Nepohodlný film Od Fica do Fica je už na internete

Nepohodlný film Od Fica do Fica je už na internete

Film Zuzany Piussi, ktorý odmietli vysielať v multiplexoch, má špeciálnu podstránku na .týždni. 

V utorok večer sa konala v A4 v Bratislave premiéra filmu Zuzany Piussi "od Fica do Fica." Film mal mať pôvodne premiéru 17.novembra, no firma Forum Film Slovakia, ktorá ho mala pôvodne distribuovať, ho odmietla premietať vo svojich multiplexoch Cinema City film, keďže vraj nechcú mať nič spoločné s politikou.

V súčasnosti je na špeciálnej podstránke časopisu .týždeň, ktorú si môžu pozrieť predplatitelia piana. "Prvýkrát bude film šírený exkluzívne len cez web pod Pianom," povedal na premiére producent Mário Homolka. Zisk, ktorý pôjde cez piano, pôjde tvorcom.

Film bol natáčaný od roku 2010 do roku 2012. Dokumentaristka Zuzana Piussi, ktorej hrozí väzenie za jej dokument Nemoc tretej moci, tvrdí, že film natočila zo zúfalstva. „Keďže sa blížili voľby, zaujímalo ma, ako sa ľudia rozprávajú s politikmi, koľko ich chodí na mítingy a podobne. Dostala som sa k Mečiarovi, bola som aj na akciách Slotu či Smeru. Potom som ten film odložila – bol to síce zaujímavý materiál, ale ešte to nebolo na film. Vzápätí však nečakane vyhrala voľby pravica. Páčil sa mi ten kontrast – na jednej strane veľká radosť jej priaznivcov a zároveň veľký smútok Mečiara, ktorý klamal ešte aj počas volebnej noci, keď tvrdil, že sa dostali do parlamentu. A potom zrazu euroval a pád vlády. Keď prišla Gorila, vedela som, že už sa mi začína črtať film," povedala Piussi v rozhovore pre týždeň.

V stredu večer ho bude premietať v Liberálnom dome aj SaS, kde bude aj režisérka.