The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO) Reprofoto youtube/itv

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

19.02.2019 22:55 | Tlač | ČTK

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

 

Denník The Jerusalem Post napísal, že jedným z týchto rozhnevaných ľudí je Mahmúd Šajch Ibrahim, ktorý bol svedkom brutálnych zločinov IS za svojho niekoľkoročného pôsobenia po boku reportérov, ktorí informovali o vojnách v Iraku a Sýrii.

Celebritou britskej tlače sa stala Britka Shamima Begumová, ktorá sa v Sýrii pripojila k IS a o svojom živote rozprávala v rozhovoroch s denníkom The Times a neskôr s televíziou Sky a BBC. Je v tábore v Sýrii, chce ísť domov, medzi jednotlivými rozhovormi stihla porodiť dieťa. Spočiatku "to bolo príjemné, utínanie hláv nevadilo, z hľadiska islamu to bolo povolené," zhrnul jeruzalemský denník jej výpovede.

V Sýrii je teraz v táboroch podobných ľudí ako ona niekoľko tisíc, sú zo 41 krajín a z nich 800 sú Európania.

The Jerusalem Post upozornil, že v rozhovoroch s európskymi členmi IS nepadajú otázky o zotročení alebo znásilňovaní irackých jezídiek alebo genocíde jezídov. V tejto komunite je stále nezvestných okolo 3000 ľudí. Nikto sa nepýta ani na utrpenie, ktoré IS spôsobil mnohých Sýrčanom a Iračanom. Pýtajúci sa zato neustále zaujímajú o to, čo sa stane, až sa člen IS vráti domov. Z odpovedí často vyplynie, že opýtaní viedli pohodlný život v Európe a dobré podmienky mali aj v IS v Sýrii, kde boli často zaradení k vedeniu. Niektorým rodiny posielali peniaze, IS ich prevážal z miesta na miesto a nechával ich žiť v domoch po utečencoch.

Alí Barúdí prežil doby, keď IS okupoval iracký Mosul, a šokovalo ho, keď počul, ako bojovníci IS opisovali svoj život v radoch tejto organizácie ako príjemný. "Bolo to peklo na zemi a pričinil sa o to každý z nich," povedal Barúdí. Členovia IS zo seba robia obete a miestni sa pýtajú, či sa azda nemajú ospravedlniť za to, že robili ťažkosti. Barúdí poznamenal, že ľudia z IS nie sú nevinní, že stačí pripomenúť nezvestnej jezídky, zdemolované mestá, masové hroby a tisíce sirôt a vdov.

Spisovateľ Idrís Ahmad napísal, že je scestné budovať sympatie k Britke Begumovej, ktorá musí byť postavená pred súd. "Sýria ale taký proces zaručiť nedokáže, takže je to na Británii. Ale Británia nesmie opakovať omyl Američanov. Guantánamo bol jeden z najväčších propagandistických úspechov džihádu. Ohromuje ma, že o zajatých západných členoch IS sa hovorí len s ohľadom na to, či a ako môžu ohroziť svoju vlasť. Sú to kolonizátori, ktorí zotročovali, zabíjali a znásilňovali Iračanov a Sýrčanov," napísal Ahmad.

pošli na vybrali.sme.sk


Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

1. Šefčovič sa už v prvej televíznej debate vymedzil voči Čaputovej (VIDEO)

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa už v prvej televíznej debate po sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta vymedzil voči právničke Zuzane Čaputovej, s ktorou bude 30. marca súperiť o hlasy voličov v druhom kole volieb.

V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

2. V nedeľu budú viaceré televízne diskusie s dvomi úspešnými kandidátmi

V nedeľu ráno pokračujú televízie ale aj vieceré spravodajské médiá so špeciálnym vysielaním k prezidentským voľbám.

Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

3. Denník SME musel vysvetľovať, prečo mal na titulke chybný volebný lístok

Dnes, v deň volieb, denník SME na titulnej strane tlačeného vydania uverejnil ilustračný volebný lístok, ktorý sa nezhodoval s originálnym volebným lístkom.

Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

4. Louis Vuitton sťahuje letné modely pripomínajúce Michaela Jacksona (VIDEO)

Francúzska módna značka Louis Vuitton stiahne zo svojej letnej pánskej kolekcie všetky modely, ktoré mali byť poctou zosnulému popovému spevákovi Michaelovi Jacsonovi.

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

5. Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára

Venezuelská polícia brutálne zbila poľského novinára Tomasza Surdela, ktorý udalosti v juhoamerickej krajine monitoruje pre denník Gazeta Wyborcza.

Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

6. Minister vyzýva sociálne siete, aby dôraznejšie mazali radikálne príspevky

Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete musia dôraznejšie odstraňovať príspevky, ktoré šíria radikálne a násilnícke myšlienky.

Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

7. Anticenu Bludný balvan dostala pätica politikov na čele s Babišom

 Anticenu Bludný balvan, kterou za matení veřejnosti a pavědu uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, získali za loňský rok politici.

Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

8. Médiá chystajú počas volebnej noci špeciálne vysielanie, prinášame prehľad

Prezidentské voľby sú jednou z hlavných politických udalostí roka. Televízie, rádiá ale aj spravodajské weby chystajú špeciálne spravodajstvo a volebné štúdiá.

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

9. Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon

V stredu večer pár hodín pred začiatkom moratória pred prezidentskými voľbami vystúpil premiér Peter Pellegrini v RTVS s mimoriadnym prejavom.

Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

10. Spolumajiteľ Penty poprel komunikáciu s Kočnerom o príprave vraždy

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes odmietol informácie, že zhruba mesiac pred minuloročnou vraždou novinára Jána Kuciaka mu kontroverzný podnikateľ Marian Kočner písal o príprave likvidácie nemenovanej osoby. Kočnera polícia obvinila z objednania Kuciakovej vraždy, už skôr boli v kauze obvinené iné štyri osoby.

Najčítanejšie