EÚ chce uvaliť sankcie na údajnú milenku Putina, ktorá stojí na čele veľkej mediálnej skupiny NMG

EÚ chce uvaliť sankcie na údajnú milenku Putina, ktorá stojí na čele veľkej mediálnej skupiny NMG Reprofoto NMG

Európska únia navrhla v súvislosti s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu uvaliť sankcie na niekdajšiu ruskú gymnastku Alinu Kabajevovú, ktorá je podľa médií priateľkou prezidenta Vladimíra Putina a stojí na čele veľkej mediálnej skupiny NMG. Uviedla to agentúra Bloomberg s odkazom na dokument, do ktorého mala možnosť nahliadnuť.

Mediálnej skupine NMG patrí niekoľko ruských televízií, rozhlasová stanica či denník Izvestija. Podľa dvadsaťsedmičky je NMG preto zodpovedná za šírenie vládnej propagandy a podporu akcií, ktoré podkopávajú nezávislosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Olympijská víťazka z Atén a bývalá poslankyňa za vládnucu stranu Jednotné Rusko je považovaná za Putinovu milenku. Kremeľ opakovane poprel správy, že Putin má s Kabajevovou milostný vzťah alebo deti. Osobný život šéfa Kremľa je pre ruské médiá tabu. Ruský denník Moskovskij Korespondent, ktorý v roku 2008 vypustil neoverenú správu o jeho údajnom vzťahu s Kabajevovou, o pár mesiacov na to prestal vychádzať.

Návrh ešte musia schváliť členské štáty a je možné, že sa predtým zmení. Očakáva sa, že veľvyslanci sa stretnú v piatok ráno, aby prerokovali - a prípadne schválili - šiesty balíček sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu. Opatrenia zahŕňajú aj návrh do konca tohto roka úplne zakázať dovoz ruskej ropy do Európskej únie.

EU už predtým uvalila sankcie na ruského prezidenta a jeho dve dcéry, ktoré mal so svojou bývalou manželkou Ljudmilou, s ktorou strávil v manželstve 31 rokov.

 Americký denník The Wall Street Journal minulý mesiac s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov uviedol, že Spojené štáty so sankciami voči Kabajevovej otáľali kvôli obavám, že by to mohlo zvýšiť napätie.

Proti Kabajevovej tiež vznikla on-line petícia vo Švajčiarsku, ktorú k dnešnému dňu podpísalo takmer 75.000 ľudí. Ľudia v nej vyzývajú švajčiarske úrady na vyhostenie bývalej gymnastky, ktorá sa tu podľa autorov petície ukrýva so svojimi deťmi na stráženej horskej chate pri Lugane. Petícia má názov: „Pripojte Evu Braunovú k jej vodcovi“, čím odkazuje na vzťah nacistického diktátora Adolfa Hitlera a jeho milenky Evy Braunovej.