Súd prijal obžalobu na obvinených v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej Reprofoto Ukradnutý štát

Súd prijal obžalobu na obvinených v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej

19.12.2019 23:20 | Tlač | ČTK

Špecializovaný súd prijal obžalobu na štyroch obvinených v kauze minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Začiatok hlavného pojednávania stanovil na 13. januára budúceho roka.

 

Oznámila to predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý dnes obžalobu predbežne prerokoval. Ani jeden zo spomínanej štvorice, ktorej hrozí doživotie, neprejavil záujem uzavrieť s prokurátorom dohodu o treste výmenou za priznanie.

Piaty obvinený, sprostredkovateľ dvojnásobnej vraždy Zoltán Andruskó, sa k činu už skôr priznal a dohodu o vine a treste uzavrel s prokurátorom už v októbri. Táto dohoda podlieha schváleniu súdom, ktorý ju prerokuje na konci decembra. Andruskó sa dnešného pojednávania nezúčastnil.

"Je to len začiatok. Obžaloba bola potvrdená, začína pojednávanie. Bude to ešte dlhé," povedal novinárom Kuciakov otec Jozef.

Advokát jedného z obvinených Marek Para pri predbežnom prejednaní obžaloby neuspel s námietkami, že boli porušené práva na obhajobu a že prípad by mal byť vrátený prokuratúre. Para napríklad tvrdil, že po skončení vyšetrovania mu nebol predložený celý vyšetrovací spis. Právny zástupca iného zo štvorice obvinených naopak navrhol nariadiť hlavné pojednávanie.

"Neboli zistené také závažné procesné chyby, ktoré by odôvodňovali iný postup. Nedošlo k porušeniu práva na obhajobu," rozhodla predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Medzi obžalovanými je Marian Kočner, ktorý si podľa vyšetrovateľov objednal Kuciakovu vraždu, pri ktorej bola vlani vo februári zastrelená aj reportérova snúbenica Martina Kušnírová. Investigatívny novinár Kuciak písal okrem iného o Kočnerových kontroverzných podnikateľských aktivitách.

Objednávku Kuciakovej vraždy podľa dostupných informácií jedna z obžalovaných a Kočnerova známa Alena Zsuzsová odovzdala Andruskóovi, ktorý najal bývalého vyšetrovateľa Tomáša Szabóa a bývalého vojaka Miroslava Marčeka. Súd prijal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovou, Szabóa i Marčeka.

Polícia pôvodne za vraha označila Szabóa, neskôr sa ale k streľbe priznal Marček, ktorý predtým v prípade vystupoval len ako vrahov vodič.

Na obvinených, ktorí sú od vlaňajška vo väzbe, priamo v súdnej sieni dohliadali ozbrojení a maskovaní členovia väzenskej a justičnej stráže. Putá predvedeným odomkli až na pokyn sudkyne. Sami obvinení sa k obžalobe a na otázky predsedníčky senátu vyjadrovali len veľmi krátko, Kočner ako jediný z eskortovaných obvinených odchádzal zo súdnej siene s úsmevom na tvári. Kým Kočner predstúpil pred súd v obleku a s kravatou, ostatní obvinení mali na sebe športové alebo voľnejšie oblečenie.

Pojednávanie, ktoré sledovali desiatky novinárov, sa nekonalo v budove samotného súdu, ale vo vedľajšej justičnej akadémii. Tá na rozdiel od súdu disponuje veľkou súdnou sieňou. Rozhodovanie súdu podobne ako v iných prípadoch závažnej kriminality sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Súd zatiaľ neprijal niektoré navrhované dôkazy. Právny zástupca Kuciakovej rodiny Daniel Lipšic si myslí, že prokuratúra a obhajoba zrejme bude môcť spomínané dôkazy predniesť iným spôsobom.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie