Kuciakov brat považuje 15 ročný trest pre jedného z obvinených za nízky Reprofoto Aktuality

Kuciakov brat považuje 15 ročný trest pre jedného z obvinených za nízky

30.12.2019 20:01 | Tlač | ČTK

Napriek sprísneniu trestu väzenia na 15 z pôvodne navrhovaných desiatich rokov je súdom schválená dohoda o vine a treste pre sprostredkovateľa minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka výhodná. Novinárom to povedal prokurátor Vladimír Turan, ktorý s obvineným Zoltánom Andruskóm pre výhrady súdu dohodol počas dnešného pojednávania prísnejší trest.

Andruskó priznal vinu a spolupracoval s políciou pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka. Aj vďaka tomu súd v prípade Andruskóa súhlasil s mimoriadnym znížením trestu.

"Pri zločine úkladnej vraždy zákon (v prísnejšie sadzbe) predpokladá odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie. Každý trest a ešte k tomu v takejto zvlášť medializovanej veci, ktorý začína nejakým číslom, je výhodný. On (Andruskó) bol odsúdený pod zákonnú trestnú sadzbu, ktorú trestný zákon za bežných podmienok pripúšťa," upozornil novinárov Turan.

Podrobnosti: Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy si odsedí 15 rokov

Podľa neho prokuratúra pôvodne pre Andruskóa navrhovala desaťročný trest, lebo muž čelí stíhaniu aj v ďalších kauzách. Podľa médií je Andruskó podozrivý v daňovej kauze a tiež z prípravy vrážd dvoch elitných prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica. "Viem, že ten (desaťročný) trest sa javil ako neprimerane nízky. Bolo to všetko v rámci zákona. Nemohli sme mu ukladať taký trest, ktorý by nám potom znemožnil ďalšiu spoluprácu s ním," povedal Turan. Dodal, že jemu osobne sa v minulosti len raz stalo, že súd neschválil návrh dohody o vine a treste s obvineným v pôvodne navrhovanej podobe.

Kuciakov brat Jozef označil trest pre Andruskóa za nízky, vyjadril ale spokojnosť s tým, že prvý páchateľ bol potrestaný. "10 rokov za všetko to zlo, čo spôsobil, bolo veľmi veľmi málo. 15 rokov je veľmi málo. Nemôžeme vyhrať, pretože to, čo sme stratili, nám už nič nevráti," napísal na sociálnej sieti brat zavraždeného novinára.

Proti schválenej dohode o vine a treste sa nemožno odvolať. Prokuratúra chce Andruskóa využiť v januári budúceho roka ako svedka v súdnom pojednávaní s ďalšími štyrmi obžalovanými za vraždu Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Rodiny Kuciaka ani Kušnírovej sa pojednávania s Andruskóm nezúčastnili.

Andruskóova obhajkyňa Lívia Kňažíková tvrdila, že jeho klienta nebolo potrebné príliš prehovárať, aby s vyšším trestom súhlasil. "Bolo to prekvapenie, pretože počítal s tým, čo bolo uvedené v (pôvodnej) dohode o vine a treste," povedala advokátka.

Právny zástupca matky zastrelenej Kušnírová Roman Kvasnica povedal, že pre rodičov zavraždeného dieťaťa nie je dostatočný žiadny trest. Za "milé prekvapenie" označil postoj súdu, ktorý pôvodne navrhovaný trest pre Andruskóa označil za nespravodlivo nízky.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie