Súd prijal obžalobu na obvinených v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej Reprofoto Ukradnutý štát

Súd prijal obžalobu na obvinených v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej

19.12.2019 23:20 | Tlač | ČTK

Špecializovaný súd prijal obžalobu na štyroch obvinených v kauze minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Začiatok hlavného pojednávania stanovil na 13. januára budúceho roka.

 

Oznámila to predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý dnes obžalobu predbežne prerokoval. Ani jeden zo spomínanej štvorice, ktorej hrozí doživotie, neprejavil záujem uzavrieť s prokurátorom dohodu o treste výmenou za priznanie.

Piaty obvinený, sprostredkovateľ dvojnásobnej vraždy Zoltán Andruskó, sa k činu už skôr priznal a dohodu o vine a treste uzavrel s prokurátorom už v októbri. Táto dohoda podlieha schváleniu súdom, ktorý ju prerokuje na konci decembra. Andruskó sa dnešného pojednávania nezúčastnil.

"Je to len začiatok. Obžaloba bola potvrdená, začína pojednávanie. Bude to ešte dlhé," povedal novinárom Kuciakov otec Jozef.

Advokát jedného z obvinených Marek Para pri predbežnom prejednaní obžaloby neuspel s námietkami, že boli porušené práva na obhajobu a že prípad by mal byť vrátený prokuratúre. Para napríklad tvrdil, že po skončení vyšetrovania mu nebol predložený celý vyšetrovací spis. Právny zástupca iného zo štvorice obvinených naopak navrhol nariadiť hlavné pojednávanie.

"Neboli zistené také závažné procesné chyby, ktoré by odôvodňovali iný postup. Nedošlo k porušeniu práva na obhajobu," rozhodla predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Medzi obžalovanými je Marian Kočner, ktorý si podľa vyšetrovateľov objednal Kuciakovu vraždu, pri ktorej bola vlani vo februári zastrelená aj reportérova snúbenica Martina Kušnírová. Investigatívny novinár Kuciak písal okrem iného o Kočnerových kontroverzných podnikateľských aktivitách.

Objednávku Kuciakovej vraždy podľa dostupných informácií jedna z obžalovaných a Kočnerova známa Alena Zsuzsová odovzdala Andruskóovi, ktorý najal bývalého vyšetrovateľa Tomáša Szabóa a bývalého vojaka Miroslava Marčeka. Súd prijal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovou, Szabóa i Marčeka.

Polícia pôvodne za vraha označila Szabóa, neskôr sa ale k streľbe priznal Marček, ktorý predtým v prípade vystupoval len ako vrahov vodič.

Na obvinených, ktorí sú od vlaňajška vo väzbe, priamo v súdnej sieni dohliadali ozbrojení a maskovaní členovia väzenskej a justičnej stráže. Putá predvedeným odomkli až na pokyn sudkyne. Sami obvinení sa k obžalobe a na otázky predsedníčky senátu vyjadrovali len veľmi krátko, Kočner ako jediný z eskortovaných obvinených odchádzal zo súdnej siene s úsmevom na tvári. Kým Kočner predstúpil pred súd v obleku a s kravatou, ostatní obvinení mali na sebe športové alebo voľnejšie oblečenie.

Pojednávanie, ktoré sledovali desiatky novinárov, sa nekonalo v budove samotného súdu, ale vo vedľajšej justičnej akadémii. Tá na rozdiel od súdu disponuje veľkou súdnou sieňou. Rozhodovanie súdu podobne ako v iných prípadoch závažnej kriminality sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Súd zatiaľ neprijal niektoré navrhované dôkazy. Právny zástupca Kuciakovej rodiny Daniel Lipšic si myslí, že prokuratúra a obhajoba zrejme bude môcť spomínané dôkazy predniesť iným spôsobom.

pošli na vybrali.sme.sk


Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Najčítanejšie