Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde Foto: EPHolding

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

19.09.2019 19:05 | Česko | ČTK

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

 

Informoval o tom deník Le Monde. Jeden z akcionářů Xavier Niel už dříve takzvané právo na souhlas podepsal a dnes navrhl další změny, které by zajistily nezávislost listu Le Monde, považovaného za prestižní francouzské noviny.

Obchodní partneři Pigasse a Křetínský nyní drží 26,66 procenta ve společnosti Le Monde Libre, která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku Le Monde. Dalších 26,66 procenta vlastní telekomunikační magnát Niel a stejný podíl měl i Pierre Bergé, který v roce 2017 zemřel. Zbylých 20 procent vlastní španělská mediální skupina Prisa.

Zbývajících 25 procent ve vydavatelské skupině Groupe Le Monde, kterou neovládá společnost Le Monde Libre, je v držení takzvané pôle d'indépendance. To je nezávislé sdružení, které zastupuje novináře, zaměstnance a skupinu čtenářů.

Pigasse podle listu Le Monde "po intenzivních jednáních" dnes podepsal takzvané právo na souhlas, které skupině pôle d'indépendance zaručí vliv pro případ, kdy by se většinový akcionář Le Monde Libre rozhodl zbavit rozhodující části svého podílu. Niel svůj závazek stvrdil podpisem dohody minulý týden. Pigassovi se původní dohoda nelíbila, dnes podle deníku Le Monde podepsal její pozměněnou verzi.

Podpis požadovala skupina novinářů, zaměstnanců a dalších také po Křetínském. Daniel Častvaj, člen představenstva firmy Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, ČTK minulý týden řekl, že Křetínský ze své pozice nemá v záležitosti pravomoc nic podepsat. Křetínský vlastní 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde, skrze který Pigasse kontroluje svůj podíl v Le Monde Libre.

Po dnešním oznámení o Pigassově podpisu zveřejnil jeden z dalších podílníků Xavier Niel návrh na změnu struktury Le Monde Libre. Sto procent kapitálu společnosti, která ovládá ze 75 procent vydavatelství Groupe Le Monde, by podle něj mělo být vloženo do nadace, aby se tak zajistila nezávislost novinářské práce.

Niel dnes také oznámil, že je připraven vyhovět Pigassovu návrhu a odkoupit od španělské společnosti Prisa polovinu jejího 20procentního podílu v Le Monde Libre.

Pigasse a Křetínský o koupi 20procentního podílu Prisy jednají už delší dobu. Pokud by ho získali, což by se podle dřívějších informací agentury AFP mělo stát do konce roku, měli by v Le Monde Libre podíl 46,66 procenta. S polovinou podílu, kterou by měli získat od zesnulého Bergého, tedy 13,3 procenta, by se tak v březnu 2021 dostali na téměř 60 procent.

Niel dnes uvedl, že se na transakci bude podílet, pokud Pigasse bude souhlasit s následným přesunem akcií Prisy skupině novinářů a zaměstnanců, jejichž pozice ve společnosti by se tím posílila a s ní i jejich nezávislost. Skupina pôle d'indépendance by podle Niela měla akcie dostat za symbolické jedno euro. Skupina tento Nielův návrh vítá. Podle ní by to "zachovalo rovnováhu" a posílilo práva novinářů, zaměstnanců a dalších členů skupiny.

Ultimátům, které novináři listu Le Monde dali Pigassovi, vypršelo v úterý. Na jejich podporu minulý týden vystoupili v otevřeném dopise mimo jiné bývalý polský prezident Lech Walesa, spisovatel Salman Rushdie nebo americký whistleblower Edward Snowden.Videom Kotlebu o koronavíruse a utečencoch sa zaoberá Generálna prokuratúra (VIDEO)

Videom Kotlebu o koronavíruse a utečencoch sa zaoberá Generálna prokuratúra (VIDEO)

Generálna prokuratúra prijala trestné oznámenie Mariána Kotlebu za šírenie poplašnej správy, podnecovaniu k neplneniu povinnosti a podnecovanie národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti za krízovej situácie.

Posledný bohém. Jedinečná kniha o Karolovi Duchoňovi

Posledný bohém. Jedinečná kniha o Karolovi Duchoňovi

Karol Duchoň bol očarujúci spevák s nádhernou barytónovou farbou hlasu a unikátnym prejavom, aký sa nedá naučiť. Slovenský Tom Jones, ako Duchoňa často prezývali, by v apríli oslávil okrúhlych 70 rokov, no zomrel veľmi mladý.

Kuffovci podávajú trestné oznámenie na SME za vulgarizmus, Cynická obluda reaguje

Kuffovci podávajú trestné oznámenie na SME za vulgarizmus, Cynická obluda reaguje

Strana Aliancia za Slovensko, ktorej zástupcovia sa dostali na kandidátke ĽSNS do parlamentu, je pobúrená karikatúrou Cynickej obludy, na ktorú odkazoval portál denníka SME.

Koronavírus znížil predaj tlačených médií vo Francúzsku na polovicu

Koronavírus znížil predaj tlačených médií vo Francúzsku na polovicu

Koronavírus znížil predaj tlačených médií vo Francúzsku na polovicu.

Trh s reklamou minulý rok vzrástol o 12 percent, najviac zarábali televízie

Trh s reklamou minulý rok vzrástol o 12 percent, najviac zarábali televízie

Trh s reklamou vlani na Slovensku vzrástol o 12 percent na 2,2 miliardy eur. Najväčším tempom stúpli výdavky na reklamu na internete, najvýraznejší pokles naopak zaznamenali noviny.

Křetínský by s Mediaset mohli mať záujem o ProSieben

Křetínský by s Mediaset mohli mať záujem o ProSieben

Riaditeľ nemeckej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media Max Conze nečakane odstúpil a z firmy odišiel. Medzi analytikmi sa špekuluje, že nemeckú mediálnu a rozhlasovú spoločnosť by sa mohol snažiť prevziať taliansky mediálny podnik Mediaset, ktorý by sa na tento účel spojil s českým miliardárom Danielom Křetínským.

Britské mesta prichádzajú kvôli nákaze o tlačené lokálne noviny

Britské mesta prichádzajú kvôli nákaze o tlačené lokálne noviny

Niektoré britské mestá kvôli prehlbujúcim sa negatívnym dopadom koronavírusu na mediálny priemysel prichádzajú o svoje jediné tlačené lokálne noviny.

Odomknuté portály Kozmix.sk a FenomenySveta.sk majú rekordnú návštevnosť, pripravili ďalšie aktivity

Odomknuté portály Kozmix.sk a FenomenySveta.sk majú rekordnú návštevnosť, pripravili ďalšie aktivity

Pred dvoma týždňami sa spoločnosť Agemsoft rozhodla odomknúť kompletný digitálny vzdelávací obsah na portáloch Fenomény sveta (www.fenomenysveta.sk) a Kozmix (moj.kozmix.sk), aby sme pomohli učiteľom a rodičom s domácim vzdelávaním detí.

Mimoriadny balík pomoci od Slovenskej sporiteľne: Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom

Mimoriadny balík pomoci od Slovenskej sporiteľne: Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom

Slovenská sporiteľňa prijíma vzhľadom na aktuálnu situáciu mimoriadne opatrenia, aby minimalizovala negatívny dopad súčasnej krízy na životy svojich klientov a pomohla Slovensku v boji s koronavírusom.

Otta: Zásoba filmov a neobmedzenej zábavy na celý deň aj noc! Prvých 30 dní zadarmo

Otta: Zásoba filmov a neobmedzenej zábavy na celý deň aj noc! Prvých 30 dní zadarmo

Mimoriadne opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy koronavírusu nás prinútili zostať doma. Niektorí z nás musíme zvládať home office, domácnosť a pritom starostlivosť o deti, ktoré by sa najradšej naháňali vonku, iných zasiahla nečakaná izolácia a nuda.

Najčítanejšie