Do niektorých redakcií prišla 39-hodinová nahrávka Gorily, zverejnená je aj na webe Foto: Penta

Do niektorých redakcií prišla 39-hodinová nahrávka Gorily, zverejnená je aj na webe

16.10.2019 09:51 | Tlač | mk

V utorok večer dostalo niekoľko redakcií mailom link, na ktorom je 39 hodinová nahrávka súboru v mp3 formáte s názvom Gorila.

Nahrávku obdržala napríklad redakcia televízie JOJ, ktorá o nej ráno informovala, ale aj redakcia .týždňa, Denníka N či TA3

"Ide o zvukovú nahrávku, ktorej pravosť zatiaľ nemožno verifikovať, no celkovo ide o takmer 39 hodín zvukového záznamu. Už v úvode je počuť hlasy, ktoré majú podľa prepisov zverejnených v roku 2012 patriť ministrovi hospodárstva Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta," napísala televízia JOJ.

Podľa .týždňa má ísť o autentickú nahrávku z neslávne známeho bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa mali stretávať predstavitelia Smeru s vplyvnými podnikateľmi či oligarchami. Redakcie zatiaľ nevedia overiť pravosť alebo autenticitu nahrávok.
„Už na začiatku je rozoznať hlasy výrazne podobné Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavovi Haščákovi z finančnej skupiny Penta, čo sa zhoduje s prepismi z roku 2012, ktoré unikli na verejnosť,“ píše .týždeň.

Koncom septembra bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Lukáš Kyselica povedal, že nahrávka Gorily, ktorú našli u Mariána Kočnera, je autentická.

"Záznam je s najväčšou pravdepodobnosťou pravým záznamom z nahrávania v rámci akcie SIS Gorila," píše denník N s tým, že záznam sa snaží overiť. Zároveň zverejnil časť nahrávky, na ktorej má byť podľa Denníka N časť rozhovoru šéfa Penty Jaroslava Haščáka s Robertom Ficom.

Nahrávka je už zverejnená aj na webe.

Na sprístupnenie nahrávok už reagovala skupina Penta, ktorá dlhodobo spochybňuje pravosť nahrávky.: „Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané,“ reagovala skupina Penta pre agentúru TASR.

„Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie,“ uviedla Penta v stanovisku. "S nahrávkami, bez ohľadu na to, či ide o tie, ktoré mali byť nájdené na pracovnom stole u Mariána Kočnera, alebo ide o úplne iný zdroj, je zjavne nezákonne manipulované, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopírované, zostrihávané či inak upravované, alebo dokonca vyrábané, a preto ich považujeme za nedôveryhodné a nebudeme sa k ich obsahu ani teraz, ani v budúcnosti vyjadrovať," uviedla Penta.

O čo ide v kauze Gorila?

Ako píše Denník N v roku 2005 si príslušník SIS Peter Holúbek všimol, že do susedného bytu v Bratislave na Vazovovej ulici často chodí šéf veľkej finančnej skupiny Jaroslav Haščák. Prichádzal vždy limuzínou a krátko po ňom do garáže prišla ďalšia limuzína. Neraz v nej sedel minister hospodárstva Jirko Malchárek z vtedajšej vládnej strany ANO. Niekedy prišlo aj auto Fondu národného majetku s jeho vtedajšou šéfkou Annou Bubeníkovou.

"Holúbek to nahlásil Slovenskej informačnej službe a tá spustila akciu Gorila. Byt patril Zoltánovi Vargovi – mohutnému chlapovi pracujúcemu pre Haščáka, ktorý pripomínal klasického vyhadzovača – ľudovo povedané gorilu, preto to pomenovanie. Cez Holúbekov byt namontovali odpočúvacie zariadenie a počúvali a následne zapisovali, čo sa tam deje," píše Nko.

Zaujíma vás zákulisie médií, sledujte nás aj na Facebooku.

pošli na vybrali.sme.sk


Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Najčítanejšie