Dokument Od Fica do Fica videlo 16 tisíc platiacich a okolo 50 tisíc neplatiacich ľudí Foto: Robert Zipser

Dokument Od Fica do Fica videlo 16 tisíc platiacich a okolo 50 tisíc neplatiacich ľudí

06.05.2013 09:04 | TV | mk

Kontroverzný dokument Zuzany Piussi Od Fica do Fica začína dnes vychádzať na DVD.

DVD, ktoré stojí 4.99 eur, sa dnes dostalo do distribúcie.„Film je určený pre tých, ktorí si ho cez internet nepozreli, ale aj pre tých, čo film videli a sú zvedaví na bonusy, ktoré sa do filmu nedostali, ocenia mať ho v archíve s anglickými titulkami, a s kresbami Shootyho. Keď si film kúpia, podporia tak našu ďalšiu nezávislú tvorbu," povedala režisérka Zuzana Piussi.

Film bude k dispozícii v kamenných obchodoch, vo vybranej sieti supermarketov a hypermarketov, u internetových predajcov a v novinových stánkoch. Podľa tlačovej správy niektorí slovenskí obchodníci sa v prospech filmárky dobrovoľne vzdávajú marže. „Je to unikát. Medzi obchodníkmi vznikla táto solidarita - sú ochotní nakupovať tento produkt drahšie, ako by mohli," hovorí Zuzana Golianová, ktorá zastupuje autorku. 

Foto z nakrúcania, Róbert Zipser

Po tom, ako film odmietli vysielať multiplexy, stal sa prvým filmom, ktorý bol ponúkaný na webe cez systém Piano. Časopisu .týždeň film prilákal nových predplatiteľov a odštartoval novinku na trhu spravodajských webov, ktoré začali prinášať cez Piano aj ďalšie filmy.

Dokument po premiére 20. november 2012 do svojho programu zaradili len klubové kiná, film sa nedostal do širokej kinodistribúcie. Film dostal cenu slovenskej kritiky, v ankete denníka SME bol udalosťou roka 2012 a stal sa hitom internetu. Videlo ho približne 16 tisíc platiacich a okolo 50 tisíc neplatiacich ľudí. Zakrátko, ako sa začal distribuovať cez Piano,vznikli pirátske kópie, ktoré sa voľne šírili a zdieľali na sociálnych sieťach. Tvrocovia sú presvedčení, že je jeden z najsledovanejších dokumentov v histórii Slovenska.

Zuzana Piussi v súčasnosti plánuje dokončiť film o týraných deťoch s názvom Priamy prenos. "Rada by som nakrútila film o Vladovi Zboroňovi, ako po 30 rokoch ide navštíviť svojich spolužiakov z Bohosloveckej fakulty. Na film nemám žiadne finančné prostriedky, Česká televízia by mala v najbližších dňoch rozhodnúť, či film zoberie pod svoje krídla, ale v tejto chvíli je to zatiaľ neisté," povedala Piussi.

Režisérka začala nakrúcať svoj film Od Fica do Fica zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala predvolebné kampane, aktivity politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov.Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Zdravý olovrant je pre deti základom popoludnia

Deti na svoj správny vývin potrebujú rozmanitú a zdravú stravu, ktorá by mala byť rozdelená do viacerých porcií počas dňa. Hoci raňajky, obed či večera sú pre väčšinu rodín samozrejmosťou, to isté sa už nedá povedať o olovrante. Ide pritom o dôležitú súčasť jedálnička detí vo vývoji. Potvrdzuje to aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer, ktorý pre BILLA navrhol päť jednoduchých tipov na zdravý detský olovrant.

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Walt Disney končí s jednou z najznámejších značiek

Americká spoločnosť Walt Disney končí so značkou 20th Century Fox, ktorá je jedným z najznámejších mien v zábavnom priemysle.

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Z Trendu odchádzajú ďalší redaktori

Odchody v redakcii Trendu pokračujú. Redakčný tím je od nástupu nového vedenia v júni minulého roka už takmer celý obmenený.

Najčítanejšie