The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO) Reprofoto youtube/itv

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

19.02.2019 22:55 | Tlač | ČTK

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

 

Denník The Jerusalem Post napísal, že jedným z týchto rozhnevaných ľudí je Mahmúd Šajch Ibrahim, ktorý bol svedkom brutálnych zločinov IS za svojho niekoľkoročného pôsobenia po boku reportérov, ktorí informovali o vojnách v Iraku a Sýrii.

Celebritou britskej tlače sa stala Britka Shamima Begumová, ktorá sa v Sýrii pripojila k IS a o svojom živote rozprávala v rozhovoroch s denníkom The Times a neskôr s televíziou Sky a BBC. Je v tábore v Sýrii, chce ísť domov, medzi jednotlivými rozhovormi stihla porodiť dieťa. Spočiatku "to bolo príjemné, utínanie hláv nevadilo, z hľadiska islamu to bolo povolené," zhrnul jeruzalemský denník jej výpovede.

V Sýrii je teraz v táboroch podobných ľudí ako ona niekoľko tisíc, sú zo 41 krajín a z nich 800 sú Európania.

The Jerusalem Post upozornil, že v rozhovoroch s európskymi členmi IS nepadajú otázky o zotročení alebo znásilňovaní irackých jezídiek alebo genocíde jezídov. V tejto komunite je stále nezvestných okolo 3000 ľudí. Nikto sa nepýta ani na utrpenie, ktoré IS spôsobil mnohých Sýrčanom a Iračanom. Pýtajúci sa zato neustále zaujímajú o to, čo sa stane, až sa člen IS vráti domov. Z odpovedí často vyplynie, že opýtaní viedli pohodlný život v Európe a dobré podmienky mali aj v IS v Sýrii, kde boli často zaradení k vedeniu. Niektorým rodiny posielali peniaze, IS ich prevážal z miesta na miesto a nechával ich žiť v domoch po utečencoch.

Alí Barúdí prežil doby, keď IS okupoval iracký Mosul, a šokovalo ho, keď počul, ako bojovníci IS opisovali svoj život v radoch tejto organizácie ako príjemný. "Bolo to peklo na zemi a pričinil sa o to každý z nich," povedal Barúdí. Členovia IS zo seba robia obete a miestni sa pýtajú, či sa azda nemajú ospravedlniť za to, že robili ťažkosti. Barúdí poznamenal, že ľudia z IS nie sú nevinní, že stačí pripomenúť nezvestnej jezídky, zdemolované mestá, masové hroby a tisíce sirôt a vdov.

Spisovateľ Idrís Ahmad napísal, že je scestné budovať sympatie k Britke Begumovej, ktorá musí byť postavená pred súd. "Sýria ale taký proces zaručiť nedokáže, takže je to na Británii. Ale Británia nesmie opakovať omyl Američanov. Guantánamo bol jeden z najväčších propagandistických úspechov džihádu. Ohromuje ma, že o zajatých západných členoch IS sa hovorí len s ohľadom na to, či a ako môžu ohroziť svoju vlasť. Sú to kolonizátori, ktorí zotročovali, zabíjali a znásilňovali Iračanov a Sýrčanov," napísal Ahmad.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie