Týždeň vyšiel s titulkou: NIE SME Foto: .týždeň

Týždeň vyšiel s titulkou: NIE SME

13.10.2014 09:29 | Tlač | mk

Časopis .týždeň dnes vyšiel netradične, s veľkým červeným nápisom NIE SME na bielom podklade a bez titulnej fotografie. Len s podnadpisom: Penta narazila na nečakaný odpor.

 

 

Redakcia .týždňa tak vyslovila podporu denníku SME, kde minulý týždeň viac ako 60 ľudí verejne oznámilo, že ak do vlastníckej štruktúry vstúpi cez agentúru SITA finančná skupina Penta, odídu.

„Tento postoj je prejavom statočnosti a zasluhuje si obdiv. Títo redaktori sa možno vzdávajú práce, ktorá ich živí a ktorá ich baví. Možno budú musieť ísť do neistoty, pretože mediálny trh momentálne neponúka na Slovensku veľa atraktívnych príležitostí a rozbiehať nové projekty je v dnešnej situácii tiež veľký risk," píše .týždeň.

"Redakcie SME a .týždňa sa občas škriepime, kritizujeme, ohovárame, občas si zo seba uťahujeme, aj vášnivo nesúhlasíme, ale vzájomne sa rešpektujeme a v tomto zápase SME stojíme jednoznačne na strane svojich kolegov a vyjadrujeme im rešpekt a podporu," napísala v komentári Eva Čobejová.

Podľa .týždňa vďaka kauze Gorila vieme, že v Pente majú nízko nastavený štandard v biznis etike a ich predstavy o spoločenskej zodpovednosti boli alebo sú zvláštne. Kauza Gorila mohla Pente pomôcť k tomu, aby zmenila svoje správanie a pomaly presviedčala verejnosť, že naozaj nie je démonom zla. „Kúpa médií však nie je tá najlepšia cesta, ako si získať rešpekt v spoločnosti."

Podporu redakcii SME vyjadril z novinárov napríklad aj šéf webu Jetotak.sk a moderátor diskusnej relácie v RTVS Michal Havran (na svojom verejnom profile na Facebooku), ale aj českí novinári, ktorí odišli z českých médií, keď nakupoval Andrej Babiš. "Redakce SME ale hlavně nastolila oligarchizaci médií jako vážné společenské téma. Každý, kdo by se rozhodl do služeb Penty na jejich místa nastoupit, bude pod silným společenským tlakem. Bude muset hledat argumenty, proč není prodejný, když se rozhodl dát do služeb Penty. Společenská ostrakizace je velmi účinnou silou pro vymáhání nepsaných pravidel. Málokdo chce dlouhodobě žít s pocity prodejnosti, studu a trapnosti," napísalo Echo24.

Odporúčame aj: Penta chce ovládať médiá. Má to háčik

„Vyjadřujeme redaktorům podporu. Věříme, že téma vstupu silných finančních skupin do médií ve středoevropském regionu a jeho důsledky by se mělo mnohem více veřejně diskutovat. Tak, aby nedošlo k postupnému vyprázdňování obsahu, ústupu kritických analýz a obecně editoriální kultury potřebné pro zdravý rozvoj společností, napísala bývalá šéfka Nových médií v Českej televízii Pavlína Kvapilová, dnes mediálna analytička, ktorá vytvorila na Facebooku skupinu "Podporujeme odvážnych redaktorov SME."

 

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie