TA3 dostala sankciu za kontroverzný rozhovor Žitnej v Tak takto?! (VIDEO)

TA3 dostala sankciu za kontroverzný rozhovor Žitnej v Tak takto?! (VIDEO) Reprofoto TA3

Rada pre mediálne služby uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona televízii TA3 za to, že dňa 6. februára odvysielala program Tak takto?! moderátorky Anky Žitnej s jednostrannými politickými názormi analytika Jeffreyho Sachsa na príčiny vzniku, priebeh a možnosti vývoja vojenského konfliktu na Ukrajine.

Podľa rozhodnutia rady v relácii „absentovalo vyváženie, spresnenie či zaradenie uvedených názorov do širšieho kontextu, čím došlo k nezabezpečeniu objektívnosti a nestrannosti programu aktuálnej publicistiky.“

Ide o kontroverzný diel, ktorý TA3 odvysielala, zverejnila na webe, potom dočasne z webu stiahla a následne ho šírili dezinformačné a proruské weby.

Jeffrey Sachs je americký ekonóm, akademik, analytik verejnej politiky a bývalý riaditeľ The Earth Institute na Kolumbijskej univerzite, v minulosti radil Sovietskemu zväzu. Posledné roky pre svoje niektoré názory na ekonomiku, pôvod Covid-19, obhajobu čínskej vlády a ruskej politiky je vnímaný kontroverzne a je obľúbenou tvárou proruských webov.

Sachs je od augusta minulého roka na ukrajinskom čiernom zozname podporovateľov proruskej propagandy.

Žitná už v TA3 nepracuje, priestor na vlastnú reláciu jej vytvorilo vydavateľstvo Penty. TA3 pociťuje dozvuky jej práce v podobe pribúdajúcich sankcií od Rady pre mediálne služby. Za posledný rok to bola sankcia za jej rozhovor s Jurajom Draxlerom a proruské naratívy a aj za diel s názvom Medvede chránia, mŕtve pstruhy ignorujú.

Odporúčame aj: Žitná už má novú reláciu, začala s rozhovorom o miliónoch a Sorosovej nadácii

Podľa kancelárie rady Sachs v rozhovore využil rôzne historické fabulácie aj proruské naratívy, predovšetkým ten, že vojna na Ukrajine je predovšetkým konfliktom medzi Ruskom a USA. "Minimálne ide o tvrdenia, ktoré sú predmetom debát a neexistuje na nich zhoda. Sachs z nášho pohľadu neúmerne zdôrazňuje chyby Západu a jeho podiel na vyvolaní či udržiavaní vojenského konfliktu, pričom o Rusku hovorí najmä z pohľadu jeho oprávnených záujmov." Odborníci z kancelárie rady zdôraznili, že v rozhovore vôbec nezaznelo, a to ani z úst moderátorky, že je to práve Rusko, ktoré podniklo plnoformátovú vojenskú inváziu do susedného štátu a ktoré je tým pádom hlavným vinníkom súčasného stavu, že Krym a ďalšie oblasti Ukrajiny boli Ruskom anektované v rozpore s medzinárodným právom.

Odporúčame aj: TA3 dostala sankciu za diskusiu Anky Žitnej s Jurajom Draxlerom (VIDEO)

"Hoci hosťom programu nebol politik, jeho vyjadrenia môžeme považovať reprezentujúce istý politický prúd (proruskú stranu). Moderátorka mala v takomto prípade k odpovediam pristúpiť kriticky a konfrontovať hosťa s názormi druhej strany názorového spektra, čo sa v tomto prípade nestalo. Sme preto toho názoru, že v programe nebola zabezpečená objektívnosť a nestrannosť," zhodnotila kancelária rady v odporúčaní pre členov rady.