Pigasse a Křetínský získajú 60 percent v Le Monde v roku 2021

28.08.2019 09:05 | Stručne | ČTK

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse a jeho obchodní partner, český miliardář Daniel Křetínský, v březnu 2021 budou mít 60procentní podíl ve společnosti Le Monde Libre, která ovládá skupinu Le Monde vydávající stejnojmenný deník. Napsal to dnes na svém webu francouzský ekonomický magazín Challenges s odvoláním na dohodu Pigasse a Křetínského s dědicem již zesnulého akcionáře.

Podle Challenges vzroste podíl Pigasse a Křetínského ve společnosti Le Monde Libre poté, co získají podíl akcionáře Pierra Bergého, který koupil Le Monde spolu s Pigassem a telekomunikačním magnátem Xavierem Nielem v roce 2010. Bergé zemřel v roce 2017. Jeho dědic, Američan Madison Cox, svůj podíl právě rovným dílem postupuje Pigassovi s Křetínským a Nielovi - tak, jak bylo dohodnuto, napsal Challenges.

Pigasse a Křetínský v současnosti v Le Monde Libre drží 26,6 procenta. Nyní ale podle deníku Le Figaro odkupují 20procentní podíl španělské mediální skupiny Prisa, která vydává mimo jiné madridský deník El País, v Le Monde Libre. Až jej získají, budou mít v Le Monde Libre 46procentní podíl. S polovinou podílu Bergého - 13,3 procenta - by se podle dohody s Coxem v březnu 2021 dostali na téměř 60 procent.

Le Monde Libre má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku. Zbylých 25 procent drží skupina Pôle d'indépendance sdružující zaměstnance, novináře a spolek čtenářů.

Zpráva Challenges podle Le Figaro patrně vzbudí další rozruch mezi zaměstnanci deníku Le Monde a přispěje k novému napětí ve vztazích s Nielem. Plán na zvýšení kapitálu tandemu Pigasse-Křetínský po červencovém oznámení záměru koupit Prisu kritizoval jak Niel, který jej označil za agresi, tak sdružení novinářů Le Monde. "Poslední operace jistě nepřispěje ke zmírnění napětí mezi protagonisty této vysoce politické kauzy," napsal Le Figaro.

Připomněl ale, že i když Pigasse a Křetínský budou většinovými vlastníky, neodrazí se to na jejich hlasovacích právech. V roce 2021 budou mít stejná hlasovací práva jako Niel.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie