Na Čiernej listine účastníkov knižných ankiet sa ocitli známi umelci

Na Čiernej listine účastníkov knižných ankiet sa ocitli známi umelci

Po etape rôznych ankiet o najlepšiu knihu, ktoré zaplavili predvianočné stránky denníkov a časopisov, magazín Kloaka zostavil "Čiernu listinu účastníkov knižných ankiet." V rebríčku sú známe osobnosti slovenskej umeleckej brandže, ktorí v anketových otázkach novinárov bezproblémov odporúčali svoje diela, alebo diela svojich blízkych.

 

 

Napríklad v kategórii sebapropagácia je spisovateľ Marián Grupač, ktorý odporúčal Antológiu súčasnej slovenskej poézie, kde sú uverejnené jeho básne. Na listine sa objavil aj spisovateľ a filmár Peter Krištúfek, ktorý odporúčal napríklad svoju knihu Dom hluchého, ale aj dizajnér Palo Bálik, ktorému sa páči kniha Lucie Piussi, ktorej bol dizajnérom. Často sa v zozname objavuje spisovateľ Ivan Kadlečík, ktorý odporúča diela svojej manželky Ivy Kadlečíkovej.

V kategórii propagácia vlastne rodiny je spisovateľka Veronika Šikulová, ktorá vo viacerých anketách odporúčila diela svojho svokra a švagra, Juraj Čarný dielo svoje sestry. A Zuzana Piussi zas viackrát odporučila knihu svojej sestry Lucie. Viacerí svoje príbuzenstvo neskrývali, aj naň upozornili. „Lucia je moja sestra a možno mi nikto neuverí, že som objektívna, ale ja mám tú knihu naozaj veľmi rada. Je odvážna a vtipná. Máloktorá ženská autorka si vie strieľať sama zo seba,“ povedala pre Pravdu Zuzana.

V kategórii propagácia vlastného vydavateľstva je napríklad Oleg Pastier, Peter Milčák či Karol Chmel.

Kompletná Čierna listina účastníkov knižných ankiet je na portáli Kloaka - magazín experimentálnej a nekonvenčnej tvorby.

Aktualizácia 9. 1. 2013: Na čiernu listinu reagovala spisovateľka Veronika Šikulová komentárom Ľahko ju objavil, keď už bola.