Gottov repertoár tvorilo okolo 2000 piesní v mnohých jazykoch, vrátane jidiš

02.10.2019 11:09 | Stručne | ČTK

Najviac piesní pre Karla Gotta zložil Karel Svoboda.

 

Jeho diskografiu tvorili tri stovky albumov, vydaných v tuzemsku aj v zahraničí. Prvú LP Spieva Karel Gott vyšla v roku 1965 v Supraphone, ktorý rok nato vydal aj Gottovu prvú platňu v angličtine The Golden Voice of Prague (Zlatý hlas z Prahy). Prvý singel v nemčine Weisst du wohin potom vyšiel v roku 1967 u nemeckej firmy Polydor, ktorá prvá Gottovu LP s názvom Die Goldene Stimme aus Prag (Zlatý hlas z Prahy) vydala v roku 1968. Spevákove platne vyšli aj u ďalších zahraničných firiem, napríklad v USA u Paramount Pictures.

Posledným Gottovým albumom sa stala minuloročná doska Tá pravá, ktorá je mixom popovej klasiky a štandardov, ktoré chcel natočiť už skôr. Jedinou českú skladbu na ňu napísal Marek Ztracený. Pri príležitosti spevákových osemdesiatin potom tento rok vyšli dve veľké kolekcie jeho piesní, ktoré zmapovali bezmála šesť dekád jeho kariéry. Prvá je komplet Najväčšie hity 1964-2019, ktorý vyšiel na štyroch CD, druhý má potom podobu 15CD-boxu pod názvom Single - 300 piesní z rokov 1962 - 2019.

PIESNE:

Supraphon eviduje na 1300 nahrávok Gottových piesní. Podľa stránok fanúšikov tvorilo jeho repertoár cez 2500 piesní, vrátane rôznych verzií jednej piesne a vrátane tiež asi dvoch stoviek duetov, ktoré naspieval napríklad s Helenou Vondráčkovou, Evou Pilarovou, Luciou Bílou alebo Evou Urbanovou. Zhruba tretinu spevákovho repertoáru potom tvorili songy v nemčine, Gott ale spieval aj anglicky, taliansky, španielsky, latinsky, rusky, slovensky, maďarsky a dokonca aj v jidiš.

PREDAJNOSŤ:

V tuzemsku a v zahraničí, vrátane napríklad Británie, Japonska, USA či Kanady, sa podľa Gottových internetových stránok predalo okolo 30 miliónov zvukových nosičov. Najpredávanejším zahraničným albumom (asi 4,5 milióna nosičov) sa stalo LP Karel Gott (1977) naspievané v ruštine. Najpredávanejším albumom v Česku (asi 1,56 milióna nosičov) sú potom Vianoce v zlatej Prahe (prvýkrát vydané v roku 1969), za ktoré Gott dostal multiplatinovú dosku Supraphonu (2004).

FILMY:

Spevák si "zahral" role aj roličky v niekoľkých českých filmoch, okrem iného v Kdyby tisíc klarinetů (1964), Slasti otca vlasti (1969), Hrubeš a Mareš sú kamaráti do dažďa (2005) či Nestyda (2008). Hlavnú úlohu moderného strakonického Dudáka vytvoril vo filmovom muzikáli Hviezda padá nahor (1974), zahral si ale aj v rozprávkach Z pekla šťastie 2 (2001) a Keď draka bolí hlava (2018). Budúci rok na jar bude mať v kinách premiéru celovečerný dokumentárny film o Gottovi, ktorý natočila režisérka Olga Malířová Špátová.

KNIHY:

Prvý biografiu Říkám to písní s ním spísal už v roku 1968 Jiří Štaidl. Neskôr vyšli napríklad knihy Jak to vidí Gott (1992), Když milenky pláčou... - Devět žen Karla Gotta (1999), Posel dobrých zpráv aneb Já žil, jak jsem žil... (2004), Karel Gott - Legenda (2009), Karel Gott - 70 osobností o Zlatém slavíkovi (2009) nebo Karel Gott - Zlatý hlas z Prahy (2009; v němčině Die goldene Stimme aus Prag). V posledných mesiacoch svojho života spevák dokončoval svoju autobiografiu, ktorá by mala vyjsť na jar budúceho roka.

NIEKTORÉ PRVENSTVO A ZAUJÍMAVOSTI KARIÉRY:

V roku 1960 prvýkrát účinkoval v televízii, v programe k 15. výročiu oslobodenia Československa. V roku 1961 absolvoval s jazzovým orchestrom Československého rozhlasu prvý zahraničný zájazd do Poľska. V roku 1962 nahral duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik - prvú Gottovu gramoplatňu. V roku 1969 absolvoval prvý z viac než 50 samostatných turné po Nemecku; ten istý rok získal prvú Zlatú platňu Polydor za album Die Goldene Stimme aus Prag. V roku 1983 vyšiel album ... a to mám rád, na ktorom Gott otextoval svoju prvú (a poslednú) pieseň. Pri príležitosti spevákových tohtoročných 80. narodenín vyšiel tento rok v júli Gottov portrét na pamätnej eurobankovke s nominálnou hodnotou nula euro v limitovanom a číslovanom množstve 5000 kusov. Bankovka stála 50 korún a záujemcovia ju vykúpili zhruba za štyri hodiny.

pošli na vybrali.sme.sk


Polícia obvinila Roberta Fica (VIDEO)

Polícia obvinila Roberta Fica (VIDEO)

Vyšetrovateľ obvinil predsedu Smeru v súvislosti s videom, v ktorom Robert Fico obhajoval Milana Mazureka z Kotlebovej ĽSNS.

Prokurátor prikázal vyšetrovateľom NAKA zaoberať sa videom Roberta Fica (VIDEO)

Prokurátor prikázal vyšetrovateľom NAKA zaoberať sa videom Roberta Fica (VIDEO)

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prikázal vyšetrovateľovi NAKA znovu sa zaoberať videom Roberta Fica.

Konšpirátori, šarlatáni, trollovia, hoaxy...

Konšpirátori, šarlatáni, trollovia, hoaxy...

Práve vyšla nová kniha Prečo ľudia veria nezmyslom, ktorá sa zaoberá silou dezinformácií, fakenews, konšpiračných teórií, hoaxov, je o trolloch, postfaktutálnej dobe, šarlatánoch.

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

ČRo spustil nejväčší český audioarchív mujRozhlas

 Český rozhlas spustil největší český audio archiv. V rámci projektu mujRozhlas bezplatně nabídne živé vysílání všech stanic, výběr archivních pořadů i audioprodukci vyrobenou pro on-line prostředí. Hlavním cílem projektu je zvýšení poslechovosti audio obsahu Českého rozhlasu na internetu, oslovení nového publika a zavedení nových technologických inovací.

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

4 tipy, ako mať Vianoce udržateľné. Ekologicky aj finančne

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatky pokoja, no pri pohľade na preplnené obchody, parkoviská a všadeprítomné davy ľudí v predvianočnom období sa opak stáva pravdou. Môžu byť pre nás obdobím stresu, zhonu či konzumu a ich skutočný význam sa vytráca. Máme preto pre vás 4 tipy, ako prežiť Vianoce pohodovo, ale najmä udržateľne. Či už z pohľadu nášho životného prostredia alebo peňaženky.

Čmeliak Hanna od Erste Group: Ak si začnete veriť, dokážete aj nemožné (VIDEO)

Čmeliak Hanna od Erste Group: Ak si začnete veriť, dokážete aj nemožné (VIDEO)

Skupina Erste Group, ktorej patrí Slovenská sporiteľňa, prichádza pred Vianocami do všetkých štátov, v ktorých pôsobí, s vianočnými mini filmom o čmeliakovi Hanna, ktorý túžil lietať.

Rada stopla zmenu Lengyelovho rádia na Rádio Mária

Rada stopla zmenu Lengyelovho rádia na Rádio Mária

Rádio Rocková republika, Rádia Aktuál, Rádio Jazz a nakoniec Rádio Mária Slovensko. Toto bol plánovaný údel frekvencií po Rockovej republike, ktoré pred 4 rokmi získal Martin Lengyel.

NAKA obvinila Martina Daňa z daňového podvodu, hrozí mu 5 rokov

NAKA obvinila Martina Daňa z daňového podvodu, hrozí mu 5 rokov

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Martina Daňa zo spáchania daňového podvodu, informovala dnes polícia.

CNN Prima News začne vysielať do apríla

CNN Prima News začne vysielať do apríla

Skupina Prima spustí svůj chystaný zpravodajský kanál do dubna příštího roku. Zpravodaje na začátku prosince přestěhovala do nového studia ve zrekonstruované budově v Praze Na Vinici a zahájila několikaměsíční testovací fázi.

Trumpov štáb nebude akreditovať reportérov Bloombergovej agentúry

Trumpov štáb nebude akreditovať reportérov Bloombergovej agentúry

Reportéri spravodajskej agentúry Bloomberg News patriaci miliardárovi a novému prezidentskému kandidátovi Michaelovi Bloombergovi už nebudú dostávať akreditácie na akcie volebnej kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa.

 

Najčítanejšie