Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády Foto: Úrad vlády

Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády

08.04.2020 14:49 | Blog | Miroslava Kernová

Tlačové besedy z úradu vlády sledujú denne státisíce ľudí. Počas nich hovorkyňa opakovane vyvoláva spomedzi novinárov na otázky redaktora Hlavných správ a premiér Igor Matovič bez mihnutia oka mu odpovedá. Web Hlavné správy, ktorý je jedným z najväčších šíriteľov dezinformácií, proruskej propagandy a manipulácií, tak premiér legitimizuje a dáva na úroveň bežných médií. AKTUALIZÁCIA: Úrad vlády redaktorovi Hlavných správ zrušil akreditáciu (podrobnosti pod článkom).

Prečo v živom vysielaní premiér komunikuje s Hlavnými správami a prečo tomuto dezinformačnému webu dal úrad vlády akreditáciu? „Úrad vlády poskytuje akreditáciu všetkým médiám či novinárom, ktorí splnia podmienky úradu vlády. Hlavné správy sú akreditované aj v NR SR, zúčastňujú sa tlačových výstupov aj prezidentky SR, kde kladú svoje otázky – ako tomu bolo aj na tlačovom brífingu troch najvyšších ústavných činiteľov. Prvýkrát bola Hlavným správam udelená akreditácia 10.10.2019,“ odpísal tlačový odbor ÚV.
Na otázku, čo si myslí premiér a úrad vlády o tomto webe, z tlačového oddelenia nereagovali.

Aj pre bežných ľudí nie je žiadnou novinkou, že Hlavné správy sa nesnažia odhaľovať pravdu, ale sú platformou, ktorá fakty prekrúca, manipuluje za iným účelom. HS rozširujú na Slovensku správy od ruskej televízie RT a ruskej agentúry Sputnik, ktorú Európsky parlament označil ako jeden z hlavných nástrojov Ruska v hybridnej vojne na šírenie dezinformácií v Európe a oslabovanie demokratických princípov. V rezolúcii EP už v roku 2017 napísal, že Rusko na rozširovanie dezinformačných a propagandistických aktivít Kremľa v Európe s cieľom oslabiť, rozdeľovať a diskreditovať EÚ využíva viacero nástrojov, medzi ktorými jeRussia Today (RT) a tlačová agentúra Sputnik.

Hlavné správy sú podľa nedávnej štúdie Globsecu hlavnými šíriteľmi prokremeľskej propagandy na sociálnych sieťach. To, že sú Hlavným správam novinárske pravidlá ukradnuté, dokazuje aj to, ako bez overovania zverejnia akýkoľvek hoax, a aj to ako poslušne robili špinavú robotu pre Mariana Kočnera, ktorý sa označil za ich akcionára.. Z komunikácie zo zaistených mobilov je zrejmé, že Kočner platil Hlavné správy a prostredníctvom tohto webu spolu s Petrom Tóthom šírili manipulácie.

Podrobnosti: Kočner sa pochválil, že je skrytým akcionárom konšpiračných Hlavných správ

Igor Matovič  nemal problém s Hlavnými správami už pred voľbami, keď zvažoval, že im poskytne voľbami rozhovor. Na otázku Denníka N, či bude ako premiér odpovedať konšpiračným médiám, odpovedal takto: „Keď budem vedieť, že sú ľudia, ktorí čítajú iba Hlavné správy a inak sa k tomu čitateľovi nedostanem a nedokážem mu ukázať, že iná cesta existuje, tak zrejme by som to urobil, ale iba s týmto cieľom.“

Matovič dnes nie je len predsedom strany, ktorá chce získať sympatie voličov, ale je premiérom, ktorý by sa mal správať zodpovedne aj k médiám, k pravde a šíreniu informácií. To, že úrad vlády, ale aj kancelária NRSR či kancelária prezidentky poskytujú akreditácie aj šíriteľom konšpirácii a proruských manipulácií, je nebezpečné. Akreditáciou a odpovedaním na otázky týchto manipulátorov vysielajú ľuďom signál, že s manipuláciami, dezinformáciami, šírením hoaxov a medicínskych nezmyslov nemajú problém.

Nikto nemôže Hlavným správam zakázať pýtať sa, ale politici nie sú povinní ich svojimi verejnými odpoveďami legitimizovať. Jasne a zreteľne to odmietlo urobiť viacero osobností a aj politikov, najvýraznejšie naposledy Alojz Hlina, ktorý im verejne odmietol odpovedať na otázky a povedal im toto: "Za to, že existujete, vďačíte demokracii! A vy ju pochovávate. Pochovávate ju tým, čo robíte, ako nastavujete titulky, ako deštruujete, ako manipulujete," reagoval Hlina.

Rovnako by mali reagovať všetci politici, ktorí si ctia fakty a zásady demokracie.

AKTUALIZÁCIA 9.4.: Úrad vlády redaktorovi Hlavných správ zrušil akreditáciu, ničil majetok v živom vysielaní (VIDEO).

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Matej Tóth vybavil deťom telesnú na doma (VIDEO)

Počas pandémie sa na Slovensku zatvorili školy, prerušila činnosť športových klubov a zrušili sa športové podujatia. Táto situácia sa dotkla aj tréningov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktoré boli z bezpečnostných dôvodov zrušené do konca školského roka. V čase, kedy je dôležité zostať zdravý, ale zároveň v bezpečí domova, sa O2 spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha rozhodli priniesť projekt „Telesná na doma“.

Formula 1 potvrdila začiatok odloženej sezóny, prinášame podrobný program

 

Nový ročník majstrovstiev sveta Formuly 1, ktorý bol odložený kvôli pandémiu koronavírusu, odštartuje za mesiac v Rakúsku. Dnes o tom informovalo vedenie šampionátu a súčasne zverejnilo kalendár úvodných ôsmich pretekov sezóny.

Majstrovstvá, ktoré mali pôvodne odštartovať v marci, začnú 5. júla Veľkou cenou Rakúska. Týždeň nato sa na okruhu vo Spielbergu pôjde znova, potom sa formula presunie do Maďarska. Nasledovať budú dva preteky v Silverstone a Veľké ceny Španielska, Belgicka a Talianska, kde by sa malo ísť 6. septembra.

Podľa vyhlásenia na webe Formuly 1 sa zatiaľ všetky preteky pôjdu bez divákov a za prísnych hygienických opatrení. Konečný program seriálu by mal byť zverejnený v najbližších týždňoch. Uskutočniť sa má 15 až 19 závodov a majstrovstvá by malo skončiť v decembri.

"V posledných týždňoch sme neustále rokovali so všetkými partnermi vrátane stajní a Medzinárodnej automobilovej federácie, aby sme pripravili úvodnú časť kalendára pre sezónu 2020 a mohli za čo najbezpečnejších podmienok začať pretekať," uviedol na webe šéf seriálu Chase Carey.

"Sezóna síce odštartuje bez divákov na pretekoch, ale veríme, že v najbližších mesiacoch bude situácia už natoľko bezpečná, že ich budeme môcť znova privítať späť. Sme presvedčení, že návrat Formuly 1 urobí radosť športovým fanúšikom na celom svete," dodal.

Zatiaľ známy program sezóny Formuly 1:

5. júla: Veľká cena Rakúska (Red Bull Ring, Spielberg),
12. júla: Veľká cena Štajerska (Red Bull Ring, Spielberg),
19. júla: Veľká cena Maďarska (Hungaroring, Budapešť),
2. augusta: Veľká cena Británia (Silverstone),
9. augusta: Jubilejný Veľká cena k výročiu 70 rokov F1 (Silverstone),
16. augusta: Veľká cena Španielska (Circuit de Catalunya, Barcelona),
30. augusta: Veľká cena Belgicka (Spa-Francorchamps),
6. septembra: Veľká cena Talianska (Monza).

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Počítačová hra s Hitlerom v Moskve rozhnevala Kremeľ (VIDEO)

Kremeľ dnes obvinil ukrajinskú firmu vyvíjajúcu počítačové hry z glorifikácie nacizmu.

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

RTVS odvysiela prejav Zuzany Čaputovej a mimoriadne štúdio (VIDEO)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová predstúpi v piatok 5. júna o 9:00 pred parlament so správou o stave republiky, prvou od svojho nástupu do funkcie.

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

12 slovenských médií získalo podporu z krízového fondu Google

Pandémia rapídne zasiahla mediálne odvetvie po celom svete a niektoré lokálne vydavateľstvá museli v posledných týždňoch pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov, ku škrtaniu rozpočtov a v niektorých prípadoch aj k ukončeniu činnosti.

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

UPC zaraďuje balíček s 8 ruskými TV stanicami

Spoločnosť UPC okrem rôznych žánrových balíčkov ponúka tiež Nemecký, Maďarský a po novom aj Ruský balíček

Železnice majú novú hovorkyňu

Železnice majú novú hovorkyňu

Od 1. júna majú Železnice Slovenskej republiky novú hovorkyňu.

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

EÚ ponúka obciam možnosť získať verejné Wi-Fi zadarmo

V stredu 3. júna komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU.

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Minister školstva sa na Markíze stretne zoči-voči riaditeľom škôl (VIDEO)

Dnes večer, v utorok 2. júna, televízia Markíza sa bude v mimoriadnej relácii venovať návratu detí do škôl.

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

Slovenská sporiteľňa otvorila svoju prvú bezhotovostnú pobočku (FOTO)

V turbulentnom období pandémie koronavírusu sa Slovenská sporiteľňa rozhodla otvoriť svoju prvú bezhotovostnú pobočku s modernou samoobslužnou zónou, ktorá bude klientom k dispozícií 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Najčítanejšie