Kuciak písal o mnohých kauzách, v ktorých figuruje Kočner Foto: FB Na pranieri

Kuciak písal o mnohých kauzách, v ktorých figuruje Kočner

14.03.2019 14:53 | Tlač | ČTK

Mariana Kočnera dnes vyšetrovatelia obvinili z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

 

Meno Kočnera figuruje v niekoľkých kontroverzných kauzách, o ktorých často písal zavraždený novinár. Z približne 50 Kuciakových článkov od začiatku roka 2017 sa Kočnera týkala polovica z nich.

Viac: Kočnera obvinili z objednávky vraždy Kuciaka a Kušnírovej (VIDEO)

Kočner si pred viac ako rokom najal bývalého šéfa civilnej kontrarozviedky SIS Petra Tótha na sledovanie najmenej piatich novinárov, vrátane Kuciaka. Podľa Denníka N to Tóth potvrdil pri výsluchu na polícii.

Kočner je v súčasnosti vo väzbe, je obvinený z falšovania zmeniek v hodnote približne 70 miliónov eur. Vlani v novembri druhýkrát neúspešne požiadal o prepustenie. Podľa nepotvrdených informácií médií ponúkal za svoje prepustenie kauciu jeden milión eur.

Pri domových prehliadkach sa u Kočnera našli nahrávky týkajúce sa kauzy Gorila. Dokumenty popisujú podplácanie vysoko postavených úradníkov a politikov v rokoch 2005 a 2006 za vlády vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu finančnou skupinou Penta.

Kočnerovo meno sa objavilo aj na zozname domnelých členov podsvetia z roku 2005, ktorý v minulosti údajne vypracovala polícia. Kočner vlani v júni založil na sociálnej sieti stránku Na pranieri, na ktorej útočil na novinárov a preberal ich osobný život. Stránka po jeho zadržaní zmizla.

Kočner predvlani Kuciakovi v telefonickom rozhovore povedal, že sa o neho a o jeho rodinu bude zaujímať a že keď na ne nájde nejakú "špinu", tak ju zverejní. "Začnem sa zaujímať, pán Kuciak, o vašu matku, o vášho otca, o vašich súrodencov, o všetkých sa začnem zaujímať. A budem aj o vás zverejňovať všetko, čo o vás nájdem. Pane Kuciak, budete prvý," povedal podľa slovenských médií Kočner v rozhovore s Kuciakom na začiatku septembra 2017. Kuciak kvôli tomu podal trestné oznámenie, ktoré polícia odložila s tým, že nešlo o trestný čin ani o priestupok.

Vyhrážanie súviselo s tým, že Kuciak napísal text o tom, že Kočner je obvinený z porušenia povinnosti pri správe majetku a zrejme preto sa majetku zbavuje. Predal byt v luxusnom komplexe Bonaparte nad Bratislavou, kde mal byt aj premiér Robert Fico, ktorý po Kuciakovej vražde rezignoval.

Od konca minulého júna je Kočner vo väzbe kvôli prípadu, v ktorom ho polícia spolu s Pavlom Ruskom obvinila z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požadovala jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Kočner bol zadržiavaný v Bratislave, neskôr bol prevezený do prísne stráženej väznice v Leopoldove.

Práve v súvislosti s televíziou Markíza sa Kočner dostal v roku 1998 po prvý raz do povedomia verejnosti. Išlo o neúspešný pokus o prevzatie Markízy pomocou pracovníkov Kočnerovej bezpečnostnej služby Gamatex krátko pred parlamentnými voľbami. Kočner vtedy viedol spor s vtedajším generálnym riaditeľom stanice Ruskom o 51-percentný podiel v televízii a so svojím partnerom Štefanom Aghom vzápätí dali Ruskovi a trom jeho spolupracovníkom výpoveď. Za Ruska sa vtedy postavili jeho redaktori a tisíce demonštrantov pred budovou televízie. Spor skončil až v roku 2000, kedy Markíza kúpila firmu Gamatex.

V roku 1996 bol Kočner tiež spoločne so synom prezidenta Michala Kováča obvinený z účasti na finančnom podvode voči firme Technopol za 2,3 milióna dolárov. Od prezidenta Kováča nakoniec dostal milosť. Prípad potom ešte riešil súd v Nemecku, ktorý ale v roku 2000 stíhanie zastavil.

Kočnerovo meno sa tiež objavilo v roku 2012 v spise Sasanka, ktorý priniesol údajné prepisy komunikácie šéfa vtedy vládnej strany Sloboda a solidarita (SaS) a šéfa parlamentu Richarda Sulíka s Kočnerom prostredníctvom SMS správ ohľadom voľby generálneho prokurátora. Kvôli nej sa koncom roka 2010 vládna koalícia takmer rozpadla.

- O rok neskôr Kočner figuroval v kauze Privatbanky zo skupiny Penta, ktorá dostala pokutu 55.000 eur za to, že úradom nenahlásila podozrivé finančné transakcie svojich klientov. Privatbanka vraj nedodržala zákon o boji proti praniu špinavých peňazí, keď neohlásila napríklad neobvyklé prevody peňazí z Malty na Slovensko, ktoré uskutočnil Kočner. Na podozrivý prevod upozornili maltské úrady.

pošli na vybrali.sme.sk


O2: Kampaň Nebuď pirát so Sajfom dokázala ovplyvniť správanie mladých vodičov

1. O2: Kampaň Nebuď pirát so Sajfom dokázala ovplyvniť správanie mladých vodičov

Začiatkom apríla spoločnosť O2 v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne prišla s kampaňou Nebuď pirát. Cieľom kampane, ktorej tvárou bol aj moderátor Sajfa, bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom.

Toto sú najkrajšie kroje Slovenska

2. Toto sú najkrajšie kroje Slovenska

Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým bohatstvom krásnych a rozmanitých ľudových odevov, akými sa pýši Slovensko.

Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

3. Dezinformačné weby získavajú vďaka reklame stámilióny dolárov

Dezinformačné internetové stránky získavajú predajom reklamného priestoru každoročne prinajmenšom 235 miliónov dolárov.

Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

4. Názov novej bondovky je už známy, zverejnili trailer (VIDEO)

Dvadsiaty piaty film s Jamesom Bondom ponesie názov No Time To Die (Nie je čas zomrieť).

Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

5. Seriál Sestričky sa vracia na obrazovku, aj s novými herečkami. Prinášame podrobnosti (FOTO, VIDEO)

Televízia Markíza na jeseň 2019 pokračuje ďalšou sériou seriálu z nemocničného prostredia Sestričky.

Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

6. Dagmar Havlová vysúdila milióny korún za nepravdivé tvrdenia o milencovi

Pražský vrchný súd dnes priznal herečke Dagmar Havlovej štyri milióny korún odškodného od vydavateľstva Bauer Media za tvrdenie, že mala milenecký pomer v čase, keď jej umieral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

7. Apple chce dohnať Netflix či HBO, investuje miliardy do vlastných relácií

Americká spoločnosť Apple je odhodlaná vynaložiť vyše šesť miliárd dolárov na pôvodné programy a filmy pre svoju plánovanú televíziu Apple TV +.

Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

8. Filmári dotočili vianočnú rozprávku Čarovný kamienok (FOTO)

Rozprávku Čarovný kamienok bude RTVS vysielať už počas tohtoročných Vianoc na Štedrý deň.

Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

9. Twitter a Facebook obvinili Čínu z dezinformačnej kampane

Sociálne siete Twitter a Facebook zablokovali mnoho účtov, ktoré sú podľa ich názoru spojené s dezinformačnou kampaňou Číny zameranou na hongkonské protesty.

Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

10. Polícia upozorňuje na výhražné správy na facebooku s výzvou platiť

Polícia dnes upozornila, že niektorým užívateľom facebooku prišla správa, ktorej autor sa vyhráža, že sa dostal na ich účtu na facebooku, vie si stiahnuť celý obsah a žiada 100 €, ak ich dostane, ich účet nechá tak.

Najčítanejšie