Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde Foto: EPHolding

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

19.09.2019 19:05 | Česko | ČTK

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

 

Informoval o tom deník Le Monde. Jeden z akcionářů Xavier Niel už dříve takzvané právo na souhlas podepsal a dnes navrhl další změny, které by zajistily nezávislost listu Le Monde, považovaného za prestižní francouzské noviny.

Obchodní partneři Pigasse a Křetínský nyní drží 26,66 procenta ve společnosti Le Monde Libre, která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku Le Monde. Dalších 26,66 procenta vlastní telekomunikační magnát Niel a stejný podíl měl i Pierre Bergé, který v roce 2017 zemřel. Zbylých 20 procent vlastní španělská mediální skupina Prisa.

Zbývajících 25 procent ve vydavatelské skupině Groupe Le Monde, kterou neovládá společnost Le Monde Libre, je v držení takzvané pôle d'indépendance. To je nezávislé sdružení, které zastupuje novináře, zaměstnance a skupinu čtenářů.

Pigasse podle listu Le Monde "po intenzivních jednáních" dnes podepsal takzvané právo na souhlas, které skupině pôle d'indépendance zaručí vliv pro případ, kdy by se většinový akcionář Le Monde Libre rozhodl zbavit rozhodující části svého podílu. Niel svůj závazek stvrdil podpisem dohody minulý týden. Pigassovi se původní dohoda nelíbila, dnes podle deníku Le Monde podepsal její pozměněnou verzi.

Podpis požadovala skupina novinářů, zaměstnanců a dalších také po Křetínském. Daniel Častvaj, člen představenstva firmy Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, ČTK minulý týden řekl, že Křetínský ze své pozice nemá v záležitosti pravomoc nic podepsat. Křetínský vlastní 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde, skrze který Pigasse kontroluje svůj podíl v Le Monde Libre.

Po dnešním oznámení o Pigassově podpisu zveřejnil jeden z dalších podílníků Xavier Niel návrh na změnu struktury Le Monde Libre. Sto procent kapitálu společnosti, která ovládá ze 75 procent vydavatelství Groupe Le Monde, by podle něj mělo být vloženo do nadace, aby se tak zajistila nezávislost novinářské práce.

Niel dnes také oznámil, že je připraven vyhovět Pigassovu návrhu a odkoupit od španělské společnosti Prisa polovinu jejího 20procentního podílu v Le Monde Libre.

Pigasse a Křetínský o koupi 20procentního podílu Prisy jednají už delší dobu. Pokud by ho získali, což by se podle dřívějších informací agentury AFP mělo stát do konce roku, měli by v Le Monde Libre podíl 46,66 procenta. S polovinou podílu, kterou by měli získat od zesnulého Bergého, tedy 13,3 procenta, by se tak v březnu 2021 dostali na téměř 60 procent.

Niel dnes uvedl, že se na transakci bude podílet, pokud Pigasse bude souhlasit s následným přesunem akcií Prisy skupině novinářů a zaměstnanců, jejichž pozice ve společnosti by se tím posílila a s ní i jejich nezávislost. Skupina pôle d'indépendance by podle Niela měla akcie dostat za symbolické jedno euro. Skupina tento Nielův návrh vítá. Podle ní by to "zachovalo rovnováhu" a posílilo práva novinářů, zaměstnanců a dalších členů skupiny.

Ultimátům, které novináři listu Le Monde dali Pigassovi, vypršelo v úterý. Na jejich podporu minulý týden vystoupili v otevřeném dopise mimo jiné bývalý polský prezident Lech Walesa, spisovatel Salman Rushdie nebo americký whistleblower Edward Snowden.

pošli na vybrali.sme.sk


Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

Haščák sa zastal novinárky Ruttkyovej, ktorá si od Kočnera vypýtala na dovolenku (VIDEO)

Dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na súde vypovedal Norbert Bödör a Jaroslav Haščák, spolumajiteľ Penty.

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Chcete zbohatnúť? Musíte si opakovať: Mám na to!

Mnohých z nás v súčasnosti trápi finančná neistota a to bez ohľadu na sumu, aká sa nám mesačne pripisuje na účet. Máme pocit, akoby na nás svet kričal: „Nemáš dosť peňazí.“

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Zomrel syn spisovateľa Tolkiena, ktorý sa staral o otcov odkaz

Vo veku 95 rokov zomrel Christopher Tolkien, ktorý sa posledných niekoľko desiatok rokov venoval literárnemu odkazu svojho otca J. R. R. Tolkiena.

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Najčítanejšie