COVID preukaz EÚ nestratil na dôležitosti a význame. V niektorých krajinách je stále nevyhnutnosťou

Napriek tomu, že väčšina európskych krajín zrušila povinnosť preukazovania sa negatívnym testom alebo potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, stále existujú destinácie, kde tieto doklady môžu vyžadovať. COVID preukaz EÚ však nie je nutné nosiť so sebou, postačí aj jeho elektronická verzia.

Preukázanie sa COVID preukazom v EÚ vyžaduje aktuálne Fínsko, Francúzsko, Korzika, Malta a Monako. Pred cestou je preto dôležité overiť si podmienky vstupu do krajiny na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Poistenci najväčšej zdravotnej poisťovne na Slovensku nemusia tento doklad nosiť so sebou fyzicky, dostupný je aj v mobilnej aplikácii VšZP. Mobilná aplikácia zobrazuje aj všetky absolvované očkovacie dávky, rovnako ako potvrdenie o prekonaní ochorenia či testovaní PCR.

Okrem COVID preukazu EÚ nájdu naši poistenci v mobilnej aplikácii aj preukaz poistenca ako aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Bezpečnosť cestujúceho zvyšuje aj SOS karta prvej pomoci v aplikácii. V karte je možné vyplniť kontakt v prípade núdze, alergie, krvnú skupinu aj chronické ochorenia. Všetky tieto dôležité veci sa zobrazia i na uzamknutej obrazovke smartfónu.

Funkcia „V mojom okolí“ zas poistencom zobrazí najbližších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, teda najbližšie lekárne, ambulancie, nemocnice a zároveň zobrazí tých poskytovateľov, ktorých zmluvným partnerom je VšZP. V prípade, že lekár poistencovi predpíše e-Recept, zobrazí sa mu v záložke „Do lekárne“ a liek si môže pacient sám vyzdvihnúť.

Poistenci tiež vďaka aplikácii majú prehľad o absolvovaných preventívnych prehliadkach a upozorní ich na tie, ktoré ešte nestihli či zabudli podstúpiť v záujme udržania dobrej kvality svojho zdravia. Tiež majú k dispozícii sumár predpísaných liekov, doplatkov za lieky a ich lacnejších alternatívach. Poistenci majú prístup aj k mnohým zľavám a benefitom, ktoré im VšZP ponúka. Všetky tieto funkcie môžu po novom využívať aj tínedžeri od 15 rokov.