Šéf facebooku zverejnil v novinách ospravedlnenie

Šéf facebooku zverejnil v novinách ospravedlnenie Reprofoto youtube Harvard University

Šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg sa dnes v britských a amerických novinách ospravedlnil obyvateľom Spojeného kráľovstva a USA, že narušil ich dôveru tým, že sa poradenskej spoločnosti Cambridge Analytica podarilo neoprávnene získať dáta 50 miliónov užívateľov Facebooku.

 

Informovala o tom agentúra Reuters.

"Máme zodpovednosť za ochranu vašich informácií. Ak to nedokážeme, tak si ich nezaslúžime," píše sa v inzeráte v britskej a americkej tlači spolu so Zuckerbergovým podpisom.

Súvisí to s obvinením, že spoločnosť Cambridge Analytica analýzou rozsiahlych dátových súborov používateľov Facebooku a úzko zacielenou reklamou pomáhala v predvolebnej kampani súčasnému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a údajne tiež zástancom brexitu.

Zuckerbergovo ospravedlnenie, ktorá bola vytlačené čiernym písmom na bielom pozadí s malým logom Facebooku, sa objavilo v troch amerických a šiestich britských novinách, vrátane denníka The Observer, ktorého články o kauze podľa Reuters úzko súviseli s prudkým pádom akcií Facebooku.

Spoločnosť Cambridge Analytica sa podľa Zuckerberga k dátam dostala prostredníctvom aplikácie vyvinutej univerzitným výskumným pracovníkom. "Porušil vašu dôveru a je mi ľúto, že sme vtedy neurobili viac," uviedol v britskej tlači Zuckerberg, čím v zásade zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko.

Cambridge Analytica tvrdí, že sa domnievala, že sa k dátam dostala v súlade so zákonmi o ochrane osobných údajov. Informácie vraj vzápätí zmazala na žiadosť spoločnosti Facebook a trvá na tom, že ich nepoužila na ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016.

V piatok večer vyšetrovatelia niekoľko hodín prehľadávali londýnsku kanceláriu Cambridge Analytica.

Zuckerberg, ktorého spoločnosť v dôsledku škandálu prišla o takmer 50 miliárd dolárov trhovej ceny, uviedol, že v budúcnosti používateľom poskytne viac informácií o tom, kto má k ich údajom prístup a rozšíri ochranu súkromných údajov.

Odporúčame aj: Po škandále klesli akcie Facebooku na úroveň roku 2012

"Ďakujem vám, že v túto komunitu veríte. Sľubujem, že pre vás budeme lepší," napísal Zuckerberg. Spoločnosť Mozilla a nemecká banka Commerzbank svoje reklamy na Facebooku stiahli na neurčito a na internete sa rozmohol hashtag "#zmažtesifacebook".

V piatok výrobca elektromobilov Tesla a raketová spoločnosť SpaceX zrušili svoje facebookovej stránky sledované miliónmi ľudí.