List redaktorov týždenníka Plus 7 dní z roku 2016, v ktorom žiadajú prepustiť redaktorku Ruttkayovú

List redaktorov týždenníka Plus 7 dní z roku 2016, v ktorom žiadajú prepustiť redaktorku Ruttkayovú

26.10.2018 17:19 | Stručne |

Redakcia Omediach.com má k dispozícii kritický list redakcie Plus 7 dní, v ktorom redaktori žiadajú prepustiť ich kolegyňu Martinu Ruttkayovú. List obsahuje podozrenie, že Ruttkayová spolupracovala s Mariánom Kočnerom, a upozornenie na jej porušenie etických zásad a Tlačového zákona. List zverejňujeme v plnom znení.

 Podrobnosti o kauze na blogu Omediach.com: Redaktori Plus 7 dní žiadali prepustenie kolegyne kvôli kontaktom s Kočnerom

STANOVISKO redakcie týždenníka Plus7dní k redaktorke Martine Ruttkayovej

 

My, redakcia Plus7dní, vyjadrujeme vážne znepokojenie nad pôsobením redaktorky Martiny Ruttkayovej v týždenníku Plus7dní. Redaktorka svojim nedávnym konaním neakceptovateľným spôsobom pošpinila dobré meno Plus7dní, naštrbila dôveru čitateľov a informačných zdrojov, ktoré od členov redakcie očakávajú, že za každých okolností stavajú na stranu zákonnosti, morálky a dobra.

 

1. Máme za to, že redaktorka porušila Tlačový zákon – Zákon č. 167/2008, § 4 Ochrana zdroja a obsahu tlačových informácií. Podľa odseku (1): (1) Vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra sú povinní zachovávať mlčanlivosť o zdroji informácií získaných na zverejnenie v periodickej tlači alebo v agentúrnom spravodajstve a o obsahu týchto informácií tak, aby sa nedala zistiť totožnosť zdroja, ak o to požiadala fyzická osoba, ktorá informáciu poskytla, a aby sa odhalením obsahu informácií neporušili práva tretích osôb; s písomnosťami, tlačovinami a inými nosičmi údajov, najmä obrazovými záznamami, zvukovými záznamami a zvukovo-obrazovými záznamami, na základe ktorých by mohla byť zistená totožnosť fyzickej osoby, ktorá informácie poskytla, sú povinní zaobchádzať tak, aby nemohlo dôjsť k odhaleniu totožnosti zdroja informácií. (aktualizované úplne znenie – stav k 18.9.2010)

2. Máme za to, že redaktorka porušila Etický kódex Vydavateľstva News and Media Holding, III. Ochrana zdrojov. Podľa odseku 1.: „Redaktori sú povinní chrániť zdroje svojich informácií, ak to zdroje požadujú, s výnimkou prípadu, keď môže dôjsť k zamedzeniu trestnej činnosti.“

3. V súvislosti s tým sa nám javí ako mimoriadne zaujímavá informácia z júna 2013, kedy Martina Ruttkayová vtedy ako redaktora Hospodárskych novín, napriek údajnému nátlaku polície neuviedla odkiaľ získala tajné materiály týkajúce sa vojenského spravodajstva. Odmietla vydať polícii emailovú komunikáciu so svojim zdrojom. V tom čase dokonca plánovala podať sťažnosť na tento postup polície. Čo sa odvtedy zmenilo? Prečo v tom čase svoje zdroje chránila a teraz nie?

Zdroj: Redaktori Plus 7 dní

4. Marián Kočner je záujmová osoba polície. Jeho meno figuruje v „mafiánskych zoznamoch“ I. z roku 2005, „mafiánskych zoznamoch“ II. z roku 2010 aj v „mafiánskych zoznamoch“ III. z roku 2011, medzi menami zločineckej skupiny piťovcov.

 

5. Obávame sa, že môže existovať súvis medzi vyjadreniami Mariána Kočnera o poskytnutí finančnej odmeny za informácie a konaní Martiny Ruttkayovej ako svedkyne pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Marián Kočner na tlačovej konferencii z 19. 10. uviedol: „5. apríla som mal na tomto mieste tlačovku, kde som dal verejnú ponuku, že zaplatím za akúkoľvek pravdivú informáciu a overiteľnú informáciu k osobe Daniela Lipšica, odmenu 100 tisíc eur. Dňa 11.4. tohto roku som takú informáciu dostal,“ pričom o pár sekúnd zopakoval: „Vráťme sa teraz k informácii, ktorú som na základe mojej výzvy a ponuky odmeny vo výške 100 tisíc eur dostal.“ Krátko na to sa ukázalo, že kľúčovou informáciou, ktorá mala pomôcť v prípade jeho trestného oznámenia, je práve svedectvo Martiny Ruttkayovej. Za povšimnutie stojí aj dátum 11.4. 2016, keď mal Marián Kočner dostať spomínanú informáciu.“ V ten deň s ním redaktorka Martina Ruttkayová robila rozhovor.

Zdroj: Redaktori Plus 7 dní

 

My, redaktori týždenníka Plus7dní máme na základe horeuvedených skutočností dôvodnú obavu, že redaktorka môže ohrozovať prácu redaktorov, Plus7dní, ohrozovať zdroje redaktorov Plus7dní a ohrozovať bezpečnosť redaktorov Plus7dní.

 

Na základe uvedených informácií žiadame vedenie vydavateľstva News and Media Holding, aby Martina Ruttkayová bezodkladne prestala pracovať v týždenníku Plus 7 dní.

 

Bratislava 2.11.2016

 List podpísala väčšina vtedajšej redakcie, spolu 13 ľudí (ich mená máme v redakcii).

K listu priložili aj fotku, na ktorej je Kočner a Juraj Ondrejčák, známy ako Piťo, aby doložili, že ich obavy sú na mieste.

pošli na vybrali.sme.sk


Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

1. Volebné štúdiá v televíziách budú až v nedeľu (VIDEO)

Prvé povolebné diskusie po voľbách do Európskeho parlamentu nie sú v sobotu, ako tradične po rôznych voľbách, ale až v nedeľu, keď sa končia voľby vo všetkých štátoch EU.

Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

2. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

3. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

4. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

5. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

6. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

7. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

8. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

9. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

10. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

Najčítanejšie