Gottov repertoár tvorilo okolo 2000 piesní v mnohých jazykoch, vrátane jidiš

02.10.2019 11:09 | Stručne | ČTK

Najviac piesní pre Karla Gotta zložil Karel Svoboda.

 

Jeho diskografiu tvorili tri stovky albumov, vydaných v tuzemsku aj v zahraničí. Prvú LP Spieva Karel Gott vyšla v roku 1965 v Supraphone, ktorý rok nato vydal aj Gottovu prvú platňu v angličtine The Golden Voice of Prague (Zlatý hlas z Prahy). Prvý singel v nemčine Weisst du wohin potom vyšiel v roku 1967 u nemeckej firmy Polydor, ktorá prvá Gottovu LP s názvom Die Goldene Stimme aus Prag (Zlatý hlas z Prahy) vydala v roku 1968. Spevákove platne vyšli aj u ďalších zahraničných firiem, napríklad v USA u Paramount Pictures.

Posledným Gottovým albumom sa stala minuloročná doska Tá pravá, ktorá je mixom popovej klasiky a štandardov, ktoré chcel natočiť už skôr. Jedinou českú skladbu na ňu napísal Marek Ztracený. Pri príležitosti spevákových osemdesiatin potom tento rok vyšli dve veľké kolekcie jeho piesní, ktoré zmapovali bezmála šesť dekád jeho kariéry. Prvá je komplet Najväčšie hity 1964-2019, ktorý vyšiel na štyroch CD, druhý má potom podobu 15CD-boxu pod názvom Single - 300 piesní z rokov 1962 - 2019.

PIESNE:

Supraphon eviduje na 1300 nahrávok Gottových piesní. Podľa stránok fanúšikov tvorilo jeho repertoár cez 2500 piesní, vrátane rôznych verzií jednej piesne a vrátane tiež asi dvoch stoviek duetov, ktoré naspieval napríklad s Helenou Vondráčkovou, Evou Pilarovou, Luciou Bílou alebo Evou Urbanovou. Zhruba tretinu spevákovho repertoáru potom tvorili songy v nemčine, Gott ale spieval aj anglicky, taliansky, španielsky, latinsky, rusky, slovensky, maďarsky a dokonca aj v jidiš.

PREDAJNOSŤ:

V tuzemsku a v zahraničí, vrátane napríklad Británie, Japonska, USA či Kanady, sa podľa Gottových internetových stránok predalo okolo 30 miliónov zvukových nosičov. Najpredávanejším zahraničným albumom (asi 4,5 milióna nosičov) sa stalo LP Karel Gott (1977) naspievané v ruštine. Najpredávanejším albumom v Česku (asi 1,56 milióna nosičov) sú potom Vianoce v zlatej Prahe (prvýkrát vydané v roku 1969), za ktoré Gott dostal multiplatinovú dosku Supraphonu (2004).

FILMY:

Spevák si "zahral" role aj roličky v niekoľkých českých filmoch, okrem iného v Kdyby tisíc klarinetů (1964), Slasti otca vlasti (1969), Hrubeš a Mareš sú kamaráti do dažďa (2005) či Nestyda (2008). Hlavnú úlohu moderného strakonického Dudáka vytvoril vo filmovom muzikáli Hviezda padá nahor (1974), zahral si ale aj v rozprávkach Z pekla šťastie 2 (2001) a Keď draka bolí hlava (2018). Budúci rok na jar bude mať v kinách premiéru celovečerný dokumentárny film o Gottovi, ktorý natočila režisérka Olga Malířová Špátová.

KNIHY:

Prvý biografiu Říkám to písní s ním spísal už v roku 1968 Jiří Štaidl. Neskôr vyšli napríklad knihy Jak to vidí Gott (1992), Když milenky pláčou... - Devět žen Karla Gotta (1999), Posel dobrých zpráv aneb Já žil, jak jsem žil... (2004), Karel Gott - Legenda (2009), Karel Gott - 70 osobností o Zlatém slavíkovi (2009) nebo Karel Gott - Zlatý hlas z Prahy (2009; v němčině Die goldene Stimme aus Prag). V posledných mesiacoch svojho života spevák dokončoval svoju autobiografiu, ktorá by mala vyjsť na jar budúceho roka.

NIEKTORÉ PRVENSTVO A ZAUJÍMAVOSTI KARIÉRY:

V roku 1960 prvýkrát účinkoval v televízii, v programe k 15. výročiu oslobodenia Československa. V roku 1961 absolvoval s jazzovým orchestrom Československého rozhlasu prvý zahraničný zájazd do Poľska. V roku 1962 nahral duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik - prvú Gottovu gramoplatňu. V roku 1969 absolvoval prvý z viac než 50 samostatných turné po Nemecku; ten istý rok získal prvú Zlatú platňu Polydor za album Die Goldene Stimme aus Prag. V roku 1983 vyšiel album ... a to mám rád, na ktorom Gott otextoval svoju prvú (a poslednú) pieseň. Pri príležitosti spevákových tohtoročných 80. narodenín vyšiel tento rok v júli Gottov portrét na pamätnej eurobankovke s nominálnou hodnotou nula euro v limitovanom a číslovanom množstve 5000 kusov. Bankovka stála 50 korún a záujemcovia ju vykúpili zhruba za štyri hodiny.Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

 Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal vedenie redakcie občianskeho združenia.

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Najčítanejšie