OĽaNO: Stanovisko právnika k zavádzajúcemu článku týždenníka .týždeň

11.02.2020 15:01 | Tlačové správy |

 OĽaNO spochybnilo článok čaopisu .týždeň a zverejnilo reakciu svojho právnika:

Hlasovanie prostredníctvom domény rozhodni.to je možné skrz prihlásenie sa na facebookový účet, google účet (gmail) alebo skrz emailovú registráciu. Hlasovanie a poskytnutie údajov nie je možné ak dotknutá osoba neudelí výslovný súhlas so spracúvaním svojich osobných údajov, a to prostredníctvom odkliknutia kolónky súhlasu.

Každý respondent má v podmienkach ochrany osobných údajov uvedené všetky informácie, ktoré GDPR a zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov od prevádzkovateľa vyžadujú. Týmito údajmi sú okrem identifikačných údajov prevádzkovateľa či rozsahu spracúvaných osobných údajov aj poučenie o právach dotknutých osôb (v tomto prípade respondentov) vrátane možnosti kedykoľvek svoj súhlas odvolať. Tieto informácie má každý respondent nepretržite k dispozícii, a to aj potom čo sa už hlasovania zúčastnil. Tvrdenie, že súhlas nie je explicitný, špecifický, či plne informovaný a slobodne udelený je preto klamlivé a zavádzajúce.

V tejto súvislosti je veľmi dôležité poukázať aj na skutočnosť, že pri uvádzaní údaju o sympatiách k politickej strane je výslovne napísané že ide o nepovinný údaj. Aj táto skutočnosť prispieva k jednoznačnému logickému záveru, že dobrovoľné uvedenie sympatií k danej politickej strane nemôže byť interpretované inak ako výslovný súhlas s jeho spracúvaním. V neposlednom rade, je potrebné uviesť aj to, že bez vedomej aktivity respondenta ostane políčko o sympatiách k politickej strane nevyplnené a tiež, že hlasovať možno aj bez uvedenia politických sympatií.

Účel a podmienky vždy určuje prevádzkovateľ (t.j. hnutie OĽANO), pričom účelom spracúvania je priamy marketing. Aj v prípade, že by bol náhodouidentifikovaný aj ďalší účel (napr. vyhodnotenie ankety), zákon č. 18/2018 Z. z. aj GDPR umožňuje spracúvanie získaných osobných údajov aj na iný účel, na aký boli osobné údaje získané. Vzhľadom na okolnosti získania osobných údajov, povahu osobných údajov či existenciu primeraných záruk je možné získané osobné údaje použiť aj na anonymizované vyhodnotenie ankety (t.j. koľko sympatizantov iných strán sa zapojilo do ankety a či hlasovali v prospech alebo v neprospech položených otázok). Možnosť spracúvať osobné údaje aj na iný ako pôvodne zamýšľaný účel vyplýva jednak z § 13 ods. 3 zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov, ale aj z čl. 6 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov).

Citované vyhlásenie Európskeho výboru pre ochranu osobných údajov, nie je ničím iným ako uceleným sumárom zásad a odporúčaní pri používaní osobných údajov v priebehu politických kampaní. To znamená, že predmetné vyhlásenia nezavádza žiadne nové povinnosti v súvislosti s politickou kampaňou, či spracúvaním osobitnej kategórie osobných údajov, ale len sumarizuje existujúce požiadavky na ich spracúvanie.

JUDr. Igor Dušenka, expert na ochranu osobných údajov, bývalý člen právneho odboru Úradu na ochranu osobných údajov SRČeské festivaly spustili internetové United Live Radio, dostupné je aj na Slovensku

České festivaly spustili internetové United Live Radio, dostupné je aj na Slovensku

Organizátori festivalov, hudobní promotéri a ďalší ľudia dnes spustili nekomerčné internetové rádio United Live Radio, ktoré má ľuďom v čase bezpečnostných opatrení kvôli epidémii nového typu koronavírusu nahradiť nedostatok zážitkov z klubov, sál a festivalov.

Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Hlavné správy vystúpili zo spolku so Slobodným vysielačom a Zem a Vek

Ešte dopoludnia vo štvrtok pobehoval redaktor konšpiračných Hlavných správ (HS) po úrade vlády s mikrofónom HS a ďalšieho konšpiračného webu Zem a Vek a podvečer už Hlavné správy oznámili, že v spolku s webom Tibora Rostása a ďalšími podobnými webmi nechcú byť.

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Mimoriadne vystúpenie Zuzany Čaputovej: Potrebujeme veriť, že obeť, ktorú teraz prinášame, má zmysel (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vystúpila v RTVS s mimoriadnym prejavom v súvislosti s aktuálnou epidémiou.

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Facebook investuje 3 milióny dolárov do nového fondu pre žurnalistiku o COVID-19

Súčasná kríza spôsobená nákazou koronavírusom sa dotkla aj médií. Dnes Facebook Journalism Project a European Journalism Centre oznámili vytvorenie Európskeho podporného fondu pre žurnalistiku COVID-19, ktorý má novinárom v Európe pomôcť pokrývať dôležité správy vo chvíli, keď ich všetci najviac potrebujú.

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Úrad vlády dnes zrušil akreditáciu redaktorovi Hlavných správ, ten ničil majetok ÚV (VIDEO)

Včera sme upozornili na to, že úrad vlády by mal zrušiť akreditáciu redaktorom webu Hlavné správy, pretože web nehľadá pravdu, ale funguje len preto, aby šíril proruské manipulácie, hoaxy a dezinformácie.

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Novou hovorkyňou ministerstva vnútra je bývalá redaktorka TA3

Minister vnútra SR Roman Mikulec má od dnes 9. apríla 2020 novú posilu v komunikačnom tíme.

Na Omediach.com máme rekord - viac ako 1,3 milióna zobrazení za mesiac

Web Omediach.com prešiel za posledný polrok výrazným nárastom.

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Zuzana Čaputová požiadala RTVS o mimoriadne vystúpenie

Kancelária prezidentky SR požiadala RTVS v súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou na Slovensku o možnosť mimoriadneho vystúpenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej vo vysielaní RTVS.

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ Twitteru sľúbil miliardu dolárov na boj s koronavírusom

Zakladateľ a šéf sociálnej siete Twitter Jack Dorsey sľúbil, že poskytne na boj proti koronavírusu miliardu dolárov. To predstavuje viac ako štvrtinu jeho celkového majetku. Dorsey o tom informoval na svojom twitterovom účte.

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

4ka prináša rýchlu wifinu na doma i na chatu

Mobilný operátor 4ka prichádza s riešením pre všetkých, ktorí v tejto dobe potrebujú dáta pre svoje fungovanie či už doma alebo napríklad na chate. K novému paušálu SLOBODA DATA si môžu zákazníci cez e-shop objednať aj modem Huawei E5573.

Najčítanejšie