Za článkom o utečencoch a požiari v Nitre na Zem a Vek je učiteľ žurnalistiky Foto: Facebook KSS

Za článkom o utečencoch a požiari v Nitre na Zem a Vek je učiteľ žurnalistiky

17.01.2017 15:42 | Blog | Miroslava Kernová

To, že konšpiračný web Zem a Vek šíri bludy a nenávistné články, nie je žiadna novinka. Málokto však vie, že pri šírení takýchto článkov pomáha aj vysokoškolský pedagóg - učiteľ žurnalistiky z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Artur Bekmatov.

 


Bekmatov, inak aj člen Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska, pôsobí na škole ako interný doktorand.

 

Pre Zem a Vek napísal pred niekoľkými dňami článok s názvom V Nitre horel objekt, v ktorom sú ubytovaní utečenci. Médiá o udalosti mlčia. Článok je ukážkou toho, ako môže odfláknutá robota novinára vyvolávať nenávisť a paniku.

V článku Bekmatov píše o tom, že v Nitre horela budova Diecéznej charity, v ktorej približne rok žijú kresťanskí utečenci z Iraku. Hoci pri písaní článku autor nemal takmer žiadne informácie o tom, kto stojí za požiarom, nepriamo požiar spojil s utečencami, ktorí žijú v budove. Zároveň kritizuje ostatné médiá za to, že to nerobia ako on: „Médiá o požiari zaryto mlčia. Čo je zvláštne najmä v prípade tých regionálnych a lokálnych – tie často zverejňujú aj drobnosti zo života mesta a regiónu, ktoré by vo väčších médiách priestor nedostali." Iné médiá o tom informovali, no nie tak zbrklo a neprofesionálne ako Bekmatov.

Na "prácu" Bekmatova upozornil na Facebooku Jakub Goda. „Zem a Vek promptne napísal článoček ešte predtým, ako boli dostupné akékoľvek info. Nemuseli robiť žiadnu veľkú nadprácu, stačí dať do nadpisu "Média o udalosti mlčia". Ostatné si už čitatelia dokonšpirujú sami. Krátky článok má 3500 likes/shares a čítanosť 77 000 čo sa vyrovnáva top článkom na N-ku/SME-čku. Mrkol som, ako to ľudia sharujú a samozrejme veľká väčšina je presvedčená, že utečenci si ubytovňu podpálili sami, lebo im nebola dosť dobrá a médiá sa nám to teraz snažia zatajiť," píše Goda.

Článok sprevádzajú nenávistné komentáre ako: Čo tu robia krysy jedni, nemáme dosť bezdomovcov... Ich by som zapálil.... napalm pre ne zadarmo... a podobne. K šíreniu paniky a nenávisti sa pripojil aj poslanec NRSR za stranu ĽSNS Ján Kecskés, ktorý k článku doplnil status, že imigranti sa nevedia zmestiť do kože a podpaľujú historické budovy.

Článok Bekmatova neprináša pravdu vo viacerých veciach.
Nie je pravdou, ako to svieti na Zem a Vek, že médiá o udalosti mlčia. Prípadu sa venovala aj redaktorka Miriam Hojčušová z Naša Nitra (regionálna sieť denníka SME), ktorá na rozdiel od Bekmatova zisťovala priebežné výsledky vyšetrovania: „Polícia preveruje podozrivého v prípade požiaru, ktorý poškodil historickú budovu na Samovej ulici pod hradom. S utečencami, ktorí v objekte bývajú, to podľa nášho zdroja nesúvisí. Podľa neoficiálneho policajného zdroja je však podozrivý bezdomovec. Polícia údajne preveruje aj verziu, podľa ktorej chcel zakryť stopy po krádeži bicykla. Podľa riaditeľa Diecéznej charity Juraja Baráta je za požiarom človek zo sociálne slabšej skupiny," píše Hojcučová. „Požiar nesúvisel s ubytovanou rodinou asýrskych kresťanov. Nespôsobil to nikto z nich. Spôsobil to občan Slovenskej republiky," cituje redaktorka riaditeľa Diecézy.

Odporúčame aj: Budúcich novinárov učí člen ÚV KSS a redaktor Zem a Vek

Napriek tomu, že v prípade sú nové skutočnosti, nikto neobvinil utečencov, Bekmatov neurobil za 7 dní od zverejnenia prvej neúplnej informácie, kde nasmeroval podozrenie na utečencov, nič, aby ako novinár hľadal pravdu, a pýtal sa aj na priebežné výsledky vyšetrovania. Naďalej sa šíri jeho odfláknutý článok a s ním aj komentáre o tom, ako treba s utečencami naložiť.

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás na facebooku

pošli na vybrali.sme.sk


Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

1. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

2. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

3. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

4. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

5. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

6. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Ukrajinského novinára ubili na smrť, útočníkov sa nedarí vypátrať

7. Ukrajinského novinára ubili na smrť, útočníkov sa nedarí vypátrať

Ukrajinský novinár a protikorupčný aktivista Vadym Komarov, ktorého neznámi páchatelia minulý mesiac zbili v centre mesta Čerkasy, dnes zraneniam podľahol. Oznámila to polícia, ktorá vyšetruje, či útok na žurnalistu súvisel s jeho profesiou.

Polícia preveruje nenávistné komentáre k práci redaktorky ČRo

8. Polícia preveruje nenávistné komentáre k práci redaktorky ČRo

Česká polícia preveruje komentáre niektorých ľudí na facebooku, ktorý reagovali na vyjadrenie predsedu SPD Tomia Okamuru o redaktorke Českého rozhlasu (ČRo), ktorá mu položila v stredu v Snemovni otázky súvisiace s prípadom znásilnenia na Litoměřicku.

SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverzné názory

9. SME spustilo Konzervatívny web a s ním aj kontroverzné názory

 

 Po Postoji či Konzervatívnom denníku, ktorý zakladal Milan Krajniak, vznikol ďalší konzervatívny portál s názvom Konzervatívny web.

OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

10. OSN odporúča kvôli vražde novinára vyšetrovať saudského korunného princa

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová odporučila začať vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva v súvislosti s minuloročnou vraždou novinára Džamal Chášukdžího.

Najčítanejšie