Kuciak písal o mnohých kauzách, v ktorých figuruje Kočner Foto: FB Na pranieri

Kuciak písal o mnohých kauzách, v ktorých figuruje Kočner

14.03.2019 14:53 | Tlač | ČTK

Mariana Kočnera dnes vyšetrovatelia obvinili z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

 

Meno Kočnera figuruje v niekoľkých kontroverzných kauzách, o ktorých často písal zavraždený novinár. Z približne 50 Kuciakových článkov od začiatku roka 2017 sa Kočnera týkala polovica z nich.

Viac: Kočnera obvinili z objednávky vraždy Kuciaka a Kušnírovej (VIDEO)

Kočner si pred viac ako rokom najal bývalého šéfa civilnej kontrarozviedky SIS Petra Tótha na sledovanie najmenej piatich novinárov, vrátane Kuciaka. Podľa Denníka N to Tóth potvrdil pri výsluchu na polícii.

Kočner je v súčasnosti vo väzbe, je obvinený z falšovania zmeniek v hodnote približne 70 miliónov eur. Vlani v novembri druhýkrát neúspešne požiadal o prepustenie. Podľa nepotvrdených informácií médií ponúkal za svoje prepustenie kauciu jeden milión eur.

Pri domových prehliadkach sa u Kočnera našli nahrávky týkajúce sa kauzy Gorila. Dokumenty popisujú podplácanie vysoko postavených úradníkov a politikov v rokoch 2005 a 2006 za vlády vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu finančnou skupinou Penta.

Kočnerovo meno sa objavilo aj na zozname domnelých členov podsvetia z roku 2005, ktorý v minulosti údajne vypracovala polícia. Kočner vlani v júni založil na sociálnej sieti stránku Na pranieri, na ktorej útočil na novinárov a preberal ich osobný život. Stránka po jeho zadržaní zmizla.

Kočner predvlani Kuciakovi v telefonickom rozhovore povedal, že sa o neho a o jeho rodinu bude zaujímať a že keď na ne nájde nejakú "špinu", tak ju zverejní. "Začnem sa zaujímať, pán Kuciak, o vašu matku, o vášho otca, o vašich súrodencov, o všetkých sa začnem zaujímať. A budem aj o vás zverejňovať všetko, čo o vás nájdem. Pane Kuciak, budete prvý," povedal podľa slovenských médií Kočner v rozhovore s Kuciakom na začiatku septembra 2017. Kuciak kvôli tomu podal trestné oznámenie, ktoré polícia odložila s tým, že nešlo o trestný čin ani o priestupok.

Vyhrážanie súviselo s tým, že Kuciak napísal text o tom, že Kočner je obvinený z porušenia povinnosti pri správe majetku a zrejme preto sa majetku zbavuje. Predal byt v luxusnom komplexe Bonaparte nad Bratislavou, kde mal byt aj premiér Robert Fico, ktorý po Kuciakovej vražde rezignoval.

Od konca minulého júna je Kočner vo väzbe kvôli prípadu, v ktorom ho polícia spolu s Pavlom Ruskom obvinila z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požadovala jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Kočner bol zadržiavaný v Bratislave, neskôr bol prevezený do prísne stráženej väznice v Leopoldove.

Práve v súvislosti s televíziou Markíza sa Kočner dostal v roku 1998 po prvý raz do povedomia verejnosti. Išlo o neúspešný pokus o prevzatie Markízy pomocou pracovníkov Kočnerovej bezpečnostnej služby Gamatex krátko pred parlamentnými voľbami. Kočner vtedy viedol spor s vtedajším generálnym riaditeľom stanice Ruskom o 51-percentný podiel v televízii a so svojím partnerom Štefanom Aghom vzápätí dali Ruskovi a trom jeho spolupracovníkom výpoveď. Za Ruska sa vtedy postavili jeho redaktori a tisíce demonštrantov pred budovou televízie. Spor skončil až v roku 2000, kedy Markíza kúpila firmu Gamatex.

V roku 1996 bol Kočner tiež spoločne so synom prezidenta Michala Kováča obvinený z účasti na finančnom podvode voči firme Technopol za 2,3 milióna dolárov. Od prezidenta Kováča nakoniec dostal milosť. Prípad potom ešte riešil súd v Nemecku, ktorý ale v roku 2000 stíhanie zastavil.

Kočnerovo meno sa tiež objavilo v roku 2012 v spise Sasanka, ktorý priniesol údajné prepisy komunikácie šéfa vtedy vládnej strany Sloboda a solidarita (SaS) a šéfa parlamentu Richarda Sulíka s Kočnerom prostredníctvom SMS správ ohľadom voľby generálneho prokurátora. Kvôli nej sa koncom roka 2010 vládna koalícia takmer rozpadla.

- O rok neskôr Kočner figuroval v kauze Privatbanky zo skupiny Penta, ktorá dostala pokutu 55.000 eur za to, že úradom nenahlásila podozrivé finančné transakcie svojich klientov. Privatbanka vraj nedodržala zákon o boji proti praniu špinavých peňazí, keď neohlásila napríklad neobvyklé prevody peňazí z Malty na Slovensko, ktoré uskutočnil Kočner. Na podozrivý prevod upozornili maltské úrady.

pošli na vybrali.sme.sk


Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

2. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

3. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

4. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

5. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

6. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

7. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

8. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

9. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

10. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Najčítanejšie