Tajomník grantovej komisie má šťastie. Aj časopis, pre ktorý píše Foto: MKSR

Tajomník grantovej komisie má šťastie. Aj časopis, pre ktorý píše

28.01.2014 13:25 | TV | mk

Ministerstvo kultúry prideľuje každoročne z peňazí zo štátneho rozpočtu dotácie pre rôzne mimovládne organizácie. Žiadostí chodí neúrekom, no len na niektorých sa usmeje šťastie, že ich podporia. Ale je tu výnimka, dotáciu každoročne dostáva rubrika časopisu, do ktorej píše úradník, ktorý na ministerstve zberá žiadosti o dotácie.

 

 


Veľké šťastie má časopis, pre ktorý píše tajomník komisie Ján Bábik, Krásy Slovenska. Ministerstvo pravidelne udeľuje štedrú dotáciu na rubriku časopisu Túry do literatúry, ktorej autormi sú Jaroslav Rezník a Bábik.  Na veľký úspech pri získavaní dotácií zo štátneho rozpočtu upozornil Michal Rehúš na webe Kloaka. Rehúš  podrobne píše o pôsobení Bábika na ministerstve, kde je tajomníkom v troch dotačných podprogramoch, vrátane podprogramu Vydávanie umeleckých a kultúrnych časopisov.

Bývalý redaktor SRo Ján Bábik pracuje na ministerstve kultúry desať rokov. Tajomníkom dotačných komisií je od roku 2006.

Rubrike Túry do literatúry udeľuje komisia dotáciu od roku 2009. (V roku 2009 to bolo 7 000 eur, v roku 2010 7 000 eur, v roku 2011 5 000 eur, v roku 2012 6 000 eur a v roku 2013 5 000 eur. A v tomto roku žiada ďalších 7 tisíc.) Málo ktorej organizácii sa podarí získať väčšinu zo žiadanej sumy a sú len malé výnimky, ktoré dostávajú dotáciu pravidelne.  „Počas 5 rokov sa ušlo tejto rubrike 30 000 eur. Pritom časopis Krásy Slovenska vychádza v podobe dvojčísel 6 krát ročne. Sama rubrika Túry do literatúry má len 8 strán," upozorňuje Rehuš, ktorý si myslí, že je tu podozrenie z konfliktu záujmov.

Konflikt záujmov ministerstvo nevidí

Ministerstvo kultúry v tom konflikt záujmov nevidí: "Hovoriť o konflikte záujmov v prípade Jána Bábika je zavádzajúce," napísal v stanovisku pre Omédiách.com hovorca ministerstva Jozef Bednár. „Ján Bábik nie je ani štatutárnym zástupcom, ani spoločníkom neziskovej organizácie Geoinfo Slovakia, ktorá vydáva časopis Krásy Slovenska, a takisto nie je ani zamestnancom tejto neziskovej organizácie." Dotácia ide vždy len na rubriku, ktorej je Bábik jeden z dvoch uvedených autorov.

„Ako tajomník spomenutých dotačných komisií nie je ich členom, nevstupuje žiadnym spôsobom do diskusií pri rozhodovaní o dotáciách a nemá ani hlasovacie právo. Tajomník komisie takisto ani nemenuje členov komisií. Zároveň však žiadna právna úprava nevylučuje autorskú činnosť člena komisie (ani jej tajomníka) na projekte, ktorý sa uchádza o podporu, pokiaľ o tomto projekte nehlasoval. Zákon o poskytovaní dotácií autorov nediskriminuje a publikačnú ani pedagogickú činnosť nevylučuje," povedal Bednár.

Keď sa sedí na dvoch stoličkách

„Tajomník komisie síce nemá hlasovacie právo, ale zúčastňuje sa na každom rokovaní komisie, vedie celú agendu, predkladá žiadosti o dotácie na rokovanie, informuje komisiu o ministerstvom schválených prioritách štátnej podpory v príslušnej oblasti, či o spôsobe a kritériách hodnotenia žiadostí atď. Čo je však ešte dôležitejšie, vzhľadom na to, že podľa Rokovacieho poriadku členov dotačných komisií vymenúva minister kultúry na návrh vedúceho zamestnanca gestora, môže mať tajomník ako zamestnanec ministerstva kultúry prislúchajúci pod daného gestora dosah na zloženie komisie," napísal Rehuš.

Časopis dostane podporu pravdepodobne aj tento rok. „Celkové náklady na vytlačenie jedného čísla Krás Slovenska sú vo výške 81 000 eur. Pokiaľ ide o podporu projektu časopisu Túry do literatúry z dotačného programu, je to dlhodobo zaužívaný spôsob podpory pre taký časopis, ktorý sa venuje literatúre. Obdobne dostávajú takúto podporu na konkrétnu svoju rubriku napríklad časopisy Slovenské pohľady, Rebrík (literárna príloha Čítanie a túlanie) alebo Slovenské národné noviny (príloha Orol tatranský)," povedal Bednár.

Bábik na otázky Omédiách.com nereagoval.

 
pošli na vybrali.sme.sk


Andrej Danko: Moju komunikáciu so Zsuzsovou považujem za bezvýznamnú (VIDEO)

Andrej Danko: Moju komunikáciu so Zsuzsovou považujem za bezvýznamnú (VIDEO)

Predseda parlamentu Andrej Danko po zverejnení nahrávky jeho rozhovorov s Alenou Zsuzsovou v utorok na otázky novinárov priamo nereagoval. V stredu ráno ohlásil tlačovú besedu k téme „porušovania základných ľudských práv.“

Fico nemá pravdu. Je dôležité, aby verejnosť vedela o flirtujúcom telefonáte Danka so Zsuzsovou

Fico nemá pravdu. Je dôležité, aby verejnosť vedela o flirtujúcom telefonáte Danka so Zsuzsovou

„Ja asi spôsobím revolúciu, ale čo je zlé na flirtovaní s neznámou ženou na nete? Flirtujeme, píšeme si a čo? Glváč aj Danko majú za ušami onakvejšie ekonomické kauzy, ale pranierovať ich za flirt na nete ich naozaj nebudem,“ napísal bratislavský župan Juraj Droba na faceboooku, keď médiá zverejnili nahrávky rozhovorov medzi Andrejom Dankom a Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Neskôr status zmazal.

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá  (VIDEO)

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

V utorok neskoro večer predseda Smeru Robert Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal predsedu parlamentu Andreja Danka, po tom, ako médiá zverejnili telefonáty predsedu parlamentu s Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Zároveň zaútočil na médiá.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

Humorista, dramatik, prozaik, herec Milan Lasica o pár dní oslávi okrúhle výročie. Pri tejto príležitosti pripravila RTVS špeciálne vysielanie.

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Predseda parlamentu Andrej Danko dlhodobo komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je jedna z obžalovaných v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, žiadal od nej fotografie a chcel sa s ňou stretnúť.

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Najčítanejšie