Denník N a SME sa sťažujú na Fica Foto: ÚV SR

Denník N a SME sa sťažujú na Fica

11.04.2015 21:08 | Tlač | mk

Už viac ako rok premiér Robert Fico neodpovedá na otázky denníka Sme a ani Denníka N.

 


Novinári z oboch médií sa pravidelne pýtajú a premiér vždy povie, že im neodpovie. Lebo sa mu nepáčil prístup denníka Sme pri článku o kaštieli v Rusovciach a podpore Janukovyčovi.

 

Obom denníkom už došla trpezlivosť a spoločne dali podanie na Tlačovú radu. V ňom žiadajú, aby rada posúdila, či novinári v prípade spomínaných článkov porušili zásady novinárskej etiky, informuje Denník N. Fico žiadal opravu. Denník Sme zverejnil stanovisko Fica, ale opravu zverejniť odmietol, lebo bol presvedčený, že chybu neurobil.

Po odchode časti redakcie do Denníka N preniesol svoj rezervovaný postoj aj na Denník N.

Podrobnosti o spore: Fico a SME si posielajú odkazy

Podľa tlačového zákona sú orgány verejnej moci „povinné na základe rovnosti poskytovať vydavateľovi periodickej tlače a tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti na pravdivé, včasné a všestranné informovanie verejnosti".


„Zaväzujeme sa rešpektovať výsledok rokovania pred Tlačovou radou, a v prípade, že rada svojím rozhodnutím konštatuje porušenie novinárskej etiky, oba denníky zverejnia opravu tak, ako to Robert Fico požaduje," píšu v sťažnosti, ku ktorej sa pripojili vydavatelia oboch novín.

Tlačová rada sťažnosť zaregistrovala. „Informujeme o ňom tlačový odbor Úradu vlády ako odporcu a budeme sa tým zaoberať ako sťažnosťou na porušenie zásad slobodného prístupu k informáciám," povedal šéf Tlačovej rady Július Lörincz pre Denník N.

„Z už známych faktov je evidentné, že redaktori v oboch prípadoch uviedli nepravdivé tvrdenia, teda klamali, a je smutné, že ani po takomto dlhom čase nie sú schopní sami uznať svoje profesionálne pochybenia, čo zostáva prekážkou na obnovenie štandardných korektných vzťahov," napísal podľa Denníka N Úrad vlády.Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Najčítanejšie