Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov Reprofoto Facebook

Facebook nechal prepisovať hlasové správy svojich užívateľov

14.08.2019 17:13 | Internet | ČTK

Spoločnosť Facebook platila stovky externých spolupracovníkov, aby pre ňu prepisovali hlasové správy užívateľov jednej z jej aplikácií.

 

Agentúre Bloomberg to povedali osoby oboznámené s týmito aktivitami. Prevádzkovateľ sociálnej siete následne toto zistenie potvrdil, od tejto praxe už vraj upustil. Záležitosťou sa zaoberá írsky úrad pre ochranu osobných údajov, ktorý dohliada na to, či Facebook a ďalšie americké technologické firmy dodržiavajú nariadenia Európskej únie o ochrane súkromia.

"Podobne ako Apple a Google sme ľudské preskúmavanie audia pozastavili pred viac ako týždňom," uviedol Facebook v utorok. Firma povedala, že táto práca sa týkala používateľov, ktorí v aplikácii Messenger zvolili, že chcú, aby boli ich hlasové správy prepisované. Facebook údajne prácu zadával ľuďom, pretože overoval, či jeho "umelá inteligencia" nahrávky správne interpretuje. Obsah týchto záznamov nie je možné spojiť s ich autormi, tvrdí prevádzkovateľ sociálnej siete.

Podľa Bloomberg však prepisovanie konverzácií stavalo externých zamestnancov do nepríjemnej situácie. "Nehovorili im, kde alebo ako boli nahrávky nadobudnuté, iba, že ich majú prepísať ... Počúvajú rozhovory užívateľov facebooku, niekedy s vulgárnym obsahom, ale nevedia, prečo ich Facebook potrebuje mať prepísané," povedali spravodajskej agentúre osoby, ktoré boli do tejto činnosti zapojené.

Sociálna sieť užívateľa neoboznámila so skutočnosťou, že ich audiozáznamy sa môžu dostať do rúk tretím stranám. Zásady Facebooku ohľadom užívania dát sa konkrétne o nahrávkach nezmieňujú. Uvádza, že firma zhromažďuje "obsah, komunikáciu a ďalšie informácie, ktoré poskytujete pri používaní našich produktov, vrátane informácií uvedených pri registrácii účtu, pri vytváraní alebo zdieľaní obsahu a posielaní správ či inej komunikácii s ostatnými užívateľmi". V zásadách sa tiež píše, že užívateľský obsah a komunikáciu "automaticky spracovávajú" systémy Facebooku.

Spoločnosť Marka Zuckerberga podľa agentúry Bloomberg odmieta, že by kvôli cieleniu reklamy zhromažďovala audionahrávky od užívateľov. Sám zakladateľ o tom vlani uisťoval pri výpovedi v americkom Kongrese. "Hovoríte tu o konšpiračnej teórii, ktorá koluje, že počúvame, čo sa deje s vaším mikrofónom, a používame to k reklame. Toto nerobíme," odpovedal v apríli 2018 Zuckerberg na otázku senátora Garyho Petersa.

Kvôli zadávaniu ľudskej kontroly nahrávok zo zariadenia spotrebiteľov sa v poslednej dobe ocitli pod kritikou tiež firmy ako Amazon alebo Apple. Podľa kritikov takýto postup narušuje súkromie. Apple a Google nedávno uviedli, že túto aktivitu ukončili, Amazon sľúbil, že umožní užívateľom "ľudské preskúmavanie" odmietnuť.

Apple, Google a tiež Microsoft sa v súvislosti s manuálnym prepisovaním záznamov dostali do hľadáčika írskeho úradu pre ochranu osobných informácií. Ten dnes oznámil, že kvôli rovnakému problému bude požadovať vysvetlenie aj od Facebooku. Mnoho amerických technologických firiem má v Írsku svoje európske centrály, možno porušenie únijného nariadenia o ochrane osobných údajov (GDPR) preto vyšetruje írsky regulátor.

"Vedľa prebiehajúceho kontaktu s Googlom, Applom a Microsoftom ... teraz požadujeme podrobné informácie od Facebooku ohľadom tohto spracovávanie (dát) a toho, prečo sa Facebook domnieva, že takéto spracovávanie dát je v súlade s jeho záväzkami vyplývajúcimi z GDPR," uviedol írsky úrad v reakcii na zistenie Bloomberg.

pošli na vybrali.sme.sk


Danko a Pellegrini požiadali o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Danko a Pellegrini požiadali o mimoriadne vystúpenie v RTVS

Kancelária predsedu Národnej rady SR a Úrad vlády SR požiadali RTVS o možnosť vystúpenia s vyhlásením predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Po 33 rokoch sa vracajú na obrazovky zmenení Pa a Pi, s dôležitým odkazom (VIDEO)

Po 33 rokoch sa vracajú na obrazovky zmenení Pa a Pi, s dôležitým odkazom (VIDEO)

 Rozprávkové postavičky Pa a Pi sa vracajú na televízne obrazovky. RTVS odvysiela päť častí, v ktorých sa zvierací vesmírni cestovatelia vracajú po 33 rokoch na Zem a nájdu planétu v aktuálnom nelichotivom stave.

Berlín bude mať arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu

Berlín bude mať arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu

Nemecké hlavné mesto Berlín bude mať svoju arabskojazyčnú rozhlasovú stanicu. Schválila to vo štvrtok mediálna rada berlínskeho a brandenburského mediálneho ústavu (Mabb), ktorý udeľuje vysielacej licencie a dohliada na rozmanitosť súkromných médií.

Dnes mal odštartovať nový program Comedy House, jeho štart sa odkladá

Slovak Telekom dnes odštartoval niekoľko programových noviniek. Plánoval oficiálne spustiť aj nový zábavný program Comedy House. Jeho štart sa však včera večer rozhodol posunúť.

RTVS bude mať 17. novembra mimoriadne spravodajstvo (VIDEO)

RTVS bude mať 17. novembra mimoriadne spravodajstvo (VIDEO)

Rozhovory, reportáže, živé vstupy, či zostrihy historických spravodajských príspevkov prinesie RTVS v mimoriadnom televíznom a rozhlasovom spravodajstve v nedeľu 17. novembra.

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Dokument Spýtaj sa vašich 89 prinesie svedectvá z roku 1989 (VIDEO)

Pamätáte sa, čo ste robili v novembri 1989? Ak nie, môžete sa na udalosti, ktoré naštartovali zmenu vo vtedajšom Československu, opýtať vašich rodičov, starých rodičov a známych. Preto sa režisérka Barbora Berezňáková vybrala za príbehmi bežných ľudí po celom Slovensku.

Vianočnú kampaň natáčal Telekom v okolí Vysokých Tatier (VIDEO)

Vianočnú kampaň natáčal Telekom v okolí Vysokých Tatier (VIDEO)

Slovak Telekom vo vianočnej kampani mení komunikačný koncept.

Facebook tento rok zmazal vyše päť miliárd falošných účtov

Facebook tento rok zmazal vyše päť miliárd falošných účtov

Sociálna sieť Facebook v prvých deviatich mesiacoch tohto roka zakročila proti 5,4 miliardám falošných účtov. Väčšinu zablokovala niekoľko minút po založení, uviedla v novom vydaní štatistík. Facebook do tohto prehľadu prvýkrát zahrnul tiež čísla o sociálnej sieti Instagram.

Odovzdávanie Bielych vrán bude venované tridsiatim rokom slobody

Odovzdávanie Bielych vrán bude venované tridsiatim rokom slobody

Už po dvanásty rok sa odovzdajú ocenenia Biela vrana, tohto roku presne na výročie Nežnej revolúcie - 17. novembra. Organizátori tak chcú zmeniť oslavu Novembra na živý sviatok a pripomenúť, že o slobodu a verejné dobro sa treba neustále starať.

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Sudkyňa Maruniaková, ktorá pomohla Kočnerovi, utekala pred novinármi (VIDEO)

Pred osobitnú komisiu Súdnej rady sa dnes postavili štyria sudcovia, ktorí sa spomínajú v Kočnerovej Threeme. Prišla aj Zuzana Maruniaková, ktorá rozhodla v prospech Mariana Kočnera a prisúdila mu vyše osemmiliónovú zmenku proti televízii Markíza, bez toho, aby vôbec skúmala podpis Pavla Ruska. Maruniakovú celý čas riadila Jankovská.

Najčítanejšie