Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza Reprofoto Markíza

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

22.07.2019 15:43 | TV | ČTK

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

 

V prípade dokázania viny hrozí obvineným až dvadsaťročné väzenie.

Kočner, ktorého polícia tento rok v marci obvinila aj z objednania minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka, je v kauze zmeniek už dlhšie ako rok vo väzbe a začiatku procesu sa na vlastnú žiadosť nezúčastnil. Rusko zase v inom prípade čelí obžalobe, že si v roku 1997 objednal v podsvetí vraždu svojej spoločníčky z Markízy Silvie Volzovej.

Podľa prokurátora Rusko spomínané zmenky nepodpísal v roku 2000, ako je na nich uvedené, ale až po roku 2013, kedy už nebol riaditeľom ani spolumajiteľom Markízy. Rusko na zmenkách vystupuje ako dlžník, Markíza ako ručiteľ.

Povinnosť preplatiť zmenky by zrejme zostala iba na Markíze, pretože Rusko je podľa médií nemajetný. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva televízie, ktorá patrí do skupiny CME. Markíza predtým označila zmenky za podvrh a tvrdila, že v kauze postupovali Rusko a Kočner v zhode.

Bratislavský okresný súd vlani uložil Ruskovi aj Markíze jednu zo spomínaných zmeniek preplatiť, krajský súd rozhodovanie o tomto obchodnom spore po odvolaní Markízy vlani prerušil. Urobil tak po obvinení Ruska a Kočnera.

Rusko dnes pred súdom odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste, ktorá by mu výmenou za priznanie zabezpečila nižší trest ako v prípade dokázania viny na hlavnom pojednávaní. Vinu skôr poprel aj sám Kočner.

Advokáti obžalovaných tvrdili, že trestné stíhanie ich klientov je zjavne účelové a že celý proces je zo strany prokuratúry vedený jednostranne.

Obžalobu proti Ruskovi a Kočnerovi v kauze falšovania zmeniek za veľkého záujmu médií a verejnosti prejednáva špecializovaný trestný súd so sídlom v Pezinku.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie