Kočner odmietol obžalobu z falšovania zmeniek Foto: Markíza

Kočner odmietol obžalobu z falšovania zmeniek

09.09.2019 13:36 | TV | ČTK

Marian Kočner, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, dnes na súde odmietol obžalobu, podľa ktorej sa mal podieľať na falšovaní zmeniek v hodnote takmer 69 miliónov eur. Ich preplatenie žiadala jedna z Kočnerových firiem aj od televízie Markíza.


V kauze falšovania zmeniek ho polícia obžalovala spolu s bývalým riaditeľom Markízy a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom. Tiež ten už skôr vinu poprel.

"Ak by (zmenky) boli sfalšované, tak by som ich nevymáhal prostredníctvom svojej firmy," povedal Kočner súdu dnes počas svojej viac než dvojhodinovej výpovede.

Rusko a Kočner sú podozriví z toho, že štyri zmenky sfalšovali tým, že na nich uviedli ako dátum vystavenia rok 2000, kedy bol Rusko vo funkcii šéfa Markízy. Podľa prokurátora boli ale zmenky v skutočnosti vyhotovené až po roku 2013, kedy Rusko už nebol riaditeľom a spolumajiteľom televízie.

Podľa zmeniek sa Rusko zaväzuje zaplatiť uvedenú sumu, ručiteľom má byť práve Markíza. Dokumenty sa nakoniec dostali do vlastníctva Kočnerovej firmy. Neboli ale zahrnuté v účtovníctve Markízy, ktorú ovláda americká skupina CME.

Odporúčame aj: Novinári Adam Valček a Monika Tódová odmietli byť dôverníkmi Kočnera (VIDEO)

Podľa médií Rusko nie je schopný dlžnú sumu uhradiť, povinnosť preplatiť zmenky by tak pripadla Markíze. V prípade jednej zo zmeniek už súd zatiaľ neprávoplatne rozhodol v neprospech televízie. Odvolací súd ale rokovania v kauze prerušil práve z dôvodu trestného stíhania Ruska a Kočnera.

Súd dnes odmietol návrh prokurátora, aby ako dôkaz pripustil predložené prepisy komunikácie Kočnera s inými osobami, ktoré polícia zaistila z Kočnerovho mobilného telefónu pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Predseda senátu rozhodnutie zdôvodnil tým, že súd požaduje predloženie celej komunikácie obžalovaného, ​​nielen tej časti, ktorá sa týka zmeniek. Podľa médií informácie z Kočnerovho mobilného telefónu okrem iného poukazujú na jeho kontakty s politikmi či predstaviteľmi justície.

Predchádzajúce pojednávanie vo veci zmeniek sa konalo v sídle Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Výsluch Kočnera sa kvôli prísnym bezpečnostným opatreniam uskutočnil v bratislavskej väznici. Kočnera, ktorý je v súvislosti s vyšetrovaním falšovania zmeniek vo väzbe od vlaňajšieho júna, tam polícia previezla z Leopoldova.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie