Najdrahší nemecký seriál Babylon Berlin vzbudzuje veľkú pozornosť Foto: Sky

Najdrahší nemecký seriál Babylon Berlin vzbudzuje veľkú pozornosť

24.11.2018 20:24 | TV | ČTK, mk

Veľkú pozornosť vzbudzuje televízny seriál Babylon Berlin. Najdrahšie nemecké filmové dielo, ktoré sa sústredí na divoké 20. a 30. roky v nemeckej metropole, nemecké médiá hodnotili ako míľnik, začiatok novej éry či majstrovský počin. Veľký ohlas už má aj v zahraničí. 

 

Seriál priniesie aj RTVS. Prvé dve čati odvysiela večer 24. novembra na Dvojke.

Seriál sa začína v roku 1929 v Berlíne, ktorý je síce ešte stále poznačený prvou svetovou vojnou, zároveň sa už ale radí medzi najvyhľadávanejšie metropoly sveta, v ktorej si na svoje prídu všetci hriešnici, či už túžiaci po ženách, alkohole alebo drogách.

"Boli sme šokovaní, keď sme pri našich rešeršiach zistili, aký medzinárodný bol Berlín už v 20. rokoch. Tak otvorený a živý ako vtedy je znovu až dnes," povedal serveru Spiegel Online jeden z trojice režisérov Achim von Borries. "Nočný život bol ohromný. Pre každú sexuálnu orientáciu existoval príslušný podnik," povedal.

Hlavnými hrdinami seriálu sú vojnou zničený a na morfiu závislý policajný komisár Gereon Rath (stvárnil ho Volker Bruch) a príležitostná prostitútka Charlotte Ritterová (Liv Lisa Friesová), ktorá sa chce stať policajtkou. V rokoch pred nástupom nacistov k moci sa nestretávajú len so zločincami a gangstrami, ale sú vtiahnutí aj do politického víru napätej doby, v ktorej rastie nezamestnanosť aj inflácia a v ktorej na seba začínajú narážať krajne pravicové a krajne ľavicové skupiny.

Odporúčame aj: Vychádza Kutscherova kniha, predloha seriálu Babylon Berlin

Práve krehkosť demokracie, ktorá v prípade tej weimarskej skončila nástupom Adolfa Hitlera k moci v roku 1933, je jedným z hlavných posolstiev seriálu, ktorý vychádza z kriminálnych románov nemeckého spisovateľa Volkera Kutschera. "Dnes sa znovu spoločnosť radikalizuje - nielen nemecká - takže je zaujímavé objavovať paralely," myslí si ďalší z režisérov Hendrik Handloegten. "Mnoho z toho, čo bolo doteraz samozrejmé, je spochybňované: jednota Európy, mier, náš blahobyt. To sa v posledných rokoch zásadne zmenilo," dopĺňa von Borries.

Vedľa Handloegtena a von Borriesa sa na polročnom nakrúcaní prvých dvoch sérií, ktoré majú spolu 16 dielov, podieľal tiež režisér Tom Tykwer. Všetci traja predtým tri roky pracovali na scenári. Aby seriál s rozpočtom okolo 40 miliónov eur mohol vzniknúť, spojili svoje sily verejnoprávna televízia ARD a platená televízia Sky.
Slovenský diváci ho môžu nájsť v ponuke HBO, prinesie ho aj RTVS.

Ešte predtým sa seriál objavil v ďalších krajinách sveta. Dielo natáčané predovšetkým v štúdiu Babelsberg neďaleko Berlína sa podarilo predať do približne šiestich desiatok štátov vrátane USA, Británie, Francúzska, Talianska, Ruska alebo Austrálie.

Na novom filmovom počine kritici vedľa dobrého scenára a výkonov hercov v hlavných úlohách oceňujú aj kostýmy, hudbu a skvele vystihnutú atmosféru doby.

pošli na vybrali.sme.sk


Martinus: Najlepšie knihy roka 2018

1. Martinus: Najlepšie knihy roka 2018

Kníhkupectvo Martinus pripravilo na záver roka výber najlepšieho čítania a kníh v roku 2018. Výber zostavila Jana Šlinská z Martinusu.

Ďurkovič žiada od vedenia RTVS ospravedlnenie

2. Ďurkovič žiada od vedenia RTVS ospravedlnenie

Redaktor Reportérov poslal Ladislav Ďurkovič poslal Rade RTVS aj vedeniu RTVS predžalobnú výzvu, v ktorej žiada od vedenia o ospravedlnenie a nápravu.

V chystanej talentovej šou na Markíze a Nova bude aj Jana Kirschner

3. V chystanej talentovej šou na Markíze a Nova bude aj Jana Kirschner

Televízie Markíza a Nova chystajú na jar tretiu sériu speváckej súťaže The Voice Česko Slovensko.

Kniha novinára o československom agentovi sa stala námetom pre hollywoodsky film

4. Kniha novinára o československom agentovi sa stala námetom pre hollywoodsky film

Kniha novinára  Jaroslava Kmenta Český špión Erwin van Haarlem sa stala námetom pre hollywoodsky film. Autorovi a investigativnemu novinárovi ponúkol spoluprácu producent a scenárista David Klawans.

Fico bude mať Duel Špeciál u Jaromíra Soukupa v TV Barrandov

5. Fico bude mať Duel Špeciál u Jaromíra Soukupa v TV Barrandov

Predseda Smeru Robert Fico bude vo štvrtok hosťom kontroverzného moderátora Jaromíra Soukupa v TV Barrandov v jeho relácii Duel Špeciál.

Popoluška má tento rok vlastnú známku aj výstavu

6. Popoluška má tento rok vlastnú známku aj výstavu

Filmová rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je nielen pre divákov na Slovensku a Česku, ale aj v Nemecku jedným zo symbolov Vianoc.

Robert Fico: Čelíme mediálnemu lynču, nenecháme to takto

7. Robert Fico: Čelíme mediálnemu lynču, nenecháme to takto

V sobotu mala strana Smer-SD v Trenčíne snem.

ʼNdrangheta. Nenásytná talianska mafia

8. ʼNdrangheta. Nenásytná talianska mafia

´Ndrangheta v prvých rokoch nášho storočia ešte viac zbohatla a presadila sa aj na medzinárodnej úrovni. Dávno totiž vyrovnala krok s globálnym trhom a investovala do obchodných aktivít...

Kaliňák obhajuje konšpirátorov a aj oni ho majú celkom radi

9. Kaliňák obhajuje konšpirátorov a aj oni ho majú celkom radi

Bývalý minister vnútra a poslanec Smeru Robert Kaliňák vo štvrtok zvolal tlačovú besedu, na ktorej kritizoval spravodajské médiá. Naopak mal potrebu zastať sa webu, ktorý šíri hoaxy, antisemitizmus a medicínske bludy.

Šéfredaktor podal výpoveď po tom, ako majiteľ dal do novín nekorektnú antikampaň

10. Šéfredaktor podal výpoveď po tom, ako majiteľ dal do novín nekorektnú antikampaň

To, aké články pôjdu alebo nepôjdu do novín, v nezávislých novinách rozhoduje šéfredaktor. Inzercia je označená a mnohé médiá si dávajú pozor, aby aj platená inzercia bola korektná, antikampaň do novín nepúšťajú. To, čo predviedol majiteľ novín, je ukážkovým príkladom zneužitie novín na nekorektnú špinavú kampaň pred voľbami. Pokračovanie.

Najčítanejšie