Dokument Od Fica do Fica videlo 16 tisíc platiacich a okolo 50 tisíc neplatiacich ľudí Foto: Robert Zipser

Dokument Od Fica do Fica videlo 16 tisíc platiacich a okolo 50 tisíc neplatiacich ľudí

06.05.2013 09:04 | TV | mk

Kontroverzný dokument Zuzany Piussi Od Fica do Fica začína dnes vychádzať na DVD.

DVD, ktoré stojí 4.99 eur, sa dnes dostalo do distribúcie.„Film je určený pre tých, ktorí si ho cez internet nepozreli, ale aj pre tých, čo film videli a sú zvedaví na bonusy, ktoré sa do filmu nedostali, ocenia mať ho v archíve s anglickými titulkami, a s kresbami Shootyho. Keď si film kúpia, podporia tak našu ďalšiu nezávislú tvorbu," povedala režisérka Zuzana Piussi.

Film bude k dispozícii v kamenných obchodoch, vo vybranej sieti supermarketov a hypermarketov, u internetových predajcov a v novinových stánkoch. Podľa tlačovej správy niektorí slovenskí obchodníci sa v prospech filmárky dobrovoľne vzdávajú marže. „Je to unikát. Medzi obchodníkmi vznikla táto solidarita - sú ochotní nakupovať tento produkt drahšie, ako by mohli," hovorí Zuzana Golianová, ktorá zastupuje autorku. 

Foto z nakrúcania, Róbert Zipser

Po tom, ako film odmietli vysielať multiplexy, stal sa prvým filmom, ktorý bol ponúkaný na webe cez systém Piano. Časopisu .týždeň film prilákal nových predplatiteľov a odštartoval novinku na trhu spravodajských webov, ktoré začali prinášať cez Piano aj ďalšie filmy.

Dokument po premiére 20. november 2012 do svojho programu zaradili len klubové kiná, film sa nedostal do širokej kinodistribúcie. Film dostal cenu slovenskej kritiky, v ankete denníka SME bol udalosťou roka 2012 a stal sa hitom internetu. Videlo ho približne 16 tisíc platiacich a okolo 50 tisíc neplatiacich ľudí. Zakrátko, ako sa začal distribuovať cez Piano,vznikli pirátske kópie, ktoré sa voľne šírili a zdieľali na sociálnych sieťach. Tvrocovia sú presvedčení, že je jeden z najsledovanejších dokumentov v histórii Slovenska.

Zuzana Piussi v súčasnosti plánuje dokončiť film o týraných deťoch s názvom Priamy prenos. "Rada by som nakrútila film o Vladovi Zboroňovi, ako po 30 rokoch ide navštíviť svojich spolužiakov z Bohosloveckej fakulty. Na film nemám žiadne finančné prostriedky, Česká televízia by mala v najbližších dňoch rozhodnúť, či film zoberie pod svoje krídla, ale v tejto chvíli je to zatiaľ neisté," povedala Piussi.

Režisérka začala nakrúcať svoj film Od Fica do Fica zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala predvolebné kampane, aktivity politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov.Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Najčítanejšie