Na internete sa objavil nový anonymný spis - Gorila 2

Na internete sa objavil nový anonymný spis - Gorila 2

20.11.2015 13:31 | Internet | mk

V dokumente sú spomínaní významní ľudia z politiky, spoločnosti aj tajnej služby.

 


Pred štyrmi rokmi sa na internete objavil údajný spis SIS Gorila, ktorý vyvolal nevídanú búrku na politickej scéne ale aj v spoločnosti, v uliciach boli protesty aj demonštrácie.

 

Na internete je zverejnený ďalší podobný dokument. Do Denníka N a ďalších redakcií prišla internetová adresa, na ktorej anonym zverejnil dokumenty, ktoré vyzerajú ako prepisy zvukových záznamov. Ide o rovnakú blogovaciu platformu, kde bola v roku 2011 zverejnená Gorila 1. Dokument má približne 200 strán a píše o období, ktoré začína rokom 2007 a končí v roku 2012. Podľa Denníka N z kontextu dokumentu vyplýva, že má ísť o zvukové záznamy zo stretnutí bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša s rôznymi dôležitými ľuďmi zo spravodajského, biznisového a politického prostredia. 

Autenticitu dokumentu zatiaľ nikto nepotvrdil ani sa k dokumentom neprihlásil.  Dokumentom sa už zaoberá polícia.

V rozhovoroch sa spomínajú mená politikov ako Robert Fico, Robert Kaliňák, Mikuláš Dzurinda, Iveta Radičová, Daniel Lipšic a mnohí ďalší. Ale aj podnikatelia Miroslav Výboh, Jozef Brhel,  Juraj Široký, Ivan Kmotrík, finančné skupiny Penta, J&T a iné.

Arpáš sa v materiáli priznáva k spolupráci s bývalým šéfom komunistickej tajnej služby Alojzom Lorencom a finančnou skupinou Penta, ktorú Denník N požiadal o stanovisko. "Nevieme sa k tomu konkrétne vyjadriť, ide o rozsiahly a veľmi neprehľadný materiál. Jeho zverejnenie a spôsob spracovania má charakter spravodajskej hry. Dôveryhodnosť tohto materiálu je preto veľmi pochybná a vzbudzuje celý rad otázok," reagoval pre Denník N hovorca Penty Gabriel Tóth.

Spomínajú sa však aj stretnutia s novinármi, či sú v dokumente zmienky aj o samotnej kauze Gorila.

"Viem, že to robil, že si ľudí nahrával. Mohol to robiť pre svoju ochranu, ale aj z rôznych iných dôvodov," povedal bývalý agent SIS Peter Holúbek, z ktorého bytu mala SIS odpočúvať byt Zoltána Vargu, na základe čoho vznikol spis Gorila. "Mám takú informáciu, že niečo také existuje, ale nikdy som to nečítal, ani neviem, čo tam je," povedal Holúbek pre Denník N.

Arpáš prednedávnom priznal, že spolupracoval s finančnou skupinou Penta.

„Áno. Objednávka prišla od pána Haščáka. Podmienky sa však nastavili tak, že komunikácia prebiehala cez generála Lorenca. Jemu som aj odovzdával informácie a analýzy," povedal Arpáš v rozhovore pre Aktuality.sk, kde odmietol , že by spis Gorila predal.

"Jedná sa o paralelu zdroja materiálov, ktoré boli pravidelne zverejňované pred voľbami v roku 2006 (kto už v tom období dostal od PZ mandát uverejňovať z ich análov čokoľvek), 2010 (kto opätovne otvoril témy v roku 2012) a t.c. 2016 (opäť tá istá osoba s tým istým nástrojom - koho je opäť nástrojom)... To všetko za účelom odpútania pozornosti od podstatných javov v spoločnosti prostredníctvom opätovného očierňovania mojej osoby a traumatizovania našej spoločnosti, už aj tak rôznymi okolnosťami nesmierne spoločensky zdecimovanej a polarizovanej," reagoval na nový dokoument Arpáš pre web Aktuality.sk.

Na internete sa objavila nová Gorila 2

V dokumente sú spomínaní významní ľudia z politiky, spoločnosti aj tajnej služby.

Pred štyrmi rokmi sa na internete objavil údajný spis SIS Gorila, ktorý vyvolal nevídanú búrku na politickej scéne ale aj v spoločnosti,  v uliciach boli protesty aj demonštrácie.

Na internete je zverejnená ďalší podobný dokument. Redakcia Denníka N dostala internetovú adresu, na ktorom anonym, zverejnil dokumenty, ktoré vyzerajú ako prepisy zvukových záznamov zo stretnutí bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša s rôznymi ľuďmi. Autenticitu dokumentu nikto nepotvrdil ani sa k dokumentom neprihlásil. Dokument má približne 200 strán a píše o období, ktoré začína rokom 2007 a ž 2012. „Z kontextu dokumentu vyplýva, že rozhovory si  nahrával samotný Arpáš, ktorý sa v stretával s celým zoznamom dôležitých ľudí zo spravodajského, biznisového a politického prostredia,“ píše Denník N.

V rozhovoroch sa spomínajú mená politikov Ako Robert Fico, Robert Kaliňák, Mikuláš Dzurinda, le aj podnikatelia Miroslav Výboh, Jozef Brhel či Juraj Široký, finančné skupiny Penta. Spomínajú sa stretnutia s novinármi.

“Viem, že to robil, že si ľudí nahrával. Mohol to robiť pre svoju ochranu, ale aj z rôznych iných dôvodov,” povedal bývalý agent SIS Peter Holúbek, z ktorého bytu mala SIS odpočúvať byt Zoltána Vargu, na základe čoho vznikol spis Gorila. “Mám takú informáciu, že niečo také existuje, ale nikdy som to nečítal, ani neviem, čo tam je,” povedal Holúbek o novom spise.

Denník N kontaktoval aj Arpáša, nezdvíhal telefón a zatiaľ neodpovedal ani na sms. Stanovisko zatiaľ neposkytla ani polícia.

pošli na vybrali.sme.sk


Pellegrini: Rozhodne odmietam falošné správy, že mám koronavírus

Pellegrini: Rozhodne odmietam falošné správy, že mám koronavírus

Peter Pellegrini bol v piatok náhle hospitalizovaný s respiračným ochorením.

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

Novinár, ktorý položil premiérovi otázku o sexuálnej orientácii, v Plus 7 dní skončil

Minulý týždeň dala šéfredaktorka Plus 7 dní Katarína Šelestiaková výpoveď. Dôvodom bola cenzúra rozhovoru s premiérom, ktorý urobil redaktor Pavel Knapko a premiéra sa pýtal na jeho sexuálnu orientáciu.

Danko sa urazil a počas predvolenej debaty v živom vysielaní odišiel (VIDEO)

Danko sa urazil a počas predvolenej debaty v živom vysielaní odišiel (VIDEO)

Hospodárske noviny v spolupráci s rádiom Expres dnes naživo priniesli veľkú predvolebnú debatu, do ktorej pozvali jedenástich lídrov politických strán, ktoré kandidujú do parlamentu.

Objednajte si sériu Samsung Galaxy S20 medzi prvými a dostanete Galaxy Buds+ ako bonus

Objednajte si sériu Samsung Galaxy S20 medzi prvými a dostanete Galaxy Buds+ ako bonus

Tohtoročnú sezónu predstavovania nových smartfónov začal Samsung s trojicou vlajkových lodí Galaxy S20, Galaxy S20+ a Galaxy S20 Ultra 5G. Na Slovensku sa začnú predávať až 13. marca, no predobjednať si ich môžete už teraz. Ak si vybrané modely predobjednáte do 8. marca, dostanete k nim bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds+ ako bonus. 

Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF

Požiadali o prešetrenie predaja vlastníka Markízy spoločnosti PPF

 Český senátor Lukáš Wagenknecht zo strany Pirátov a poslanec tejto strany Jan Lipavský požiadali členov amerického Kongresu a akcionárov skupiny CME o prešetrenie plánovaného predaja CME spoločnosti PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Skupina PPF obavy odmieta.

Nevyvážené O 5 minút 12 prinieslo RTVS historický rekord (VIDEO)

Nevyvážené O 5 minút 12 prinieslo RTVS historický rekord (VIDEO)

Posledná diskusná relácia O 5 minút 12 pred voľbami si pripísala historický rekord v sledovanosti.

Rezník vypomáha Dankovi do poslednej chvíle, pchá ho aj tam, kde už nepatrí

Rezník vypomáha Dankovi do poslednej chvíle, pchá ho aj tam, kde už nepatrí

Pred parlamentnými voľbami v roku 2016 štátom platená agentúra TASR, ktorej šéfoval Jaroslav Rezník, robila všetko preto, aby mimoparlamentnú SNS aj s Andrejom Dankom dostala do parlamentu. V chystaných voľbách 2020 sa scenár opakuje, Rezník Danka opäť zachraňuje.

Top filmy a seriály, ktoré si môžete vychutnať so 6 mesiacmi HBO zadarmo od SWAN-u

Top filmy a seriály, ktoré si môžete vychutnať so 6 mesiacmi HBO zadarmo od SWAN-u

Kto by nechcel niečo zadarmo? SWAN teraz rozdáva darček všetkým novým zákazníkom, ktorý si k digitálnej televízii vezmú aj rýchly optický internet v rámci Balíkov DUO M, DUO L alebo Duo XL

Kto bude v posledných predvolebných debatách, prinášame prehľad (VIDEO)

Kto bude v posledných predvolebných debatách, prinášame prehľad (VIDEO)

Pár dní pred voľbami pripravujú televízie predvolebné debaty s lídrami strán, ktoré majú najväčšiu šancu zostaviť vládu a postaviť premiéra.

Po Slovensku sa šíri iniciatíva NIE V NAŠEJ KRAJINE, čo znamená?

Po Slovensku sa šíri iniciatíva NIE V NAŠEJ KRAJINE, čo znamená?

Na Slovensku vznikla občianska iniciatíva „NIE v našej krajine“, ktorej posolstvo stojí na jednoznačnom odmietaní totalitnej ideológie a strachu, ktorý šíri.

Najčítanejšie