The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO) Reprofoto youtube/itv

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

19.02.2019 22:55 | Tlač | ČTK

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

 

Denník The Jerusalem Post napísal, že jedným z týchto rozhnevaných ľudí je Mahmúd Šajch Ibrahim, ktorý bol svedkom brutálnych zločinov IS za svojho niekoľkoročného pôsobenia po boku reportérov, ktorí informovali o vojnách v Iraku a Sýrii.

Celebritou britskej tlače sa stala Britka Shamima Begumová, ktorá sa v Sýrii pripojila k IS a o svojom živote rozprávala v rozhovoroch s denníkom The Times a neskôr s televíziou Sky a BBC. Je v tábore v Sýrii, chce ísť domov, medzi jednotlivými rozhovormi stihla porodiť dieťa. Spočiatku "to bolo príjemné, utínanie hláv nevadilo, z hľadiska islamu to bolo povolené," zhrnul jeruzalemský denník jej výpovede.

V Sýrii je teraz v táboroch podobných ľudí ako ona niekoľko tisíc, sú zo 41 krajín a z nich 800 sú Európania.

The Jerusalem Post upozornil, že v rozhovoroch s európskymi členmi IS nepadajú otázky o zotročení alebo znásilňovaní irackých jezídiek alebo genocíde jezídov. V tejto komunite je stále nezvestných okolo 3000 ľudí. Nikto sa nepýta ani na utrpenie, ktoré IS spôsobil mnohých Sýrčanom a Iračanom. Pýtajúci sa zato neustále zaujímajú o to, čo sa stane, až sa člen IS vráti domov. Z odpovedí často vyplynie, že opýtaní viedli pohodlný život v Európe a dobré podmienky mali aj v IS v Sýrii, kde boli často zaradení k vedeniu. Niektorým rodiny posielali peniaze, IS ich prevážal z miesta na miesto a nechával ich žiť v domoch po utečencoch.

Alí Barúdí prežil doby, keď IS okupoval iracký Mosul, a šokovalo ho, keď počul, ako bojovníci IS opisovali svoj život v radoch tejto organizácie ako príjemný. "Bolo to peklo na zemi a pričinil sa o to každý z nich," povedal Barúdí. Členovia IS zo seba robia obete a miestni sa pýtajú, či sa azda nemajú ospravedlniť za to, že robili ťažkosti. Barúdí poznamenal, že ľudia z IS nie sú nevinní, že stačí pripomenúť nezvestnej jezídky, zdemolované mestá, masové hroby a tisíce sirôt a vdov.

Spisovateľ Idrís Ahmad napísal, že je scestné budovať sympatie k Britke Begumovej, ktorá musí byť postavená pred súd. "Sýria ale taký proces zaručiť nedokáže, takže je to na Británii. Ale Británia nesmie opakovať omyl Američanov. Guantánamo bol jeden z najväčších propagandistických úspechov džihádu. Ohromuje ma, že o zajatých západných členoch IS sa hovorí len s ohľadom na to, či a ako môžu ohroziť svoju vlasť. Sú to kolonizátori, ktorí zotročovali, zabíjali a znásilňovali Iračanov a Sýrčanov," napísal Ahmad.Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Viac ako 120 000 hlasov v ankete Social Awards Slovakia vytvorilo TOP 9 influencerov. Veronika a Sajfa sa rozhodli pre veľký krok!

Slovensko rozhodlo o tom, ktorí influenceri a vlogeri zabojujú o prvenstvo v 1. ročníku najväčšej ankety v slovenskom online priestore. Viac ako 120-tisíc hlasujúcich vybralo spomedzi dvoch stoviek influencerov a vlogerov 9 finalistov v každej z 9 kategórií Social Awards Slovakia. V 2. kole hlasovania Slováci vyberú troch finalistov v každej kategórii. Víťazov hlasujúci i slovenskí influenceri spoznajú 29. septembra na slávnostnom gala večeri, ktorý odvysiela televízia Markíza na online platforme Markíza Plus. Naplnilo sa aj motto súťaže „S vplyvom prichádza zodpovednosť“. Moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra sa totiž rozhodli odstúpiť z ankety.

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

Trnavské rádio je v Trnave 2. najpočúvanejšie

RegioMedia – media representative pre regionálne rádiá, po roku opäť monitorovala počúvanosť Trnavského rádia. To si medziročne polepšilo, v Trnave je druhé napočúvanejšie.

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Zomrel jeden zo zakladateľov televízie CNN Reese Schonfeld

Vo veku 88 rokov zomrel Reese Schonfeld, novinár, ktorý spoločne s podnikateľom Tedom Turnerom založil v roku 1980 americkú spravodajskú stanicu Cable News Network (CNN).

Instagram zakročil proti Madonne

Instagram zakročil proti Madonne

Sociálna sieť prekryla Madonne zavádzajúce video o covide.

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Bývalí novinári denníka Vedomosti ohlásili nový mediálny projekt

Novinári, ktorí na protest proti cenzúre odišli v júni z predného ruského ekonomického denníka Vedomosti, ohlásili založenie nového mediálneho projektu.

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

RTVS odvysiela naživo návrat kozmonautov z misie Demo-2 (VIDEO)

Po živom prenose štartu misie Demo-2 RTVS prinesie priamy prenos návratu posádky na Zem v rámci špeciálneho vydania talkshow o vede EXPERIMENT s podtitulom Naživo návrat na Zem, ktorý odvysiela na Dvojke v nedeľu 2. augusta o 20.10 h.

Najčítanejšie