Šéf facebooku zverejnil v novinách ospravedlnenie Reprofoto youtube Harvard University

Šéf facebooku zverejnil v novinách ospravedlnenie

25.03.2018 23:28 | Internet | ČTK

Šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg sa dnes v britských a amerických novinách ospravedlnil obyvateľom Spojeného kráľovstva a USA, že narušil ich dôveru tým, že sa poradenskej spoločnosti Cambridge Analytica podarilo neoprávnene získať dáta 50 miliónov užívateľov Facebooku.

 

Informovala o tom agentúra Reuters.

"Máme zodpovednosť za ochranu vašich informácií. Ak to nedokážeme, tak si ich nezaslúžime," píše sa v inzeráte v britskej a americkej tlači spolu so Zuckerbergovým podpisom.

Súvisí to s obvinením, že spoločnosť Cambridge Analytica analýzou rozsiahlych dátových súborov používateľov Facebooku a úzko zacielenou reklamou pomáhala v predvolebnej kampani súčasnému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a údajne tiež zástancom brexitu.

Zuckerbergovo ospravedlnenie, ktorá bola vytlačené čiernym písmom na bielom pozadí s malým logom Facebooku, sa objavilo v troch amerických a šiestich britských novinách, vrátane denníka The Observer, ktorého články o kauze podľa Reuters úzko súviseli s prudkým pádom akcií Facebooku.

Spoločnosť Cambridge Analytica sa podľa Zuckerberga k dátam dostala prostredníctvom aplikácie vyvinutej univerzitným výskumným pracovníkom. "Porušil vašu dôveru a je mi ľúto, že sme vtedy neurobili viac," uviedol v britskej tlači Zuckerberg, čím v zásade zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko.

Cambridge Analytica tvrdí, že sa domnievala, že sa k dátam dostala v súlade so zákonmi o ochrane osobných údajov. Informácie vraj vzápätí zmazala na žiadosť spoločnosti Facebook a trvá na tom, že ich nepoužila na ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016.

V piatok večer vyšetrovatelia niekoľko hodín prehľadávali londýnsku kanceláriu Cambridge Analytica.

Zuckerberg, ktorého spoločnosť v dôsledku škandálu prišla o takmer 50 miliárd dolárov trhovej ceny, uviedol, že v budúcnosti používateľom poskytne viac informácií o tom, kto má k ich údajom prístup a rozšíri ochranu súkromných údajov.

Odporúčame aj: Po škandále klesli akcie Facebooku na úroveň roku 2012

"Ďakujem vám, že v túto komunitu veríte. Sľubujem, že pre vás budeme lepší," napísal Zuckerberg. Spoločnosť Mozilla a nemecká banka Commerzbank svoje reklamy na Facebooku stiahli na neurčito a na internete sa rozmohol hashtag "#zmažtesifacebook".

V piatok výrobca elektromobilov Tesla a raketová spoločnosť SpaceX zrušili svoje facebookovej stránky sledované miliónmi ľudí.

pošli na vybrali.sme.sk


Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

1. Pozrite si rebríček najlepšie platených hercov herečiek. Medzi ženami vedie Scarlett Johansson (VIDEO)

Najlepšie platenou herečkou na svete sa tento rok rovnako ako minulý rok, stala Američanka Scarlett Johansson. Podľa rebríčka časopisu Forbes zverejneného v piatok si zarobila 56 miliónov dolárov.

Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

2. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

3. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

4. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

5. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

6. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

7. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

8. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

9. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

10. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Najčítanejšie