IKEA schytala kritiku: Na svojej mape vynechala Nový Zéland Foto: Ikea

IKEA schytala kritiku: Na svojej mape vynechala Nový Zéland

09.02.2019 17:48 | Marketing | ČTK

Švédska nábytkárska firma IKEA vyvolala vlnu kritiky aj ironických komentárov, keď zverejnila mapu sveta, na ktorej chýba Nový Zéland.

 

Chýbajúci ostrovný štát si všimol jeden americký zákazník, ktorý potom kvôli tomu firmu pranieroval na sociálnych sieťach. Ku kritike sa okamžite pripojilo množstvo novozélandských obyvateľov, ktorí sa cítili chybou dotknutí. IKEA sa potom za omyl ospravedlnila, napísal server BBC.

IKEA mapu sveta predáva pod názvom Björksta vo svojich obchodoch po celom svete, vrátane Slovenska. Rozruch okolo nej vznikol až potom, čo jeden zákazník na komunitnej sieti Reddit na výrobok upozornil v rámci fóra MapsWithoutNZ, ktorá sa téme máp vynechávajúcich súostrovie Nový Zéland špeciálne venuje. IKEA totiž nie je s touto chybou osamotená: máp, na ktorých je juhovýchodne od Austrálie prázdne miesto, sú totiž desiatky.

Foto: Ikea

"IKEA je zodpovedná za to, aby na všetkých jej výrobkoch boli správne a zodpovedajúce motívy. Uznávame, že v prípade výrobku Björksta sme zlyhali - ľutujeme to a ospravedlňujeme sa. Prijmeme nutné opatrenia a výrobok začneme sťahovať z obchodov," citovala hovorcu firmy BBC.

Nábytkársky gigant na sociálnych sieťach schytal za svoj omyl veľkú kritiku. Napríklad jeden z obyvateľov Aucklandu na twitteri napísal: "Čo si IKEA o sebe myslí, že na mape ktorú predáva, vynechá celú krajinu? Nový Zéland existuje!" Ďalší užívatelia upozornili aj na ironickú okolnosť, že IKEA sa čoskoro na Novom Zélande chystá otvoriť svoj prvý obchod. "Aby sme boli k IKEA fér, zabudnúť na Nový Zéland nie je až také ťažké," poznamenal na twitteri obyvateľ susednej Austrálie.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie