The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO) Reprofoto youtube/itv

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

19.02.2019 22:55 | Tlač | ČTK

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

 

Denník The Jerusalem Post napísal, že jedným z týchto rozhnevaných ľudí je Mahmúd Šajch Ibrahim, ktorý bol svedkom brutálnych zločinov IS za svojho niekoľkoročného pôsobenia po boku reportérov, ktorí informovali o vojnách v Iraku a Sýrii.

Celebritou britskej tlače sa stala Britka Shamima Begumová, ktorá sa v Sýrii pripojila k IS a o svojom živote rozprávala v rozhovoroch s denníkom The Times a neskôr s televíziou Sky a BBC. Je v tábore v Sýrii, chce ísť domov, medzi jednotlivými rozhovormi stihla porodiť dieťa. Spočiatku "to bolo príjemné, utínanie hláv nevadilo, z hľadiska islamu to bolo povolené," zhrnul jeruzalemský denník jej výpovede.

V Sýrii je teraz v táboroch podobných ľudí ako ona niekoľko tisíc, sú zo 41 krajín a z nich 800 sú Európania.

The Jerusalem Post upozornil, že v rozhovoroch s európskymi členmi IS nepadajú otázky o zotročení alebo znásilňovaní irackých jezídiek alebo genocíde jezídov. V tejto komunite je stále nezvestných okolo 3000 ľudí. Nikto sa nepýta ani na utrpenie, ktoré IS spôsobil mnohých Sýrčanom a Iračanom. Pýtajúci sa zato neustále zaujímajú o to, čo sa stane, až sa člen IS vráti domov. Z odpovedí často vyplynie, že opýtaní viedli pohodlný život v Európe a dobré podmienky mali aj v IS v Sýrii, kde boli často zaradení k vedeniu. Niektorým rodiny posielali peniaze, IS ich prevážal z miesta na miesto a nechával ich žiť v domoch po utečencoch.

Alí Barúdí prežil doby, keď IS okupoval iracký Mosul, a šokovalo ho, keď počul, ako bojovníci IS opisovali svoj život v radoch tejto organizácie ako príjemný. "Bolo to peklo na zemi a pričinil sa o to každý z nich," povedal Barúdí. Členovia IS zo seba robia obete a miestni sa pýtajú, či sa azda nemajú ospravedlniť za to, že robili ťažkosti. Barúdí poznamenal, že ľudia z IS nie sú nevinní, že stačí pripomenúť nezvestnej jezídky, zdemolované mestá, masové hroby a tisíce sirôt a vdov.

Spisovateľ Idrís Ahmad napísal, že je scestné budovať sympatie k Britke Begumovej, ktorá musí byť postavená pred súd. "Sýria ale taký proces zaručiť nedokáže, takže je to na Británii. Ale Británia nesmie opakovať omyl Američanov. Guantánamo bol jeden z najväčších propagandistických úspechov džihádu. Ohromuje ma, že o zajatých západných členoch IS sa hovorí len s ohľadom na to, či a ako môžu ohroziť svoju vlasť. Sú to kolonizátori, ktorí zotročovali, zabíjali a znásilňovali Iračanov a Sýrčanov," napísal Ahmad.

pošli na vybrali.sme.sk


Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Vyštval Meghan a Harryho z Británie rasizmus a bulvár?

Kauza okolo ústupu princa Harryho a Meghan z popredných pozícií v kráľovskej rodine opäť rozvírila diskusiu o rasizme v Británii a terčom kritiky je predovšetkým miestna bulvárna tlač. Začalo to spornými výrokmi bulváru napríklad o "exotickom DNA."

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Súd nariadil Matinovi Daňovi zmazať nenávistné a vulgárne videá o Monike Tódovej

Okresný súd Bratislava II. začiatkom januára nariadil kontroverznému youtuberovi Martinovi Daňovi ako neodkladné opatrenie, aby odstránil niekoľko videí, v ktorých útočí na redaktorku Denníka N Moniku Tódovú.

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

OKS vyzýva médiá, aby nepozývali do relácií politikov bez oponentov

Vyzývame médiá, aby nepokračovali v čase vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami s doterajšou praxou pozývania si vládnucich politikov bez oponentov z demokratickej opozície, píše v tlačovej správe OKS.

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

Chyba Facebooku odhalila, kto spravuje stránku Roberta Fica (FOTO)

 Faceboková stránka Roberta Fica má agresívnejší charakter v porovnaní s tým, aký mávala za čias, keď bol Fico premiérom.

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

Fico nečakane zrušil avizovanú tlačovku

NAKA zadržala Dobroslava Trnku, ktorý robil pre Smer nadprácu, Robert Fico zrušil tlačovku.

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

Chystáte sa na lyžovačku? Toto sú aplikácie, ktoré by vám v mobile nemali chýbať

V nížinách a hlavne na západe Slovenska je táto zima naozaj mierna. V Tatrách alebo v susednom Rakúsku však sneh nechýba a lyžiarske vleky bežia na plné obrátky.

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA  zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

MIMORIADNA SPRÁVA: NAKA zadržala Dobroslava Trnku (VIDEO)

"Príslušníci NAKA zadržali D.T. v súvislosti s trestným činom zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Keď to bude možné, poskytneme viac informácií neskôr," informovala vo štvrtok ráno polícia na facebooku a zároveň zverejnila fotku a video z pred domu bývalého generálneho prokurátora.

Najčítanejšie