Záverečná televízna debata pred voľbou prezidenta bola bez prekvapení Reprofoto RTVS

Záverečná televízna debata pred voľbou prezidenta bola bez prekvapení

13.03.2019 23:15 | TV | ČTK

Posledná televízna debata kandidátov na prezidenta Slovenska pred sobotňajším prvým kolom priamej voľby hlavy štátu nepriniesla prekvapenia.

 

Päť najpopulárnejších kandidátov z celkového počtu 13 záujemcov o najvyšší politický post v krajine opakovalo najmä svoje predchádzajúce stanoviská a až na výnimky sa vyhli výpadom proti svojim súperom. Vo štvrtok začína moratórium na vedenie kampane.

"Na Slovensku je objednávka po zmene. Ľudia sú sklamaní a frustrovaní, že spravodlivosť nefunguje vždy pre všetkých a rovnako. Slovensko ale nefunguje len negatívne, v mnohých veciach sa darí," povedala v diskusii na hlavnom televíznom kanáli verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska favoritka volieb právnička Zuzana Čaputová.

Odporúčame aj: Pellegrini v mimoriadnom prejave nepriamo podporil jedného kandidáta (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, podľa posledných prieskumov druhý najpopulárnejší kandidát na funkciu hlavy štátu, zmienil sociálne témy vrátane pomoci staršej generácii. Zopakoval potrebu zjednotenia spoločnosti, ktorej rozdelenie na dva tábory potvrdila minuloročná vražda novinára Jána Kuciaka.

"Chcem Slovensko zjednotené, ktoré sa nebude deliť na dobré a zlé. Chcem prispieť k celospoločenskému zmieru. Naša krajina si zaslúži viac pokoja," uviedol Šefčovič, ktorého v kandidatúre podporuje Smer.

Kontroverzný sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin aj šéf krajne pravicovej strany ĽSNS Marian Kotleba kritizovali politikov, ktorí podľa nich neriešia problémy ľudí. Vymedzili sa tiež voči Európskej únii.

"Najvyšší ústavní činitelia porušujú ústavu a pošliapavajú právny poriadok," povedal bez bližších podrobností Harabin. Prehlbovanie integrácie v EÚ označil za cestu k strate suverenity a k zániku štátu. Podľa neho je v ohrození tradičná rodina a v rámci migrácie existuje riziko prílivu moslimov.

Čaputová, Šefčovič a Harabin patria do prvej trojice najpopulárnejších kandidátov na budúceho slovenského prezidenta, o ktorom zrejme rozhodne až druhé kolo priamej voľby 30. marca. Do neho postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

Televíznej debaty sa okrem spomínanej trojice a Kotlebu zúčastnil aj šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý podľa sondáže nemá šancu. Kotleba v debate ako jediný otvorene obhajoval takzvaný slovenských štát, ktorý vznikol 14. marca 1939 a ktorý bol za druhej svetovej vojny spätý s nacistickým Nemeckom.

Prezidentskí kandidáti sa nezhodli v tom, či by sa aktívne politici mali uchádzať o funkciu ústavného sudcu. Kým Šefčovič túto možnosť obhajoval, Čaputová sa vyslovila pre istý časový odstup od skončenia pôsobenia budúceho ústavného sudcu v politike po jeho nástup na ústavný súd. Harabin vylúčil podporu aktívnym politikom v ich snahe stať sa ústavným sudcom.

Obsadzovanie kresiel ústavných sudcov sa stalo jednou z tém prezidentskej kampane kvôli tomu, že záujem o funkciu predsedu ústavného súdu prejavil bývalý premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Z volieb kandidátov na sudcov Fico nakoniec odstúpil, jeho ambície dostať sa do čela tejto vrcholnej súdne inštitúcie už dopredu odmietol prezident Andrej Kiska.

pošli na vybrali.sme.sk


Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

2. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

3. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

4. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

5. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

6. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

7. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

8. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

9. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

10. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Najčítanejšie