Mika: Šéf spravodajstva Lukáš Diko dočasne nevykonáva svoju funkciu Foto: Omédiách.com

Mika: Šéf spravodajstva Lukáš Diko dočasne nevykonáva svoju funkciu

26.10.2016 11:55 | TV | mk

Rada RTVS mala dnes mimoriadne rokovanie.

 


Na rokovaní generálny riaditeľ RTVS Václav Mika odsúdil spôsob, akým boli zverejnené diskreditačné informácie o viacerých redaktoroch RTVS na tlačovej besede Mariána Kočnera.

Zároveň informoval o krokoch, ktoré v súvislosti s kauzou podnikol. Neurobil som ich v reakcii na tlačovú besedu Kočnera, ale v reakcii na stanoviská politikov a médií, dodal. Otvorený list poslal Mikovi podpredseda SNS Anton Hrnko.

 Mika sa obrátil listom na generálnu prokuratúru, „pretože je tu podozrenie zo spáchania trestného činu," povedal.

Zároveň oznámil, že zriaďuje vyšetrovaciu komisiu.

„V záujme predísť akýmkoľvek diskusiám na základe nepotvrdených skutočností a snáh poškodiť dobré meno RTVS a dôveryhodnosť RTVS zriaďujem komisiu na interné preskúmanie redakčných výstupov v súvislosti s obvineniami zamestnancov redakcie spravodajstva RTVS z možného nadržiavania konkrétnej politickej strane. Cieľom komisie je preskúmať nestrannosť, nezávislosť a nezaujatosť redakčných výstupov spravodajstva RTVS a dodržiavanie Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS," povedal Mika.

Viac: Stanovisko Václava Miku po mimoriadnom rokovaní Rady RTVS

Ako bude vyzerať komisia?

Komisia bude dočasná, na konci vyšetrovania predloží výsledky generálnemu riaditeľovi a Rade RTVS a potom zanikne. Tento postup je podľa neho štandardný aj vo verejnoprávnych médiách v iných krajinách. 

Členmi komisie budú: zástupca šéfredaktora Juraj Fellegi, Roman Tóth z manažmentu RTVS, osloviť chce Mika aj nezávislého novinára zo zahraničia - redaktora ČT Michala Kubalu.

V štvorčlennej dočasnej komisii ponúkol miesto aj zástupcom Rady RTVS. Viacerí členovia na rade odmietli byť členmi komisie. Podpredseda rady Martin Kákoš navrhol, že rada si vytvorí vlastnú komisiu, ktorá bude dozerať na to, ako prebieha vyšetrovanie.

Predseda Rady RTVS prečítal list, ktoré mu zaslal riaditeľ spravodajstva, športu a publicistiky RTVS Lukáš Diko. "Všetky (medializované informácie) považujem za účelovú diskreditáciu a podlú manipulatívnu konštrukciu, namierenú proti mojej osobe, ako aj spravodajstvu RTVS," píše Diko v liste. Stojí si za svojou prácou šéfa spravodajstva a odmieta vykonštruované obvinenia. Zároveň píše, že do vyšetrenia prípadu „si budem čerpať dovolenku, prípadne iný typ voľna."

"To je aj dôvod, prečo tu dnes nie je," dodal Václav Mika, ktorý jeho rozhodnutie rešpektuje.

Viac: List Lukáša Dika, v ktorom vysvetľuje, prečo dočasne odchádza zo spravodajstva

Mika zároveň upozornil členov rady, že Diko dočasne nevykonáva svoju funkciu len na základe svojho rozhodnutia, ale je naďalej je  riaditeľom Sekcie spravodajstva, športu a publicistiky  RTVS, ktorý dočasne nevykonáva svoju funkciu.

Informoval členov rady aj o tom, že sa rozprával s ďalšími tromi členmi spravodajstva, ktorí boli v kauze spomínaní.

Aktualizácia: Rada prijala uznesenie, v ktorom odmietla členstvo v komisii, ktorú zriadil Mika, ale schválila si vytvorenie vlastnej komisie.

Zároveň predseda rady Igor Gallo informoval, že zajtra bude na túto tému mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá. "O ničom neviem, ani ďalší členovia výboru, ani na sekretariáte mi o mimoriadnom rokovaní nevedeli nič povedať, " reagoval člen výboru poslanec Jozef Viskupič po rokovaní rady.

Podvečer mimoriadne rokovanie výboru oznámil predseda výboru poslanec Dušan Jarjabek.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

1. Nominácie na ceny Emmy sú známe, ovládla ich dráma Hra o tróny (VIDEO)

Záverečná ôsma séria dramatického fantasy seriálu Hra o tróny získala 32 nominácií na televízne ceny Emmy, čo prekonalo doterajší rekord 27 nominácií, ktoré v roku 1994 mal kriminálny seriál Polícia New York.

Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

2. Z vraždy maltskej novinárky obvinili troch mužov

Na Malte sa pre vraždu novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej postavia pred súd traja muži.

V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

3. V Moskve prepustili štyroch policajtov kvôli zadržaniu investigatívneho novinára

Štyria policajti z Moskvy boli prepustení v súvislosti s júnovým zadržaním investigatívneho novinára Ivana Golunova.

Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

4. Prečo Agentom 007 bude v novej bondovke žena? (VIDEO)

Novým tajným agentom s označením 007 bude po Danielovi Craigovi prvýkrát v dejinách bondoviek žena a černoška, ​​britská herečka Lashana Lynchová. Tvrdí to britský bulvárny denník Daily Mail, ktorý sa odvoláva na zdroj z filmového priemyslu.

Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

5. Kampaň s mŕtvym vtákom upozorňuje na masaker v Stredomorí (FOTO)

Nielen na Slovensku ale aj v ČR sa v týchto dňoch objavila nezvyčajná bilbordová kampaň, ktorá ukazuje fotky mŕtvych vtákov.

Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

6. Výzva politikom a političkám: Nezneužívajte tému LGBT v predvolebných kampaniach

Festival Dúhový PRIDE vyvrcholí 20. júla 2019 sprievodom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V tejto súvislosti organizátori festivalu vyzývajú slovenských politikov a političky, aby prestali zneužívať tému práv LGBT ľudí v predvolebných kampaniach, hľadali riešenia problémov, ktoré ľudí naozaj trápia a prijali konečne legislatívu pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny.

Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

7. Falošný profil láka od dievčat nahé fotky, film ukazuje ako predátor loví deti na sociálnej sieti (VIDEO)

Ako získať kompromitujúci materiál od neplnoletých osôb, je jednou z tém filmu s názvom Kto je ďalší?, ktorý ide do kín. Film je nakrútený podľa skutočných príbehov zo Slovenska, Kanady a Ruska. Ako námet slúžila aj reálna instagramová stránka, ktorá dodnes funguje.

Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

8. Ukrajinská televízia 112 bola terčom útoku z granátometu

Neznámy útočník v sobotu na sídlo ukrajinskej spravodajskej televízie 112 vypálil strelu z granátometu, nikto zranený nebol, budova ale bola poškodená. Prípad úrady vyšetrujú ako teroristický akt, napísala agentúra AP.

České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

9. České vydavateľstvo Penty minulý rok prehĺbilo stratu na 83,6 miliónov Kč

 Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionu korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun. Vyplývá to účetní závěrky společnosti.

DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

10. DIGI prináša rozprávkové leto a skvelé zľavy

Spoločnosť DIGI SLOVAKIA si na letné obdobie pripravila zaujímavú ponuku. Výhodné zľavy na prvých 6 mesiacov pre nových zákazníkov, TV + Internet pod jednou strechou, ako aj rozprávková ponuka detských programov pre všetkých.

Najčítanejšie