktorých noviny doteraz stáli. "Po strate reputácie sa Vedomosti stanú ďalším závislým a riadeným médiom, ktorého cieľom nie je uspokojiť potreby čitateľov overenými správami a kvalitnými analýzami, ale slúžiť záujmom a ambíciám oficiálnych a tajných vlastníkov," píše sa v úvodníku, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Na jej žiadosť o vyjadrenie Šmarov neodpovedal a položené otázky ponechal bez odpovede. Putinov hovorca Dmitrij Peskov na otázku ohľadom výhrad redaktorov významného denníka proti cenzúre povedal, že Kremeľ nezasahuje do redakčnej politiky médií. O zákaze publikovať výsledky prieskumov Levadu nič nevie. "Naďalej máme záujem o kvalitné publikácie s talentovanými redakčnými tímami," povedal.

Vedomosti až doteraz pravidelne zverejňovali prieskumy strediska Levada, ktorému ruské úrady v roku 2016 udelili hanlivú nálepku "zahraničného agenta". Napríklad tento mesiac išlo o prieskum, podľa ktorého si 38 percent Rusov myslí, že Putin obhajuje záujmy oligarchov, bankárov a veľkých podnikateľov.

Vedomosti boli doteraz považované za jedno z mála významných médií, ktoré nie sú pod priamou kontrolou úradov či podnikateľov blízkych Kremľu. Na konci marca ale bolo oznámené, že noviny kupujú dvaja podnikatelia a Šmarov bol poverený riadením redakcie.

"On (Šmarov) mi včera povedal, že pred vymenovaním zašiel na pohovor do prezidentskej kancelárie a že mu stanovili neprekročiteľné medze. Najdôležitejšia bola Levada," povedal teraz Reuters vedúci redaktork denníka Dmitrij Šimákov. "V rozhovore mi povedal aby som už odteraz Levada nikdy nezmieňoval. Inak ho (Kremeľ) vyhodí aj všetky ostatné. A že noviny nemajú peniaze," dodal s tým, že požiadavky odmietol. O postoji Kremľa k prieskumom Levadu hovoril Šmarov s redaktormi tiež podľa zástupcu šéfredaktora Filipa Sterkina.

"Ľudia sú odhodlaní bojovať (o hodnoty novín). Ak prehrajú, odídu," povedal Reuters Boris Safronov z vedenia redakcie.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie