Za článkom o utečencoch a požiari v Nitre na Zem a Vek je učiteľ žurnalistiky Foto: Facebook KSS

Za článkom o utečencoch a požiari v Nitre na Zem a Vek je učiteľ žurnalistiky

17.01.2017 15:42 | Blog | Miroslava Kernová

To, že konšpiračný web Zem a Vek šíri bludy a nenávistné články, nie je žiadna novinka. Málokto však vie, že pri šírení takýchto článkov pomáha aj vysokoškolský pedagóg - učiteľ žurnalistiky z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Artur Bekmatov.

 


Bekmatov, inak aj člen Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska, pôsobí na škole ako interný doktorand.

 

Pre Zem a Vek napísal pred niekoľkými dňami článok s názvom V Nitre horel objekt, v ktorom sú ubytovaní utečenci. Médiá o udalosti mlčia. Článok je ukážkou toho, ako môže odfláknutá robota novinára vyvolávať nenávisť a paniku.

V článku Bekmatov píše o tom, že v Nitre horela budova Diecéznej charity, v ktorej približne rok žijú kresťanskí utečenci z Iraku. Hoci pri písaní článku autor nemal takmer žiadne informácie o tom, kto stojí za požiarom, nepriamo požiar spojil s utečencami, ktorí žijú v budove. Zároveň kritizuje ostatné médiá za to, že to nerobia ako on: „Médiá o požiari zaryto mlčia. Čo je zvláštne najmä v prípade tých regionálnych a lokálnych – tie často zverejňujú aj drobnosti zo života mesta a regiónu, ktoré by vo väčších médiách priestor nedostali." Iné médiá o tom informovali, no nie tak zbrklo a neprofesionálne ako Bekmatov.

Na "prácu" Bekmatova upozornil na Facebooku Jakub Goda. „Zem a Vek promptne napísal článoček ešte predtým, ako boli dostupné akékoľvek info. Nemuseli robiť žiadnu veľkú nadprácu, stačí dať do nadpisu "Média o udalosti mlčia". Ostatné si už čitatelia dokonšpirujú sami. Krátky článok má 3500 likes/shares a čítanosť 77 000 čo sa vyrovnáva top článkom na N-ku/SME-čku. Mrkol som, ako to ľudia sharujú a samozrejme veľká väčšina je presvedčená, že utečenci si ubytovňu podpálili sami, lebo im nebola dosť dobrá a médiá sa nám to teraz snažia zatajiť," píše Goda.

Článok sprevádzajú nenávistné komentáre ako: Čo tu robia krysy jedni, nemáme dosť bezdomovcov... Ich by som zapálil.... napalm pre ne zadarmo... a podobne. K šíreniu paniky a nenávisti sa pripojil aj poslanec NRSR za stranu ĽSNS Ján Kecskés, ktorý k článku doplnil status, že imigranti sa nevedia zmestiť do kože a podpaľujú historické budovy.

Článok Bekmatova neprináša pravdu vo viacerých veciach.
Nie je pravdou, ako to svieti na Zem a Vek, že médiá o udalosti mlčia. Prípadu sa venovala aj redaktorka Miriam Hojčušová z Naša Nitra (regionálna sieť denníka SME), ktorá na rozdiel od Bekmatova zisťovala priebežné výsledky vyšetrovania: „Polícia preveruje podozrivého v prípade požiaru, ktorý poškodil historickú budovu na Samovej ulici pod hradom. S utečencami, ktorí v objekte bývajú, to podľa nášho zdroja nesúvisí. Podľa neoficiálneho policajného zdroja je však podozrivý bezdomovec. Polícia údajne preveruje aj verziu, podľa ktorej chcel zakryť stopy po krádeži bicykla. Podľa riaditeľa Diecéznej charity Juraja Baráta je za požiarom človek zo sociálne slabšej skupiny," píše Hojcučová. „Požiar nesúvisel s ubytovanou rodinou asýrskych kresťanov. Nespôsobil to nikto z nich. Spôsobil to občan Slovenskej republiky," cituje redaktorka riaditeľa Diecézy.

Odporúčame aj: Budúcich novinárov učí člen ÚV KSS a redaktor Zem a Vek

Napriek tomu, že v prípade sú nové skutočnosti, nikto neobvinil utečencov, Bekmatov neurobil za 7 dní od zverejnenia prvej neúplnej informácie, kde nasmeroval podozrenie na utečencov, nič, aby ako novinár hľadal pravdu, a pýtal sa aj na priebežné výsledky vyšetrovania. Naďalej sa šíri jeho odfláknutý článok a s ním aj komentáre o tom, ako treba s utečencami naložiť.

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás na facebookuMatej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie