Trumpova firma Trump Media ide na burzu, spojí sa so spoločnosťou Digital World

Mediálna a technologická spoločnosť Trump Media & Technology Group (TMTG) niekdajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa vstúpi na burzu. Akcionári verejne obchodovanej firmy Digital World Acquisition dnes totiž schválili plán, podľa ktorého sa firma spojí s Trumpovým podnikom. S akciami Trumpovej firmy, ktorej hlavnou súčasťou je sociálna sieť Truth Social, sa tak čoskoro začne obchodovať na trhu Nasdaq v New Yorku, uviedla agentúra AP.

Na základe súčasnej ceny akcií firmy Digital World bude TMTG podľa agentúry Reuters ohodnotená až na šesť miliárd USD a Trumpov väčšinový podiel bude mať cenu 3,6 miliardy USD. Cena akcií Digital World však výrazne kolíše a nie je isté, ako sa bude vyvíjať naďalej. Dnes dopoludnia v jednej chvíli strácali akcie až deväť percent.

Po schválení akcionármi by ďalším krokom malo byť budúci týždeň dokončenie transakcie. Jej budúcnosť je však neistá. Bývalý generálny riaditeľ Digital World Patrick Orlando a bývalí obchodní partneri Trumpa Andy Litinsky a Wes Moss podali žaloby na zablokovanie fúzie s tým, že majú nárok na viac akcií za predchádzajúcu prácu na transakcii. Nie je bezprostredne jasné, ako a kedy budú tieto prípady vyriešené.

Aj keby bola dohoda budúci týždeň dokončená, Trump nebude smieť podľa skôr dohodnutých podmienok po dobu šiestich mesiacov predať ani časť svojho podielu v zlúčenej spoločnosti, ani tento podiel využiť na zabezpečenie pôžičky. Trump pritom aktuálne rieši otázku, ako pokryť februárový finančný trest od newyorského súdu vo výške 454 miliónov dolárov, ručiteľa zrejme jeho tím stále nedokázal nájsť.

Digital World Acquisition je zatiaľ prázdnou firmou. Takéto podniky nemajú obchodné aktivity a ich účelom je vyhľadávať investičné príležitosti. Až nájdu vhodnú firmu, spoja sa s ňou, a tak ju s minimálnymi nákladmi a bez zdĺhavého schvaľovacieho procesu dostanú na verejný trh.

TMTG za prvých deväť mesiacov roku 2023 prekonala 10,6 milióna USD a v roku 2022 vykázala stratu 23,2 milióna USD. Peniaze na svoju prevádzku získala z konvertibilných zmeniek, ktoré je možné vymeniť za akcie. Jej sociálna sieť Truth Social začala činnosť vo februári 2022. Zatiaľ nezverejnila počet užívateľov. Výskumná firma Similarweb odhaduje, že vo februári mala zhruba päť miliónov aktívnych používateľov. To je výrazne menej ako TikTok, ktorý má dve miliardy používateľov, či Facebook s troma miliardami používateľov. Je to ale viac ako napríklad sieť Gettr, ktorá mala vo februári menej ako dva milióny používateľov.

Skorší vstup inej Trumpovej firmy na akciový trh nedopadol dobre. Firma Trump Hotels a Casino Resorts vstúpila na burzu v roku 1995, v roku 2004 požiadala o ochranu pred veriteľmi a bola z burzy stiahnutá.

Podľa dokumentov Digital World pre regulátorov bude mať spojenie pre investorov množstvo rizík. Jedným je, že Trump bude mať ako majoritný akcionár právo hlasovať vo vlastnom záujme, čo nemusí byť vždy v záujme všetkých akcionárov. Nové platformy sociálnych médií tiež bývajú často neúspešné a očakáva sa, že TMTG bude v dohľadnej budúcnosti stratová. Trump, ktorý sa usiluje o návrat do Bieleho domu, teraz používa Truth Social ako svoju hlavnú platformu na oslovovanie voličov.

Firmy oznámili dohodu o fúzii prvýkrát v októbri 2021. Odvtedy však transakcia zápasila s množstvom prekážok a odkladov. Firma Digital World sa tiež stala cieľom vyšetrovania amerického ministerstva spravodlivosti a Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Firma podľa SEC uviedla investorov do omylu tým, že v dokumentoch zamlčala, že vypracovala plán na prevzatie TMTG a o akvizíciu sa usilovala pred svojou primárnou ponukou. Vlani v júli sa Digital World dohodla so SEC na urovnaní sporu za 18 miliónov USD.