Hrnko nepriamo kritizuje, že v ankete Najväčší Slovák sa ocitol Ján Kuciak Foto: FB Anton Hrnko

Hrnko nepriamo kritizuje, že v ankete Najväčší Slovák sa ocitol Ján Kuciak

03.01.2019 12:35 | TV | mk

Do debaty o tom, kto má a kto nemá byť v rebríčku ankety Najväčší Slovák sa zapojil aj podpredseda SNS Anton Hrnko.

Na facebooku zverejnil status, kde kritizuje, že v ankete sa neobjavil M. Hurban, Daxner, Francisci, Rastislav Koceľ a ďalší. „Ale veľmi vysoko sa tam objavili ľudia, s prepáčením, ktorí sa stali obeťami svojich zamestnávateľov, dávajúci im podpisovať toxické články bez toho, aby ich vôbec informovali, žeby to mohlo mať na nich negatívne až fatálne dôsledky,“ napísal Hrnko.
Hrnko síce nemenuje, koho tým myslí, ale zo súčasných novinárov sa v ankete a na vyššej priečke ocitol len jediný novinár a to zavraždený Ján Kuciak.

Viac: Kompletný zoznam ankety Najväčší Slovák: Je v ňom Fico, Sagan, Adela, Mečiar či Štúr

Hrnko sa rozčuľuje nad tým, ktoré osobností sú a ktoré nie sú v ankete, no rebríček je zostavený podľa toho, ako hlasovali ľudia.

Ján Kuciak získal in memoriam viacero cien na Slovensku aj v zahraničí, medzi nimi nemeckú mediálnu cenu či Bielu vranu. Keď cenu v Nemecku preberal otec zavraždeného novinára, úctu slovenskému novinárovi potleskom prejavila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Hrnkovi sa nepáči ani prítomnosť Jánošíka v ankete. „Pán Rezník, žiadam Vás, aby ste zo zoznamu vylúčili Juraja Jánošíka, ktorý bol riadnym súdom odsúdený aj za vraždu domanižského farára a nikdy nebol rehabilitovaný!“ Podľa pravidiel súťaže nominovať nie je možné osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny voči ľudskosti, vraždu alebo vlastizradu a nebola rehabilitovaná.

Odporúčame aj: Gombitová nechce byť Najväčší Slovák. Štatút s tým však neráta

Jánošík spáchal viacero zločinov a obesený bol aj za vraždu, no nepotvrdilo sa, že by bol zodpovedný za spomínanú vraždu. „Farár z Domaniže na koni vyšiel na vrch Suchá, kde ho stretla Jánošíkova družina. Jeden z jej členov ho tam zabil,“ povedal pre TASR miestny historik František Koval.

„Jánošík však na mieste vraždy nebol, boli to iní členovia jeho družiny. Jánošíkovi to však pri súde veľmi priťažilo. Mali málo dôkazov, aby ho mohli zavesiť na hák, vražda farára však už dôvodom bola i napriek tomu, že sa nikdy nedokázalo, že pri nej bol aj Jánošík," doplnil Koval.
Jánošík poprel vraždu farára z Domaniže. „Duchovného údajne postrelil Turiak-Huncaga zo Staškova s Plavčíkom z Dunajova, zatiaľ čo zbojnícky kapitán pil vodu zo studničky. Ako pôvodcu smrteľnej rany uvádza Jánošík prvého z menovaných,“ píše historyweb.sk.

Zo súťaže po tlaku verejnosti, viacerých organizácií aj operátorov vedenie RTVS vylúčilo Jozefa Tisa.

RTVS sa rozhodla zbojníckeho kapitána v ankete ponechať. „Jánošík pôsobil začiatkom 18. storočia, v období, kedy neexistovali súdy v podobe akú poznáme dnes,“ odpísala pre Denník N PR manažérka RTVS Silvia Turnerová.

„Podľa dostupných informácií sa Jánošík k vražde nepriznal pod ľahkým, ani ťažkým mučením, a odborníci sa zhodujú, že za vraždu bol odsúdený nespravodlivo. Keďže bol súdený inštitúciami, ktoré už neexistujú, jeho oficiálna rehabilitácia či očistenie nie je reálne možné. Je možné však hovoriť o symbolickej rehabilitácii v pamäti a vedomí ľudí,“ dodala Turnerová.


Zaujíma Vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na našom facebooku.Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Najčítanejšie