Operátori sú pripravení vyradiť všetky programy JOJ z ponuky

Operátori sú pripravení vyradiť všetky programy JOJ z ponuky Reprofoto JOJ

Televízni operátori združení v asociácii APKT odmietajú ultimátum vysielateľa TV JOJ, pripravili protiútok.

 

 

Operátori tvrdia, že JOJ od nich požaduje neprimeraný poplatok za retransmisiu tejto stanice. Vedenie televízie JOJ sa zároveň výrazne angažuje v tom, aby operátori vyradili z ponuky české stanice, vrátane ČT.


Ultimatívne požiadavky vysielateľa TV JOJ sú pre operátorov úplne neakceptovateľné a jeho výzva na vyradenie českých verejnoprávnych staníc je, mierne povedané, prestrelená, píšu operátori združení v Asociácii prevádzkovateľov káblových telekomunikácií (APKT) vo vyhlásení, ktoré poskytli Omédiách.com. Dnes oznámili, že sú pripravení na vyradenie staníc JOJ, JOJ Plus a WAU z programovej ponuky. APKT združujuje 22 káblových operátorov na Slovensku, ktorí poskytujú káblové televízne, internetové a telefónne služby 350 000 domácnostiam a organizáciám na celom území SR.

Viac: Zoznam operátorov, ktorí sú združení v APKT

Podľa informácií APKT, pohár trpezlivosti už pretiekol aj ďalším káblovým a satelitným operátorom, ktorí sú rovnako pripravení pristúpiť k tomuto kroku.

TV JOJ požaduje od operátorov za šírenie jej vysielania prehnaný poplatok, ktorým by sa táto stanica dotiahla takmer na úroveň najdrahších, prémiových filmových staníc. Súčasne požaduje, aby operátori zaradili programy JOJ, JOJ Plus a WAU do základného programového balíčka, pričom odmieta možnosť zriadiť samostatný balíček JOJ, ktorý by si záujemcovia mohli objednať samostatne. Pri takto nastavených podmienkach majú operátori len dve možnosti – prvou je výrazné zvýšenie cien za základný TV balíček, tou druhou je vyradenie TV JOJ z ponuky," povedal prezident APKT Robert Ťavoda.

Ako dodal, keďže zvýšenie cien už niektorým operátorom spôsobilo nemalé ťažkosti, nikto z nich nebude riskovať opakované zvýšenie cien. Keďže zo strany TV JOJ žiaľ absentuje záujem o konštruktívny dialóg a rozumnú spoluprácu, operátorom neostáva iná možnosť, než vyradenie programov JOJ z ponuky, píše APKT v tlačovej správe.

Ďalší operátori sú združení v SAKT - Slovenskej asociácii pre káblové telekomunikácie. (Tu sú jej členovia.) K situácii sa vyjadril jeden z jej členov - zástupca Antik Telecom.

 Odporúčame aj: Televízia JOJ chce vypnúť Českú televíziu

 APKT sa zároveň pozastavuje nad lobingom JOJ, aby operátori vyradili z ponuky všetky české stanice, vrátane ČT. "Pritom práve on (vysielateľ JOJ) je jedným z najfrekventovanejších porušovateľov ustanovení zákona o vysielaní a retransmisii. Svedčia o tom desiatky právoplatne rozhodnutých podaní, ktoré voči vysielateľovi viedla Rada pre vysielanie a retransmisiu.

"TV JOJ vedie na tému dostupnosti programov nerelevantnú rétoriku. Nie je jediný dôvod, aby operátori upravovali ponuky podľa vyhlásení programových spoločností, pokiaľ sa to netýka ich vlastných programov," píše APKT.

APKT odmieta konfrontačný prístup zo strany JOJ a vysielateľovi TV JOJ zároveň pripomína, "že to boli práve kábloví operátori, ktorí umožnili, aby táto televízia vôbec vznikla, keď ju pred rokmi pri začiatkoch vysielania bezplatne zaradili do svojich programových ponúk."

Aktualizácia o stanovisko JOJ: "Ohradzujeme sa voči klamlivej kampani zo strany APKT. Nie sme však prekvapení rétorikou tejto asociácie, ktorej vedenie od začiatku pristupovalo k našim rokovaniam deštruktívne," píše v reakcii pre Omédiách.com Miroslava Klempová z JOJ Group.

Celé stanovisko JOJ Grup: JOJ reaguje na vyhlásenie niektorých operátorov, že ju chcú vyradiť

Čo na to ďalšie združenie operátorov SAKT?

„SAKT naďalej pokračuje v rokovaniach s MAC TV ohľadom poplatkov pre kanály Joj, Joj Plus, Wau za lineárne vysielanie (HD, SD), archív a OTT- distribúciu cez verejný internet. Rokovania budú pokračovať do času pokiaľ sa nám nepodarí vyjednať akceptovateľné nediskriminačné podmienky pre našich členov, ktoré by sa aplikovali do Rámcovej dohody. Úvaha o možnom vyradení týchto kanálov z našich ponúk je zatiaľ predčasná, nie však úplne vylúčená ako krajné riešenie - v prípade neúspechu v našich rokovaniach," reagoval pre Omédiách.com Vlastimil Lakatoš z Antik Telecom za SAKT.

 "Aktuálne rokujeme, a áno, je tu aj riziko, že by stanice mohli byt vyradené z ponuky," povedala pre Omédiách.com hovorkyňa Orange Ivica Hricová.

 

Zaujíma vás zákulisie médií? Sledujte nás aj na facebooku.