RTVS hrozí sankcia za kontroverzný prejav premiéra pred prezidentskými voľbami Reprofoto RTVS

RTVS hrozí sankcia za kontroverzný prejav premiéra pred prezidentskými voľbami

22.05.2019 20:03 | TV | mk

Pred prvým ale aj druhý kolom prezidentských volieb premiér Peter Pellegrini požiadal o vystúpenie s prejavom k voľbám v RTVS.

 Hoci to zákon o RTVS zakazuje, Pellegrini v mimoriadnom prejave pred prvým kolom volieb, pár hodín pred moratóriom, nepriamo podporil jedného kandidáta - Maroša Šefčoviča.

RTVS pritom žiadala Úrad vlády, aby prejav neobsahoval žiadne prvky politickej reklamy, teda vyslovenie podpory konkrétnemu kandidátovi. Teraz RTVS hrozí za odvysielanie prejavu sankcia. Podanie na RVR podal Ondrej Dostál

Podrobnosti: Celý text mimoriadneho vystúpenia Pellegriniho v RTVS (VIDEO)

Rada pre vysielanie a retransmisiu začala dnes voči RTVS správne konanie, v ktorom bude posudzovať, či Vyhlásenie predsedu vlády SR mohlo ovplyvniť hlasovanie osôb oprávnených voliť v prospech alebo v neprospech kandidáta na prezidenta a teda či RTVS odvysielaním prejavu neporušila zákon o vysielaní a retransmisii a zákon o volebnej kampani, ktorý zakazuje mimo oficiálnej predvolebnej kampane vysielanie programov, ktoré by mohli ovplyvniť hlasovanie v prospech alebo v neprospech kandidáta na prezidenta.

Pellegrini síce v prejave nemenoval žiadneho kandidáta, nepriamo podporil kandidáta vlastnej politickej strany Smer – Maroša Ševčoviča, ktorého podporoval aj počas predvolebnej kampane. Napríklad v tejto vete: „Mimoriadne dôležitou úlohou prezidenta je zahraničná politika. Aby v nej bol úspešný, potrebuje skúsenosti, kontakty a medzinárodný rešpekt,“ povedal Pellegrini, čím mohol myslieť len Ševčoviča, ktorý ako jediný spomedzi hlavných kandidátov mal skúsenosti v zahraničnej politike.

Odporúčame aj: Premiér požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS pred eurovoľbami

K Ševčovičovi smeroval aj ďalší popis Pellegriniho ideálneho kandidáta: „Asi všetci cítime, že potrebujeme, aby konečne do prezidentského úradu zasadla skúsenosť. V medzinárodnej politike sú vzťahy vo veľkom pohybe, veľkí politickí hráči menia ekonomické a bezpečnostné prostredie. Nie je čas na učenie sa.“

Pellegrini tvrdí, že svojim mimoriadnym vystúpením neporušil zákon: „Dal som si záležať na striktnom dodržaní zákona – teda nemenovať žiadneho konkrétneho kandidáta ani politickú stranu. Poprosil som len ľudí, aby predovšetkým prišli voliť. Poznamenal som však, že dôležité je aj to, komu dajú svoj hlas. A pomenoval som hodnoty, ktoré by podľa môjho názoru mala hlava štátu vyznávať.“

Sťažnosť na vystúpenie Pelleginiho v RTVS ale aj v TA3 podal poslanec SaS Ondrej Dostál, ktorý je predsedom OKS.

„Z celého vystúpenia bolo podľa môjho názoru zjavné, že ním predseda vlády, ktorý je zároveň podpredsedom politickej strany SMER-SD, vyjadril podporu konkrétnemu kandidátovi,“ tvrdí Dostál.

Za porušenie zákona môže Rada uložiť vysielateľovi pokutu vo výške od 663 eur do 66 387 eur.4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

4 typy dátožrútov a 4 tipy na dokonalý smartfón pre každého z nich

V obchodoch je toľko špičkových smartfónov, ktoré dnes dokážu viac, než akýkoľvek starší notebook! Nie každý však musí vo vrecku nosiť mobil za vyše 1 000 eur. Niekto používa mobil len zriedka, iní sa od neho neodlepí po celý deň. 

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Celebrity ohlásili pauzu od Instagramu na protest proti Facebooku

Niektoré americké a britské celebrity sa na celý deň odmlčali na platformách prevádzkovaných spoločnosťou Facebook, aby tak upozornili na problémy sociálnych sietí s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami.

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Poslankyňa Tabak sa síce za kontroverznú fotku ospravedlnila, no šíri ju ďalej (FOTO)

Aj poslankyňa Romana Tabak sa rozhodla pripomenúť deň obetí holokaustu, no dosť nešťastným spôsobom.

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

ČT se nemusí ospravedlniť Agrofertu za reportáže

Česká televize (ČT) se nemusí omlouvat koncernu Agrofert za to, že ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Pražský městský soud dnes zamítl žalobu, ve které společnost tvrdila, že reportáže poškodily její pověst.

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového šéfa komunikácie

Úrad verejného zdravotníctva má nového riaditeľa sekcie komunikácie a medzinárodných vzťahov.

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma zhromažďovala dáta o prominentoch zo západu, dokonca aj o ich deťoch

Čínska firma Zhenhua Data Technology, ktorá sa na svojom už vypnutom webe označovala za pioniera vo využívaní dát pre hybridné vojnu, vplyvných ľudoch zo západu, ktorý z čínskej firmy unikol.

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

Zomrel herec Martin Horňák (VIDEO)

V piatok 11. septembra zomrel vo veku 68 rokov herec Martin Horňák.

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Otvorený list hygienikom týkajúci sa nových pandemických opatrení

Poslanci a právnici posielajú hygienikom otvorený list k opatreniam, týkajúcim sa kultúrnych, športových a ďalších podujatí.

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva si z Benátok odváža film Nomadland (VIDEO)

Zlatého leva na 77. filmovom festivale v Benátkach dnes získal film Nomadland (Krajina nomádov) americkej režisérky čínskeho pôvodu Chloé Zhao.

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Kde je ten, čo mi zavraždil brata?!

Dlhá cesta nadol je nezvyčajný román napísaný vo veršoch. A hoci to môže mnohých odradiť, počkajte chvíľu.

Najčítanejšie