Kočner odmietol obžalobu z falšovania zmeniek Foto: Markíza

Kočner odmietol obžalobu z falšovania zmeniek

09.09.2019 13:36 | TV | ČTK

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, dnes na súde odmietol obžalobu, podľa ktorej sa mal podieľať na falšovaní zmeniek v hodnote takmer 69 miliónov eur. Ich preplatenie žiadala jedna z Kočnerových firiem aj od televízie Markíza.


V kauze falšovania zmeniek ho polícia obžalovala spolu s bývalým riaditeľom Markízy a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Tiež ten už skôr vinu poprel.

"Ak by (zmenky) boli sfalšované, tak by som ich nevymáhal prostredníctvom svojej firmy," povedal Kočner súdu dnes počas svojej viac než dvojhodinovej výpovede.

Rusko a Kočner sú podozriví z toho, že štyri zmenky sfalšovali tým, že na nich uviedli ako dátum vystavenia rok 2000, kedy bol Rusko vo funkcii šéfa Markízy. Podľa prokurátora boli ale zmenky v skutočnosti vyhotovené až po roku 2013, kedy Rusko už nebol riaditeľom a spolumajiteľom televízie.

Podľa zmeniek sa Rusko zaväzuje zaplatiť uvedenú sumu, ručiteľom má byť práve Markíza. Dokumenty sa nakoniec dostali do vlastníctva Kočnerovej firmy. Neboli ale zahrnuté v účtovníctve Markízy, ktorú ovláda americká skupina CME.

Odporúčame aj: Novinári Adam Valček a Monika Tódová odmietli byť dôverníkmi Kočnera (VIDEO)

Podľa médií Rusko nie je schopný dlžnú sumu uhradiť, povinnosť preplatiť zmenky by tak pripadla Markíze. V prípade jednej zo zmeniek už súd zatiaľ neprávoplatne rozhodol v neprospech televízie. Odvolací súd ale rokovania v kauze prerušil práve z dôvodu trestného stíhania Ruska a Kočnera.

Súd dnes odmietol návrh prokurátora, aby ako dôkaz pripustil predložené prepisy komunikácie Kočnera s inými osobami, ktoré polícia zaistila z Kočnerovho mobilného telefónu pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Predseda senátu rozhodnutie zdôvodnil tým, že súd požaduje predloženie celej komunikácie obžalovaného, ​​nielen tej časti, ktorá sa týka zmeniek. Podľa médií informácie z Kočnerovho mobilného telefónu okrem iného poukazujú na jeho kontakty s politikmi či predstaviteľmi justície.

Predchádzajúce pojednávanie vo veci zmeniek sa konalo v sídle Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Výsluch Kočnera sa kvôli prísnym bezpečnostným opatreniam uskutočnil v bratislavskej väznici. Kočnera, ktorý je v súvislosti s vyšetrovaním falšovania zmeniek vo väzbe od vlaňajšieho júna, tam polícia previezla z Leopoldova.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie