V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov Foto: O2

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

 

O2 má za sebou ďalší rok v jeho už 13-ročnej histórii, ktorého úspech odzrkadľujú tak finančné a nefinančné ukazovatele, ako aj zavŕšenie našich vnútorných procesov, ktoré nám umožňujú posunúť sa na inú úroveň. Minulý rok bol opäť v našom ponímaní bohatý na udalosti, vstupovali sme na nový trh online elektronických registračných pokladníc s našim riešením O2 eKasa. Zavŕšili sme proces úplného prechodu na inovatívny systém asistovanej samoobsluhy, čím sme priniesli zákazníkom unikátnu skúsenosť na predajniach. Otvorili sme našu najväčšiu a najinovatívnejšiu predajňu v bratislavskom Auparku s najväčším portfóliom vystavených zariadení.

Rovnako sme počas roka prinášali zákazníkom zvýhodnené možnosti získavania ďalších zariadení za cenu jedného, či možnosti získavania dátových objemov navyše. Ale čo nás najviac teší je to, že sme inovovali naše produktové portfólio o nové druhy paušálov, ktoré zákazníkom nepridávajú len vysoké objemy dát, ale aj prístup k exkluzívnemu obsahu platených aplikácií ako sú HBO GO, Tidal Music, či spravodajských webov denníkov SME, Denníka N a Denníka E. To samo osebe naznačuje, že mobilný paušál pre nás nie sú už len minúty, správy, či gigabajty, ale zákazník získava u nás aj kvalitnú hodnotu a nové zážitky.

Okrem toho ste o nás počuli aj v súvislosti s témami spoločenskej zodpovednosti. Kampaňou Nebuď pirát sme upozorňovali na bezpečnosť na cestách formou odmeny za bezpečnú jazdu bez použitia mobilného telefónu. Rovnako tak ako každý rok sme si pripomenuli výročie 17.novembra aj formou podpory projektov, ktoré si k 30. výročiu tohto dňa pripravili niečo špeciálne. To všetko a ešte omnoho viac sme stihli za jeden jediný rok. Už teraz sa tešíme na to, čo našim zákazníkom predstavíme v roku 2020,“ uviedol Peter Gažík, generálny riaditeľ O2.

Prehľad prevádzkových ukazovateľov

Zákaznícka báza sa k 31. decembru 2019 oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roka zvýšila o 6% na 2,15 mil. Opäť rástol počet zákazníkov platiacich na základe faktúry, ktorí z celkovej zákazníckej bázy tvorili už takmer 65%. Priemerná zákaznícka platba za poskytované služby v roku 2019 bola 10 eur mesačne. 

O2 v číslach

2019

2018

Zmena

Výnosy (v mil. eur)

295

290

2%

EBITDA (v mil. eur)

121

104

16%

Aktívne SIM karty (v tis.)

2 149

2 028

6%

Podiel zákazníkov fakturovaných služieb (v %)

64,7

62,6

2,1 p.b.

 

Prehľad udalostí v roku 2019

O2 si udržalo dlhodobú pozíciu lídra v zákazníckej skúsenosti, keď už po jedenásty krát za sebou zvíťazilo v januári 2020 v nezávislej ankete „TECHBOX roka 2019“, v ktorej čitatelia hlasujú aj v kategórii najlepší operátor na Slovensku za predchádzajúci rok.

O2 v čase valentínskeho týždňa pridávalo zákazníkom, ktorí si zobrali k Zlatému alebo Platinovému O2 Paušálu smartfón Huawei P20 Lite aj druhý smartfón ako darček. Navyše zákazník získal aj zľavu na ďalší z O2 paušálov alebo O2 Dáta vo výške 5 eur mesačne.

O2 vo februári ohlásilo vstup na trh elektronických registračných pokladníc. Systém O2 eKasy je založený na skúsenostiach z Českej republiky a rovnako aj Chorvátska. Okrem kompletného riešenia pokladne, POS terminálu a tlačiarne operátor poskytuje aj automatické pripojenie na dátovú sieť. 

O2 v marci aktualizovalo svoje systémy, ktorých výsledkom je napríklad aj rýchlejšia obsluha zákazníkov na predajniach. Týmto krokom O2 zavŕšilo proces úplného prechodu na inovatívny systém asistovanej samoobsluhy.

Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom. O2 v rámci kampane motivuje vodičov k zodpovednej jazde odmeňovaním v podobe dát. Tí si mohli stiahnuť bezplatnú aplikáciu O2 Extra výhody, do ktorej operátor integroval navigáciu Sygic vylepšenú o monitoring povolenej rýchlosti a dotykov displeja telefónu počas jazdy. Podľa augustového prieskumu agentúry Kantar kampaň od apríla zaregistrovalo až 60% mladých vodičov. Zároveň má takmer 70% mladých vodičov pocit, že kampaň pozitívne ovplyvňuje správanie vodičov a až 88% mladých si zároveň myslí, že takéto celospoločenské projekty pomáhajú zlepšiť život na Slovensku.

O2 tiež v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne neumiestňuje od februára 2019 billboardy a bigboardy pri rýchlostných cestách, keďže negatívne vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy. 

Zákazníci O2 mohli v máji a júni k 4 rôznym telefónom značky Huawei (P30 Pro, P30, P30 Lite a P Smart) získať aj druhé zariadenie značky Huawei v rámci ponuky 1+1 len za úvodnú platbu 2 eurá pri využití špeciálneho 24 mesačného bonusu. Takto výhodne mohli druhý telefón získať k svojmu novému alebo existujúcemu programu O2 Paušál alebo O2 Dáta. 

O2 myslí aj na riziká súvisiace s poškodením všetkých novokúpených smartfónov. Každý zákazník O2, ktorý si od mája zakúpil nové zariadenie so službou O2 Poistka, môže získať od O2 poistenie voči náhodnému poškodeniu, zničeniu alebo krádeži na jeden mesiac bezplatne. Poistenie je možné uzavrieť na 25 mesiacov, pričom služba je bez viazanosti. 

O2 a olympijský víťaz Matej Tóth vlani už tretíkrát spoločne rozšírili v rámci Slovenska O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha - projekt, ktorého cieľom je všeobecná pohybová príprava detí na základných školách. Projekt je zameraný na motiváciu detí k športu a vytváranie pozitívneho vzťahu k pohybu, a to vďaka komplexnej a prepracovanej metodike, za ktorou stoja nielen tréneri, ale aj detský psychológ či fyzioterapeut Mateja Tótha. Akadémie získalo pre aktuálny školský rok až 40 základných škôl po celom Slovensku.

O2 koncom mája otvorilo novú predajňu v bratislavskom OC Aupark. Presun dovtedajšej predajne v Auparku do nových priestorov umožnil O2 otvoriť svoju najmodernejšiu a zároveň najväčšiu predajňu s predajnou plochou až 170 m2. Nachádza sa v nej aj najširšie portfólio vystaveného hardvéru a príslušenstva a je schopná vybaviť najväčší počet zákazníkov zo všetkých predajní. V predajni sa nachádza samoobslužná zóna, v rámci ktorej sú pre zákazníkov k dispozícii počítače so samoobslužnou aplikáciou Moje O2, kde si môžu vybaviť väčšinu požiadaviek sami bez pomoci asistenta, ktorý je však v prípade potreby vždy k dispozícii.

O2 začiatkom júla predstavilo nové dátové balíky pre zákazníkov predplatenej karty O2 Voľnosť. Zákazníci aktuálne využívajúci dáta môžu získať za rovnakú sumu až dvojnásobný objem dát, pričom po novom si môžu vybrať aj týždňový dátový balík. O2 navyše pre všetkých, ktorí majú v obľube denné dáta, pridáva nový denný objem 1 GB len za 1 €.

 

O2 od júla odmeňovalo svojich zákazníkov za využívanie mobilnej aplikácie Moje O2. Nielenže tak majú zákazníci v jednej aplikácii prehľad a kompletnú správu svojho mobilného profilu, ale navyše mohli získať až 5 GB bezplatných dát.

O2 ponúka novým zákazníkom O2 Internetu na doma s externou anténou od júla nové riešenie pre lepšiu wifi a smart home funkcie. O2 Smart box nie je len modem, ale môže byť aj srdcom inteligentnej domácnosti. Okrem pripojenia zabezpečovacích senzorov a detektorov rizík, či ovládaním spotrebičov prostredníctvom aplikácie, je aj skvelým dizajnovým kúskom so zabudovanou meteostanicou a zobrazením aktuálneho času.

O2 otvorilo 20. septembra 3 vybrané predajne v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach skôr, aby si záujemcovia o najnovšie iPhony mohli prísť pre svoje obľúbené zariadenia v rovnakom čase, ako kdekoľvek inde na svete. V závislosti od zvoleného O2 Paušálu si mohli na nové iPhony uplatniť aj bonus vo výške od 48 do 288 eur.

Začiatkom novembra predstavilo O2 svoju novú ponuku O2 Smart Paušálov. Tie už obsahujú neobmedzené volania, SMS a MMS správy ako samozrejmosť. Okrem toho získajú zákazníci zahrnuté v paušáloch aj veľké objemy dát na vybrané aplikácie a navyše aj predplatné na prémiové aplikácie ako HBO GO, Tidal, či spravodajstvo denníkov SME a Denníka N vrátane Denníka E. O2 Smart Paušál je odstupný v piatich variantoch od cenovej úrovne 15 eur.

Spolu s novými O2 Paušálmi predstavilo O2 aj zvýhodnenú ponuku zariadení, kedy si zákazníci mohli do konca januára 2020 k vybraným smartfónom získať aj druhé, resp. v jednom prípade aj tretie zariadenie, za ktoré mesačné platby neplatia. Tieto zariadenia mohli získať noví aj existujúci zákazníci k akémukoľvek O2 Smart Paušálu, O2 Paušálu, či O2 Dátam.

O2 tiež tradične aj v roku 2019 pripomínalo, že sloboda nie je samozrejmosť. Tentokrát O2 spustilo veľkú online kampaň realizovanú prostredníctvom influencerov na sociálnych sieťach s cieľom osloviť mladých ľudí, pre ktorých je najdôležitejšie vyzdvihnúť skutočný význam hodnôt slobody a demokracie, keďže sami už často život pred Nežnou revolúciou nezažili. Okrem toho, pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie Férová nadácia O2 otvorila špeciálny grantový program Sloboda nie je samozrejmosť, kde podporila 13 kreatívnych projektov v celkovej sume takmer 40 tis. eur, ktoré mladým vysvetľovali podstatu a dôležitosť Nežnej revolúcie, a to inovatívnou formou. Podporené boli projekty z oblasti vzdelávania a médií, občianskeho aktivizmu, literatúry, divadelnej a filmovej tvorby, počítačových hier, či virtuálnej reality.

Vlani podporila Férová nadácia O2 v rámci svojho každoročného zamestnaneckého grantu rekordný počet 35 projektov celkovou sumou 60 tis. eur. Do zamestnaneckého grantu sa môžu zapojiť len zamestnanci a to prihlásením verejnoprospešných projektov zo svojho okolia a tiež určením ich poradia formou hlasovania, ktoré rozhoduje o konečnej výške ich podpory.

O2 od začiatku roka 2019 začalo postupne znižovať objem svojej outdoorovej reklamy, a to hlavne bigboardov a backlightov, neskôr ale aj billboardových plôch. Okrem obmedzenia vnemov pri šoférovaní a teda zvýšeniu bezpečnosti na cestách sa O2 týmto krokom podarilo ušetriť za 9 mesiacov takmer dve tony plastu a 215 kg papiera, čo pre predstavu znamená denne takmer 8 kg plastu. Výsledky v podobe dopadu na životné prostredie sú pre O2 motiváciou pokračovať ďalej. Už v predchádzajúcom roku operátor zrušil používanie PET fliaš vo svojich kanceláriách aj na O2 predajniach, čím ročne ušetrí až 160 tis. PET fliaš, teda okolo 440 fliaš každý deň.

Koncom decembra 2019 pokrývalo O2 sieťou 4G LTE vyše 97,4% ľudí na Slovensku. Vlastná 2G sieť bola dostupná už pre 99,7% ľudí.