Martinus: Najlepšie knihy roka 2018 Foto: Martinus

Martinus: Najlepšie knihy roka 2018

14.12.2018 07:22 | Internet | PR

Kníhkupectvo Martinus pripravilo na záver roka výber najlepšieho čítania a kníh v roku 2018. Výber zostavila Jana Šlinská z Martinusu.

Amor Towles: Džentlmen v Moskve

Je to kniha vhodná pre kohokoľvek, kto má rád zaujímavé príbehy, dobre napísané, dokonca miestami aj vtipné. Autorov jazyk a štýl je to, čo robí túto knihu výnimočnou.

 

Odporúčame aj: Vyšla unikátna kniha výrokov Andreja Danka - Kapitán

Donatella di Pietrantonio: Tá, čo sa vracia

Do tejto knihy som sa zamilovala na prvý pohľad. Práve obálka je to, čo ma ihneď upútalo, no po otvorení som zistila, že mám pred sebou výnimočnú záležitosť. Ak máte radi Taliansko, prípadne sa vám páčila Neapolská sága od Ferrante, tak aj táto kniha by vás mohla zaujať.

Odporúčame aj: Martinus: 10 najlepších kníh pre tínedžerov

Laetitia Colombani: Vrkoč

Kratšia, no o to silnejšia kniha. Príbeh troch žien, ktoré sa navzájom nepoznajú. Každá z nich má svoje trápenia, každá bojuje za svoje šťastie. Ich príbehy sa nakoniec pretnú a prepoja peknou pointou. Znie to pateticky? To by ale nemohla byť kniha zo slovenskej edície Odeon.sk. Toto je naozaj dobré čítanie.

 

Jonathan Safran Foer: Tu som

K Foerovi som si dlhšie hľadala cestu, no keď už som ju našla, je to láska. Aj v tejto knihe dokazuje, že je majstrom dialógov a zároveň vie vyskladať brutálne dobrý príbeh, ktorý vás donúti prečítať aj túto 552 stranovú knihu za pár dní. Odporúčam aj autorovu staršiu knihu Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko.

Elisabeth Asbrink 1947

Tak trochu iná absyntovka. Elisabeth Åsbrink napísala fascinujúcu knihu s názvom 1947, ktorej hlavným hrdinom je jediný rok v živote ľudstva. Pred očami čitateľov buduje fascinujúcu mozaiku najrôznejších svetových udalostí, ktoré ovplyvňovali povojnový vývoj sveta a mnohé z nich ovplyvňujú ešte aj našu prítomnosť i budúcnosť.

Naomi Alderman: Sila

Ženy na celom svete postupne zisťujú, že majú silu. Stačí roztvoriť dlaň a dokážu spôsobiť bolesť, či dokonca smrť. Jedno z prekvapení roka, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Inaque.sk. Sila je feministickou sci-fi, ktorú nebudete vedieť pustiť z ruky, výborne sa číta a ešte dlho budete nad ňou premýšľať.

Delphine de Vigan: Spojenia

Túto knihu som čítala v češtine, kde to vyšlo ako Pouta a momentálne je však české vydanie vypredané. Vďaka slovenskému Odeonu ju však môžete čítať v slovenčine. Delphine de Vigan patrí už roky medzi moje obľúbené autorky a aj touto útlou knihou potvrdila, že je výbornou pozorovateľkou a aj na relatívne malom priestore dokáže opísať temné a smutné témy, ktoré sa vám dostanú pod kožu.

André Aciman: Daj mi tvoje meno

Opäť Taliansko, tentokrát ako kulisa ku krásnemu ľúbostnému príbehu. Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom, hosťom Eliových rodičov, počas jedného leta na slnečnej talianskej riviére. Úprimná, nesentimentálna pocta ľudskej vášni a láske, ktorá bola aj sfilmovaná.

Julian Barnes: Jediný príbeh

Chceli by ste radšej viac ľúbiť a viac aj trpieť, alebo menej ľúbiť a o to menej trpieť? Touto dilemou začína štrnásty román anglického spisovateľa Juliana Barnesa, držiteľa Man Bookerovej ceny za titul Pocit konca. V prvej, druhej aj tretej osobe rozpráva o láske medzi devätnásťročným mladým mužom a štyridsaťosemročnou ženou. Je len málo spisovateľov, ktorí dokážu o láske písať tak ako pán Barnes. A tento Jediný príbeh parí medzi to najlepšie, čo u nás tento rok vyšlo.

Margaret Atwood: Príbeh služobníčky

Ďalšia kniha, ktorá zaujme hneď obálkou a celkovým dizajnom. Či už ste videli jej vynikajúce seriálové spracovanie alebo nie, knihu rozhodne odporúčam. Témy, ktorým sa Atwoodová venuje, sú ťažké a bolestivé, niekedy z nich mrazí a treba o nich veľa premýšľať. A aj o to pri dobrej literatúre ide.

 

Chloe Benjamin: Nesmrteľní

Skvelá kniha, ktorú by som zaradila do mojej pomyselnej kategórie žiadna náročná literatúra, ale kvalitná oddychovka. Príbeh štyroch súrodencov, ktorých životy ovplyvní jedno stretnutie v detstve. Román skúma hranice medzi voľbou a osudom, ľudskou schopnosťou vziať život do vlastných rúk a okolnosťami, ktoré nám v tom bránia, ale aj hranice života a smrti a vzťahov v jednej rodine. Otvára však aj témy , ktoré prinieslo 20. storočie: veda, ktorá predlžuje ľudský život, nachádzanie seba samého napríklad aj v sexuálnej orientácii, náboženstve, vo svetle rodinnej histórie a vzťahov ale aj úplne neznáme choroby ako je AIDS, duševné poruchy a podobne.

Eva Borušovičová: Do plaviek
A na záver slovenská autorka. Skvelé texty od Evy Borušovičovej, niektoré na ťažšie témy, niektoré skôr miestami jemne motivačné a tak múdro, triezvo napísané, zo života. Túto knihu treba mať doma na nočnom stolíku a kedykoľvek sa k nej vracať. Vôbec neprekáža, že sa volá Do plaviek. Čítať by sa mala celoročne.

pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie