Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády Foto: Úrad vlády

Je nebezpečné, keď sa nám proruské Hlavné správy prihovárajú z úradu vlády

08.04.2020 14:49 | Blog | Miroslava Kernová

Tlačové besedy z úradu vlády sledujú denne státisíce ľudí. Počas nich hovorkyňa opakovane vyvoláva spomedzi novinárov na otázky redaktora Hlavných správ a premiér Igor Matovič bez mihnutia oka mu odpovedá. Web Hlavné správy, ktorý je jedným z najväčších šíriteľov dezinformácií, proruskej propagandy a manipulácií, tak premiér legitimizuje a dáva na úroveň bežných médií. AKTUALIZÁCIA: Úrad vlády redaktorovi Hlavných správ zrušil akreditáciu (podrobnosti pod článkom).

Prečo v živom vysielaní premiér komunikuje s Hlavnými správami a prečo tomuto dezinformačnému webu dal úrad vlády akreditáciu? „Úrad vlády poskytuje akreditáciu všetkým médiám či novinárom, ktorí splnia podmienky úradu vlády. Hlavné správy sú akreditované aj v NR SR, zúčastňujú sa tlačových výstupov aj prezidentky SR, kde kladú svoje otázky – ako tomu bolo aj na tlačovom brífingu troch najvyšších ústavných činiteľov. Prvýkrát bola Hlavným správam udelená akreditácia 10.10.2019,“ odpísal tlačový odbor ÚV.
Na otázku, čo si myslí premiér a úrad vlády o tomto webe, z tlačového oddelenia nereagovali.

Aj pre bežných ľudí nie je žiadnou novinkou, že Hlavné správy sa nesnažia odhaľovať pravdu, ale sú platformou, ktorá fakty prekrúca, manipuluje za iným účelom. HS rozširujú na Slovensku správy od ruskej televízie RT a ruskej agentúry Sputnik, ktorú Európsky parlament označil ako jeden z hlavných nástrojov Ruska v hybridnej vojne na šírenie dezinformácií v Európe a oslabovanie demokratických princípov. V rezolúcii EP už v roku 2017 napísal, že Rusko na rozširovanie dezinformačných a propagandistických aktivít Kremľa v Európe s cieľom oslabiť, rozdeľovať a diskreditovať EÚ využíva viacero nástrojov, medzi ktorými jeRussia Today (RT) a tlačová agentúra Sputnik.

Hlavné správy sú podľa nedávnej štúdie Globsecu hlavnými šíriteľmi prokremeľskej propagandy na sociálnych sieťach. To, že sú Hlavným správam novinárske pravidlá ukradnuté, dokazuje aj to, ako bez overovania zverejnia akýkoľvek hoax, a aj to ako poslušne robili špinavú robotu pre Mariana Kočnera, ktorý sa označil za ich akcionára.. Z komunikácie zo zaistených mobilov je zrejmé, že Kočner platil Hlavné správy a prostredníctvom tohto webu spolu s Petrom Tóthom šírili manipulácie.

Podrobnosti: Kočner sa pochválil, že je skrytým akcionárom konšpiračných Hlavných správ

Igor Matovič  nemal problém s Hlavnými správami už pred voľbami, keď zvažoval, že im poskytne voľbami rozhovor. Na otázku Denníka N, či bude ako premiér odpovedať konšpiračným médiám, odpovedal takto: „Keď budem vedieť, že sú ľudia, ktorí čítajú iba Hlavné správy a inak sa k tomu čitateľovi nedostanem a nedokážem mu ukázať, že iná cesta existuje, tak zrejme by som to urobil, ale iba s týmto cieľom.“

Matovič dnes nie je len predsedom strany, ktorá chce získať sympatie voličov, ale je premiérom, ktorý by sa mal správať zodpovedne aj k médiám, k pravde a šíreniu informácií. To, že úrad vlády, ale aj kancelária NRSR či kancelária prezidentky poskytujú akreditácie aj šíriteľom konšpirácii a proruských manipulácií, je nebezpečné. Akreditáciou a odpovedaním na otázky týchto manipulátorov vysielajú ľuďom signál, že s manipuláciami, dezinformáciami, šírením hoaxov a medicínskych nezmyslov nemajú problém.

Nikto nemôže Hlavným správam zakázať pýtať sa, ale politici nie sú povinní ich svojimi verejnými odpoveďami legitimizovať. Jasne a zreteľne to odmietlo urobiť viacero osobností a aj politikov, najvýraznejšie naposledy Alojz Hlina, ktorý im verejne odmietol odpovedať na otázky a povedal im toto: "Za to, že existujete, vďačíte demokracii! A vy ju pochovávate. Pochovávate ju tým, čo robíte, ako nastavujete titulky, ako deštruujete, ako manipulujete," reagoval Hlina.

Rovnako by mali reagovať všetci politici, ktorí si ctia fakty a zásady demokracie.

AKTUALIZÁCIA 9.4.: Úrad vlády redaktorovi Hlavných správ zrušil akreditáciu, ničil majetok v živom vysielaní (VIDEO).

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Najčítanejšie