Novinári Le Monde chcú, aby im Křetínský zaručil nezávislosť

Novinári Le Monde chcú, aby im Křetínský zaručil nezávislosť Foto: EPHolding

Novináři francouzského deníku Le Monde dnes v otevřeném dopise vyzvali akcionáře a českého miliardáře Daniela Křetínského, aby jim písemně zaručil vydavatelskou nezávislost.

 

Informovala o tom agentura AFP. "Jde o naši redakční svobodu," píše se v prohlášení, pod které se podepsalo přes 460 novinářů.

Záruku v pondělí podepsal jeden z majoritních vlastníků Xavier Niel. Novináři ze skupiny Groupe Le Monde o stejnou garanci do 17. září žádají i dalšího z akcionářů Matthieua Pigasseho a hlavně jeho obchodního partnera Křetínského, který deník spoluvlastní od loňského října.

Novinářům vadí, že Křetínský se stal spolumajitelem skupiny bez konzultace se sdružením novinářů, zaměstnanců a čtenářů, které kontroluje 25 procent kapitálu deníku.

Podpis je pro Křetínského příležitost ukázat, že jeho činy odpovídají jeho slovům, píší novináři v otevřeném dopise. Křetínský minulý týden v Paříži prohlásil, že investice do jednoho z nejvýznamnějších francouzských listů je motivována "ambicí podpořit tradiční žurnalistiku, (...) ambicí podpořit evropskou demokracii a boj proti manipulaci a populismu". Aktuální Křetínského vyjádření ČTK zjišťuje.

Obavy o nezávislost redakce vyvolalo jednání Křetínského a Pigasse o odkoupení podílu ve společnosti Le Monde Libre (LML), která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku. Podíl od španělské mediální skupiny Prisa by jim zaručil 46procentní podíl v LML na rozdíl od současného 26procentního. Oba akcionáři zaměstnance Le Monde ujistili, že budou jednat v zájmu skupiny LML a plně se soustředit na podporu redakční nezávislosti a svobody.

Křetínský minulý rok investoval i do dalších francouzských médií, včetně skupiny CMI France, pod kterou spadají například časopisy Marianne nebo Elle. Jeho firma letos odkoupila dvě francouzské uhelné elektrárny a podíl v maloobchodní skupině Casino.

Podpis záruky je podle novinářů prvním krokem k diskuzi o skutečných úmyslech Křetínského a důkazem toho, že podnikatel chápe jedinečnost skupiny Le Monde. "Nejedná se o vyhlášení války," uvedl šéfredaktor listu Jérôme Fenoglio.