Britskí reportéri na protest odišli z tlačovej besedy Reprofoto tv Sputnik

Britskí reportéri na protest odišli z tlačovej besedy

03.02.2020 19:59 | Tlač | ČTK

Politickí novinári z najvýznamnejších britských médií dnes odišli z brífingu v Downing Street na protest proti tomu, že poradca premiéra Borisa Johnsona na brífing nechcel pustiť ich kolegov z ďalších redakcií. Podľa denníka The Guardian sa schôdzka mala týkať Európskej únie, pričom vláda z nej vopred vylúčila reportérov z Daily Mirror, i, a ďalších médií ako Independent alebo Huffington Post. Nakoniec ju bojkotovali aj tí pozvaní.

Medzi nimi bola hlavná politická spravodajkyňa BBC Laura Kuenssbergová, známy moderátor televízie ITV Robert Peston aj novinári z The Guardian, Financial Times, The Daily Telegraph a Sky News.

"Reportéri na zozname pozvaných boli požiadaní, aby sa postavili na jednu stranu koberca v hale (Downing Street), zatiaľ čo tí, ktorí nemohli ďalej, boli vyzvaní, aby sa postavili na druhú stranu," opísal situáciu The Guardian. Podľa reportéra denníka i Huga Gyeho bol okrem spomínaných skôr ľavicových reportérov medzi "nežiaducimi" tiež zástupca tlačovej agentúry Press Association.

Po rozdelení na dve skupiny jeden z popredných Johnsonových poradcov Lee Cain oznámil nezvaným reportérom, aby sídlo britského premiéra opustili. Ostatní po tomto oznámení na protest odišli tiež.

Podľa zdrojov webu Buzzfeed UK mal k pozvaným prehovoriť hlavný Johnsonov brexitový vyjednávač David Frost. Downing Street uvádza, že brífing pre kompletnú zostavu politických spravodajcov prebehol už predtým a následná schôdzka sa mala týkať iba "špecialistov". Toto vysvetlenie ihneď na twitteri poprel ďalší zo spravodajcov denníka i Nigel Morris.

The Guardian poznamenáva, že dnešný postup Downing Street, ktorý zrejme nie je v britskom kontexte úplnou novinkou, kopíruje praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Biely dom napríklad predvlani na jeseň kvôli vypätej tlačovej konferencii asi na tri týždne odobral akreditáciu spravodajcovi televízie CNN Jimovi Acostovi. Trumpova volebná kampaň potom pred dvoma mesiacmi oznámila, že kvôli prezidentskej kandidatúre bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga nebude na predvolebné mítingy dávať akreditácie pracovníkom jeho agentúry Bloomberg News.

Johnsonov vzťah k novinárom tiež nie je úplne harmonický a sprevádzajú ho obvinenia, že sa predseda vlády vyhýba dohľadu. Pri poslednej volebnej kampani napríklad na rozdiel od lídrov všetkých ostatných väčších politických strán odmietol pozvanie na rozhovor so skúseným moderátorom BBC Andrewom Neilom. Johnsonova Konzervatívna strana zase vylúčila z autobusu svojej kampane zástupcov Daily Mirror, čo je ľavicovo bulvárny denník.V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Najčítanejšie