RTVS hrozí sankcia za kontroverzný prejav premiéra pred prezidentskými voľbami Reprofoto RTVS

RTVS hrozí sankcia za kontroverzný prejav premiéra pred prezidentskými voľbami

22.05.2019 20:03 | TV | mk

Pred prvým ale aj druhý kolom prezidentských volieb premiér Peter Pellegrini požiadal o vystúpenie s prejavom k voľbám v RTVS.

 Hoci to zákon o RTVS zakazuje, Pellegrini v mimoriadnom prejave pred prvým kolom volieb, pár hodín pred moratóriom, nepriamo podporil jedného kandidáta - Maroša Šefčoviča.

RTVS pritom žiadala Úrad vlády, aby prejav neobsahoval žiadne prvky politickej reklamy, teda vyslovenie podpory konkrétnemu kandidátovi. Teraz RTVS hrozí za odvysielanie prejavu sankcia. Podanie na RVR podal Ondrej Dostál

Podrobnosti: Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO)

Rada pre vysielanie a retransmisiu začala dnes voči RTVS správne konanie, v ktorom bude posudzovať, či Vyhlásenie predsedu vlády SR mohlo ovplyvniť hlasovanie osôb oprávnených voliť v prospech alebo v neprospech kandidáta na prezidenta a teda či RTVS odvysielaním prejavu neporušila zákon o vysielaní a retransmisii a zákon o volebnej kampani, ktorý zakazuje mimo oficiálnej predvolebnej kampane vysielanie programov, ktoré by mohli ovplyvniť hlasovanie v prospech alebo v neprospech kandidáta na prezidenta.

Pellegrini síce v prejave nemenoval žiadneho kandidáta, nepriamo podporil kandidáta vlastnej politickej strany Smer – Maroša Ševčoviča, ktorého podporoval aj počas predvolebnej kampane. Napríklad v tejto vete: „Mimoriadne dôležitou úlohou prezidenta je zahraničná politika. Aby v nej bol úspešný, potrebuje skúsenosti, kontakty a medzinárodný rešpekt,“ povedal Pellegrini, čím mohol myslieť len Ševčoviča, ktorý ako jediný spomedzi hlavných kandidátov mal skúsenosti v zahraničnej politike.

Odporúčame aj: Premiér požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS pred eurovoľbami

K Ševčovičovi smeroval aj ďalší popis Pellegriniho ideálneho kandidáta: „Asi všetci cítime, že potrebujeme, aby konečne do prezidentského úradu zasadla skúsenosť. V medzinárodnej politike sú vzťahy vo veľkom pohybe, veľkí politickí hráči menia ekonomické a bezpečnostné prostredie. Nie je čas na učenie sa.“

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon: „Dal som si záležať na striktnom dodržaní zákona – teda nemenovať žiadneho konkrétneho kandidáta ani politickú stranu. Poprosil som len ľudí, aby predovšetkým prišli voliť. Poznamenal som však, že dôležité je aj to, komu dajú svoj hlas. A pomenoval som hodnoty, ktoré by podľa môjho názoru mala hlava štátu vyznávať.“

Sťažnosť na vystúpenie Pelleginiho v RTVS ale aj v TA3 podal poslanec SaS Ondrej Dostál, ktorý je predsedom OKS.

„Z celého vystúpenia bolo podľa môjho názoru zjavné, že ním predseda vlády, ktorý je zároveň podpredsedom politickej strany SMER-SD, vyjadril podporu konkrétnemu kandidátovi,“ tvrdí Dostál.

Za porušenie zákona môže Rada uložiť vysielateľovi pokutu vo výške od 663 eur do 66 387 eur.

pošli na vybrali.sme.sk


Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

1. Čínska firma môže kontrolovať Soukupovu Empresa Mediu a Médeu

Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC se může podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea Jaromíra Soukupa. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

2. Pochod za život promujú aj Kotlebovci, organizátori sa dištancujú od nevhodných prejavov

Organizátori Národného pochodu za život, ktorý bude tento víkend, zverejnili vyhlásenie, v ktorom sa dištancujú od "násilných a urážlivých prejavov ... a od všetkých možných foriem, ktoré by smerovali k potláčaniu ľudských práv a slobôd."

Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

3. Ku klimatickej iniciatíve 250 médií z celého sveta sa pridal aj denník zo Slovenska

Stovky svetových médií a ďalších inštitúcií upozorňujú tento týždeň vo zvýšenej miere na klimatické hrozby dnešnej doby. Pridali k iniciatíve s názvom Covering Climate Now.

Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

4. Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Čína stála za hackerským útokom na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými parlamentnými voľbami. Vyplýva to zo správy austrálskych tajných služieb, o ktorej s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom dokumentu informovala agentúra Reuters.

Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

5. Slováci majú plné skrine, napriek tomu stále nemajú čo na seba

Viac ako polovica Slovákov priznáva, že má plný šatník, ale napriek tomu stále „nemá čo na seba“. 53% našincov má problém s výberom oblečenia, pretože ho nevedia správne kombinovať, a tak si pravidelne dokupujú nové kúsky. V tomto začarovanom kruhu plnom plytvania sa točia viac ženy ako muži a najmä mladí do 24 rokov. Jeden Slovák vyhodí ročne v priemere 4 – 12 kg šatstva.

Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

6. Najčítanejším týždenníkom na Slovensku je sieť novín REGIONPRESS

Noviny regionálnej siete REGIONPRESS sú bezplatne distribuované až do 1,5 milióna domácností. Dokážu týždenne osloviť takmer pol milióna čitateľov.

Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

7. Film Pomaľované vtáča sa dostalo do výberu hollywoodskych kritikov (VIDEO)

Americký magazín The Hollywood Reporter zaradil nový film Pomaľované vtáča do výberu dvadsiatich najlepších snímok z filmových festivalov tohtoročnej jesene. Film sa dostal aj do nominácie na Oscara.

Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

8. Tajomstvo izraelských inovácií a vynálezov

Štát Izrael existuje len sedem desaťročí, no za svoju krátku existenciu dokázal zúrodniť nehostinné miesta vďaka dômyselným zavlažovacím technológiám, vybudovať infraštruktúru, postaviť špičkové nemocnice a vzdelávať svoje obyvateľstvo na prestížnych univerzitách.

Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

9. Herečka zo seriálu Zúfalé manželky dostala 14 dní väzenia a pokutu 30.000 dolárov (VIDEO)

Americká herečka Felicity Huffmanova, známa zo seriálu Zúfalé manželky, bola odsúdená k 14 dňom väzenia, 250 hodinám verejnoprospešných prác a pokute 30.000 dolárov v korupčnom škandále s prijímacími testami na prestížnej americkej univerzite. Informovala o tom televízia CNN.

RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

10. RTVS odvysiela všetky zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov

Všetky kvalifikačné zápasy reprezentantov do 21 rokov prinesie naživo RTVS.

Najčítanejšie