Týždeň vyšiel s titulkou: NIE SME Foto: .týždeň

Týždeň vyšiel s titulkou: NIE SME

13.10.2014 09:29 | Tlač | mk

Časopis .týždeň dnes vyšiel netradične, s veľkým červeným nápisom NIE SME na bielom podklade a bez titulnej fotografie. Len s podnadpisom: Penta narazila na nečakaný odpor.

 

 

Redakcia .týždňa tak vyslovila podporu denníku SME, kde minulý týždeň viac ako 60 ľudí verejne oznámilo, že ak do vlastníckej štruktúry vstúpi cez agentúru SITA finančná skupina Penta, odídu.

„Tento postoj je prejavom statočnosti a zasluhuje si obdiv. Títo redaktori sa možno vzdávajú práce, ktorá ich živí a ktorá ich baví. Možno budú musieť ísť do neistoty, pretože mediálny trh momentálne neponúka na Slovensku veľa atraktívnych príležitostí a rozbiehať nové projekty je v dnešnej situácii tiež veľký risk," píše .týždeň.

"Redakcie SME a .týždňa sa občas škriepime, kritizujeme, ohovárame, občas si zo seba uťahujeme, aj vášnivo nesúhlasíme, ale vzájomne sa rešpektujeme a v tomto zápase SME stojíme jednoznačne na strane svojich kolegov a vyjadrujeme im rešpekt a podporu," napísala v komentári Eva Čobejová.

Podľa .týždňa vďaka kauze Gorila vieme, že v Pente majú nízko nastavený štandard v biznis etike a ich predstavy o spoločenskej zodpovednosti boli alebo sú zvláštne. Kauza Gorila mohla Pente pomôcť k tomu, aby zmenila svoje správanie a pomaly presviedčala verejnosť, že naozaj nie je démonom zla. „Kúpa médií však nie je tá najlepšia cesta, ako si získať rešpekt v spoločnosti."

Podporu redakcii SME vyjadril z novinárov napríklad aj šéf webu Jetotak.sk a moderátor diskusnej relácie v RTVS Michal Havran (na svojom verejnom profile na Facebooku), ale aj českí novinári, ktorí odišli z českých médií, keď nakupoval Andrej Babiš. "Redakce SME ale hlavně nastolila oligarchizaci médií jako vážné společenské téma. Každý, kdo by se rozhodl do služeb Penty na jejich místa nastoupit, bude pod silným společenským tlakem. Bude muset hledat argumenty, proč není prodejný, když se rozhodl dát do služeb Penty. Společenská ostrakizace je velmi účinnou silou pro vymáhání nepsaných pravidel. Málokdo chce dlouhodobě žít s pocity prodejnosti, studu a trapnosti," napísalo Echo24.

Odporúčame aj: Penta chce ovládať médiá. Má to háčik

„Vyjadřujeme redaktorům podporu. Věříme, že téma vstupu silných finančních skupin do médií ve středoevropském regionu a jeho důsledky by se mělo mnohem více veřejně diskutovat. Tak, aby nedošlo k postupnému vyprázdňování obsahu, ústupu kritických analýz a obecně editoriální kultury potřebné pro zdravý rozvoj společností, napísala bývalá šéfka Nových médií v Českej televízii Pavlína Kvapilová, dnes mediálna analytička, ktorá vytvorila na Facebooku skupinu "Podporujeme odvážnych redaktorov SME."

 

pošli na vybrali.sme.sk


Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

1. Parlament zrušil koncesionárske poplatky pre časť obyvateľov. Pozrite sa pre koho a od kedy

Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorou zrušil koncesionárske poplatky pre dôchodcov, ľudí v hmotnej núdzi a pre zdravotne postihnutých.

Internet by sme deťom nemali zakazovať.  Mali by sme ich učiť používať ho správne

2. Internet by sme deťom nemali zakazovať. Mali by sme ich učiť používať ho správne

Internet sa veľmi rýchlo stal neoddeliteľnou súčasťou života dospelých, ale aj tínedžerov a detí. Tie si bez online pripojenia nevedia predstaviť svoj deň. Internet sa už od útleho detstva stáva ich primárnym zdrojom informácií, ale aj hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi. Nadácia Orange vo svojom grantovom programe e-Školy pre budúcnosť upozorňuje na potrebu zabezpečiť žiakom potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia.

Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

3. Orange spúšťa globálnu komunikačnú kampaň na podporu rozumného a bezpečného používania digitálnych technológií (VIDEO)

Orange v týchto dňoch spúšťa aj na Slovensku globálnu kampaň, ktorá sa zaoberá rozumným a bezpečným používaním digitálnych technológií. 

Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

4. Parlament schválil kontroverznú novelu tlačového zákona

Politici, vysokí štátni úradníci a ďalší predstavitelia verejných inštitúcií opäť získajú právo na zverejnenie reakcie na články tlače a tlačových agentúr, pokiaľ tieto články obsahujú nepravdivé alebo neúplné údaje o ich práci.

Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

5. Mafra spustila nadstavbu iDNES, od decembra bude platená

 Vydavatelství Mafra dnes spustilo prémiovou nadstavbu svého zpravodajského portálu iDNES.cz.

Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

6. Začala vysielať nová internetová televízia - s Danglom, Zomri, Vinczeovou a ďalšími (VIDEO)

Necelý rok po začiatku vysielania v susednej Českej republike začala vysielať na Slovensku lokalizovaná Mall.tv aj s vlastnou produkciou. Vysielateľ avizuje dvanásť pôvodných relácií, v ktorých budú účinkovať známe tváre z Markízy, JOJ či RTVS.

Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

7. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

8. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

9. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

10. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Najčítanejšie