EÚ nesmie pomáhať diktátorom špehovať svojich občanov

EÚ musí rozšíriť svoje vývozné kontroly na technológie a nástroje kybernetického dohľadu, ktoré by mohli byť zneužité na porušovanie ľudských práv.

Vyplýva to z novely nariadenia na kontrolu vývozov, transferu, sprostredkovania, technickej pomoci a tranzitu položiek s dvojakým použitím, ktorú poslanci Európskeho parlamentu.

Cieľom novelizácie je zabrániť autoritárskym režimom, aby zneužívali produkty EÚ na kontrolu a špehovanie svojich občanov.

Režim EÚ na kontrolu vývozu sa v súčasnosti týka produktov a technológií vytvorených pre civilné využitie, ktoré je však možné zneužiť na výrobu zbraní hromadného ničenia či spáchanie teroristického útoku.
Nové nariadenie by malo zaradiť do zoznamu položiek, pre ktoré je pred ich vývozom potrebný súhlas vnútroštátnych orgánov, niektoré nástroje kybernetického dohľadu. Týkať by sa to malo napríklad zariadení na odpočúvania mobilných telefónov, na vniknutie do počítačových systémov, na prelomenie hesiel či na identifikáciu používateľov internetu, ktoré sa celosvetovo využívajú na zásahy voči civilistom či aktivistom a na potláčanie politickej opozície.

Poslanci by svojimi pozmeňujúcimi návrhmi chceli posilniť ochranu ľudských práv a vytvoriť systém, ktorý bude v budúcnosti schopný rýchlo reagovať na nové technológie. Okrem iného preto navrhujú:

• prísnejšiu ochranu osobných údajov, práva na súkromie a slobody zhromažďovania prostredníctvom jednoznačných kritérií a definícií v právnej norme,
• zaviazať vývozcov produktov, ktoré nie sú spomenuté v nariadení no mohli by byť využité na aktivity smerujúce k porušovaniu ľudských práv, aby dodržiavali usmernenia OECD pre oblasť náležitej starostlivosti a zaistili tak, že nimi vyvezené produkty neskončia v zlých rukách,
• vypracovanie príručky zo strany Európskej komisie, ktorá by vývozcom z EÚ ozrejmila nové pravidlá ešte pred ich vstupom do platnosti,
• systém, ktorý umožní rýchle rozšírenie pôsobnosti nariadenia na nové hrozby a technológie,
• zaistenie čo najpodobnejších podmienok pre exportérov z rôznych členských štátov, napríklad zavedením obdobných sankcií za porušenie pravidiel, ale aj posilnením transparentnosti pri prijímaní rozhodnutí o kontrole vývozu vnútroštátnymi orgánmi,
• vyňatie šifrovacích technológií zo zoznamu produktov kybernetického dohľadu, nakoľko tie využívajú bojovníci za ľudské práva na svoju ochranu.