Do niektorých redakcií prišla 39-hodinová nahrávka Gorily, zverejnená je aj na webe Foto: Penta

Do niektorých redakcií prišla 39-hodinová nahrávka Gorily, zverejnená je aj na webe

16.10.2019 09:51 | Tlač | mk

V utorok večer dostalo niekoľko redakcií mailom link, na ktorom je 39 hodinová nahrávka súboru v mp3 formáte s názvom Gorila.

Nahrávku obdržala napríklad redakcia televízie JOJ, ktorá o nej ráno informovala, ale aj redakcia .týždňa, Denníka N či TA3

"Ide o zvukovú nahrávku, ktorej pravosť zatiaľ nemožno verifikovať, no celkovo ide o takmer 39 hodín zvukového záznamu. Už v úvode je počuť hlasy, ktoré majú podľa prepisov zverejnených v roku 2012 patriť ministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta," napísala televízia JOJ.

Podľa .týždňa má ísť o autentickú nahrávku z neslávne známeho bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa mali stretávať predstavitelia Smeru s vplyvnými podnikateľmi či oligarchami. Redakcie zatiaľ nevedia overiť pravosť alebo autenticitu nahrávok.
„Už na začiatku je rozoznať hlasy výrazne podobné Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta, čo sa zhoduje s prepismi z roku 2012, ktoré unikli na verejnosť,“ píše .týždeň.

Koncom septembra bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Lukáš Kyselica povedal, že nahrávka Gorily, ktorú našli u Mariána Kočnera, je autentická.

"Záznam je s najväčšou pravdepodobnosťou pravým záznamom z nahrávania v rámci akcie SIS Gorila," píše denník N s tým, že záznam sa snaží overiť. Zároveň zverejnil časť nahrávky, na ktorej má byť podľa Denníka N časť rozhovoru šéfa Penty Jaroslava Haščáka s Robertom Ficom.

Nahrávka je už zverejnená aj na webe.

Na sprístupnenie nahrávok už reagovala skupina Penta, ktorá dlhodobo spochybňuje pravosť nahrávky.: „Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané,“ reagovala skupina Penta pre agentúru TASR.

„Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie,“ uviedla Penta v stanovisku. "S nahrávkami, bez ohľadu na to, či ide o tie, ktoré mali byť nájdené na pracovnom stole u Mariána Kočnera, alebo ide o úplne iný zdroj, je zjavne nezákonne manipulované, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopírované, zostrihávané či inak upravované, alebo dokonca vyrábané, a preto ich považujeme za nedôveryhodné a nebudeme sa k ich obsahu ani teraz, ani v budúcnosti vyjadrovať," uviedla Penta.

O čo ide v kauze Gorila?

Ako píše Denník N v roku 2005 si príslušník SIS Peter Holúbek všimol, že do susedného bytu v Bratislave na Vazovovej ulici často chodí šéf veľkej finančnej skupiny Jaroslav Haščák. Prichádzal vždy limuzínou a krátko po ňom do garáže prišla ďalšia limuzína. Neraz v nej sedel minister hospodárstva Jirko Malchárek z vtedajšej vládnej strany ANO. Niekedy prišlo aj auto Fondu národného majetku s jeho vtedajšou šéfkou Annou Bubeníkovou.

"Holúbek to nahlásil Slovenskej informačnej službe a tá spustila akciu Gorila. Byt patril Zoltánovi Vargovi – mohutnému chlapovi pracujúcemu pre Haščáka, ktorý pripomínal klasického vyhadzovača – ľudovo povedané gorilu, preto to pomenovanie. Cez Holúbekov byt namontovali odpočúvacie zariadenie a počúvali a následne zapisovali, čo sa tam deje," píše Nko.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

365.bank si odnáša Zlatý klinec za svoje „Reklamy z obývačky“ (VIDEO)

Jarná kampaň 365 banky, v ktorej využila nový marketingový prístup, tzv. „crowdvertising“, a vyzvala ľudí, aby jej natočili spoty z pohodlia svojej obývačky, zabodovala.

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Spolužitie majority s rómskou menšinou bude v Rádiu Slovensko pravidelnou témou relácie Kontakty

Rádio Slovensko sa od pondelka 21. septembra v publicistickej relácii Kontakty bude v dvojtýždňovej periodicite venovať otázkam života rómskej národnostnej menšiny.

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Trump v USA zablokuje TikTok a WeChat

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikácie TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Navaľnyj na Instagrame popisuje svoj stav a ako sa našla fľaša, v ktorej mohla byť jeho otrava (FOTO)

Zdravotný stav ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa ďalej zlepšuje, aj keď pomaly. Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociálnej sieti Instagram, kde tiež zverejnil svoju fotografiu z prechádzky po schodisku.

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Najčítanejšie