Merkelová: Navaľného otravu spôsobila nervovo paralytická látka novičok Foto: Facebook Alexej Navaľnyj

Merkelová: Navaľného otravu spôsobila nervovo paralytická látka novičok

02.09.2020 23:36 | Tlač | ČTK

K otrave ruského opozičného vodcu Alexeja Navaľného bola podľa všetkého použitá nervovo paralytická látka zo skupiny novičok. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil hovorca kancelárky Angely Merkelovej, to oznámila nemecká vláda.

Berlín chce v prípade postupovať spoločne s Európskou úniou i Severoatlantickou alianciou a od Moskvy požaduje neodkladnej vysvetlenie. Navaľnyj sa lieči na berlínskej klinike Charité, kam bol minulý mesiac v bezvedomí dopravený s príznakmi otravy z Ruska.

"Na popud berlínskej kliniky Charité vykonalo toxikologický rozbor vzoriek od Alexeja Navaľného zvláštne laboratórium nemeckej armády. Tu bola nad všetku pochybnosť zistená nervovo paralytická látka zo skupiny novičok," oznámila nemecká vláda.

Berlín považuje za desivé, že sa Navaľnyj stal v Rusku obeťou chemického útoku. "Spolková vláda útok čo najdôraznejšie odsudzuje. Od ruskej vlády požaduje neodkladné vysvetlenie tejto udalosti," oznámila nemecká vláda.

Kabinet tiež oznámil, že nemecké ministerstvo zahraničia o výsledku laboratórnych testov upovedomí ruského veľvyslanca a že vec aj ďalší postup prerokuje s partnermi v Európskej únii a NATO. Poradiť sa chce o "zodpovedajúcej spoločnej reakcii". Nemecká vláda sa chce obrátiť aj na Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas následne spoločne s ministerkou obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou predstúpil pred novinárov a oznámil, že Berlín si popoludní kvôli otrave k naliehavému rozhovoru predvolal ruského veľvyslanca. "Bola mu opäť oznámená dôrazná žiadosť nemeckej vlády o plné a úplne transparentné objasnenie pozadia teraz preukázateľnej otravy Alexeja Navaľného," povedal Maas.

O prípade otravy napoludnie rokovala Merkelová s Maasom, Krampovou-Karrenbauerovou, ministrom vnútra Horstom Seehoferom a ministerkou spravodlivosti Christine Lambrechtovou.

O výsledku rozborov z vojenského laboratória bola ešte pred zverejnením vyhlásenia informovaná manželka Navaľného a tiež lekári, ktorí sa o ruského opozičníka starajú. Jeho zdravotný stav sa podľa posledných dostupných správ síce zlepšuje, zostáva ale vážny.

Hoci ruskí lekári, ktorí sa o Navaľného starali, otravu odmietli a poukázali na možné problémy s metabolizmom, laboratórne testy po prevoze do Nemecka našli stopy otravy. Charité k tomu uviedla, že zistené nálezy nasvedčujú intoxikácii látkou brzdiacou účinok cholínesterázy, čo je enzým, ktorý je kľúčový pri prenose nervových impulzov v organizme. Konkrétnu látku ale Charité neurčila.

O tom, že by to mohol byť novičok, začali médiá špekulovať čoskoro po oznámení berlínskej kliniky. Novičok nevylúčil ani magazín Der Spiegel, ktorý na odhalenie pozadia prípadu spolupracoval s investigatívnym webom Bellingcat. Der Spiegel uviedol, že zdravotný kolaps Navaľného pripomína otravu bulharského obchodníka so zbraňami Emilijana Gebreva, ktorý bol podľa bulharskej prokuratúry v apríli 2015 otrávený "neidentifikovateľnou organofosforovou látkou". Prokuratúra vtedy uviedla, že Bulharsko v tom istom roku trikrát navštívil Rus menom Sergej Fedotov, a to aj v čase, keď bol Gebrev otrávený.

Ruský portál Fontánka označil Fedotova za agenta ruskej vojenskej tajnej služby GRU a za osobu podozrivú aj v prípade otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripala v anglickom Salisbury. Ten bol podľa britských vyšetrovateľov v roku 2018 otrávený novičokom, za páchateľa boli označení agenti GRU.AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Najčítanejšie