Záverečná televízna debata pred voľbou prezidenta bola bez prekvapení Reprofoto RTVS

Záverečná televízna debata pred voľbou prezidenta bola bez prekvapení

13.03.2019 23:15 | TV | ČTK

Posledná televízna debata kandidátov na prezidenta Slovenska pred sobotňajším prvým kolom priamej voľby hlavy štátu nepriniesla prekvapenia.

 

Päť najpopulárnejších kandidátov z celkového počtu 13 záujemcov o najvyšší politický post v krajine opakovalo najmä svoje predchádzajúce stanoviská a až na výnimky sa vyhli výpadom proti svojim súperom. Vo štvrtok začína moratórium na vedenie kampane.

"Na Slovensku je objednávka po zmene. Ľudia sú sklamaní a frustrovaní, že spravodlivosť nefunguje vždy pre všetkých a rovnako. Slovensko ale nefunguje len negatívne, v mnohých veciach sa darí," povedala v diskusii na hlavnom televíznom kanáli verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska favoritka volieb právnička Zuzana Čaputová.

Odporúčame aj: Pellegrini v mimoriadnom prejave nepriamo podporil jedného kandidáta (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, podľa posledných prieskumov druhý najpopulárnejší kandidát na funkciu hlavy štátu, zmienil sociálne témy vrátane pomoci staršej generácii. Zopakoval potrebu zjednotenia spoločnosti, ktorej rozdelenie na dva tábory potvrdila minuloročná vražda novinára Jána Kuciaka.

"Chcem Slovensko zjednotené, ktoré sa nebude deliť na dobré a zlé. Chcem prispieť k celospoločenskému zmieru. Naša krajina si zaslúži viac pokoja," uviedol Šefčovič, ktorého v kandidatúre podporuje Smer.

Kontroverzný sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin aj šéf krajne pravicovej strany ĽSNS Marian Kotleba kritizovali politikov, ktorí podľa nich neriešia problémy ľudí. Vymedzili sa tiež voči Európskej únii.

"Najvyšší ústavní činitelia porušujú ústavu a pošliapavajú právny poriadok," povedal bez bližších podrobností Harabin. Prehlbovanie integrácie v EÚ označil za cestu k strate suverenity a k zániku štátu. Podľa neho je v ohrození tradičná rodina a v rámci migrácie existuje riziko prílivu moslimov.

Čaputová, Šefčovič a Harabin patria do prvej trojice najpopulárnejších kandidátov na budúceho slovenského prezidenta, o ktorom zrejme rozhodne až druhé kolo priamej voľby 30. marca. Do neho postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

Televíznej debaty sa okrem spomínanej trojice a Kotlebu zúčastnil aj šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý podľa sondáže nemá šancu. Kotleba v debate ako jediný otvorene obhajoval takzvaný slovenských štát, ktorý vznikol 14. marca 1939 a ktorý bol za druhej svetovej vojny spätý s nacistickým Nemeckom.

Prezidentskí kandidáti sa nezhodli v tom, či by sa aktívne politici mali uchádzať o funkciu ústavného sudcu. Kým Šefčovič túto možnosť obhajoval, Čaputová sa vyslovila pre istý časový odstup od skončenia pôsobenia budúceho ústavného sudcu v politike po jeho nástup na ústavný súd. Harabin vylúčil podporu aktívnym politikom v ich snahe stať sa ústavným sudcom.

Obsadzovanie kresiel ústavných sudcov sa stalo jednou z tém prezidentskej kampane kvôli tomu, že záujem o funkciu predsedu ústavného súdu prejavil bývalý premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Z volieb kandidátov na sudcov Fico nakoniec odstúpil, jeho ambície dostať sa do čela tejto vrcholnej súdne inštitúcie už dopredu odmietol prezident Andrej Kiska.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie