Islamisti zverejnili videá s uneseným Talianom a japonským novinárom Ilustr.reprofoto youtube

Islamisti zverejnili videá s uneseným Talianom a japonským novinárom

01.08.2018 14:02 | Tlač | ČTK

Bližšie nespresnená islamistická skupina zverejnila videonahrávky s talianskym a japonským rukojemníkom, ktorí sú údajne zadržiavaní v Sýrii.

 

Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním sa na organizáciu SITE, ktorá monitoruje činnosť extrémistov.

Japonský novinár Dzumpei Jasuda a Talian Alessandro Sandrini sa objavujú na dvoch rôznych videozáznamoch, ktoré sa ale navzájom veľmi podobajú. Obaja muži na nich kľačia pred múrom a majú na sebe oranžové kombinézy. Vedľa nich stoja ozbrojenci celí v čiernom a s kuklou na hlave.

Jasuda o sebe na 20 sekundovom videu tvrdí, že je Kórejčan, ale hovorí japonsky. Uvádza, že nahrávka vznikla 25. júla. Novinár sa sťažuje, že je vo veľmi zlej situácii, a prosí o čo najrýchlejšiu záchranu.

Japonská vláda dnes podľa agentúry AP oznámila, že vyvíja maximálne úsilie, aby Japonca zrejme zadržiavaného radikálmi v Sýrii oslobodila. Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že muž z videonahrávky je skutočne japonský novinár na voľnej nohe Jasuda. Bližšie podrobnosti o krokoch japonských úradov na záchranu reportéra odmietol povedať.

Sandrini uvádza iný dátum vzniku videa, 19. júla. Hovorí, že je to jeho posledná žiadosť o oslobodenie smerovaná talianskej vláde.

Taliansky rukojemník bol podľa správ talianskych médií unesený v Turecku v októbri 2016 a následne prevezený do Sýrie. Údajne pochádza z Brescie, má okolo 32 rokov, píše agentúra AFP.

Jasudu zrejme uniesli bojovníci sýrskej odnože teroristickej siete al-Kájda, frontu An-Nusrat, na severe Sýrie v roku 2015. V uplynulom roku sa objavilo na internete niekoľko videonahrávok, na ktorých bol pravdepodobne Jasuda zachytený ako rukojemník, uviedla agentúra AP.

Jasuda začal pôsobiť ako reportér na Blízkom východe krátko po roku 2000. V roku 2004 bol spoločne s ďalšími tromi Japoncami zajatý v Iraku, ale bol prepustený, keď jeho oslobodenie dohodli s únoscami islamskí duchovní.

Do Sýrie sa naposledy vybral v júni 2015, aby informoval o svojom novinárskom kolegovi Kendžim Gotoovi, ktorý bol unesený a zabitý teroristami z organizácie Islamský štát.Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Vo veku 88 rokov zomrel Reese Schonfeld, novinár, ktorý spoločne s podnikateľom Tedom Turnerom založil v roku 1980 americkú spravodajskú stanicu Cable News Network (CNN).

Instagram zakročil proti Madonne

Instagram zakročil proti Madonne

Sociálna sieť prekryla Madonne zavádzajúce video o covide.

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Novinári, ktorí na protest proti cenzúre odišli v júni z predného ruského ekonomického denníka Vedomosti, ohlásili založenie nového mediálneho projektu.

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

Po živom prenose štartu misie Demo-2 RTVS prinesie priamy prenos návratu posádky na Zem v rámci špeciálneho vydania talkshow o vede EXPERIMENT s podtitulom Naživo návrat na Zem, ktorý odvysiela na Dvojke v nedeľu 2. augusta o 20.10 h.

Najčítanejšie