Foto: Archív P.B. Foto: Archív P.B.

Šéfredaktor Aktuality.sk: Najväčšiu pozornosť priťahovali Kiska, Putin a pápež František

01.01.2015 11:31 | Internet | mk

Šéfredaktor webu Aktuality.sk PETER BÁRDY v mailovom rozhovore hodnotí konkurenciu, hovorí o témach, ktoré najviac pritiahli pozornosť čitateľov, aj o veľkých zmenách v Aktuality.sk.

Ktoré články v roku 2014 priniesli webu Aktuality.sk* najvyššiu čítanosť?

Boli to online články z diania na Ukrajine, z komunálnych volieb, z prezidentských volieb, ale v neposlednom rade to boli komentáre. Teší ma, že čitatelia pochopili náš dlhodobý zámer mať silnú názorovú platformu, kde sa objavia názory politikov, ekonómov, analytikov, komentárov a ďalších.

Ktoré osobnosti v tomto roku najviac priťahovali pozornosť čitateľov?

Určite to boli Vladimír Putin a Andrej Kiska. Okolo prezidenta sa ešte pred voľbami strhla silná diskusia, ktorú živili rôzne kampane proti jeho zvoleniu, či naopak, v prospech jeho kandidatúry. Prezident Andrej Kiska sa stal pre mňa jednou z najväčších osobností roku 2014. V tom najpozitívnejšom zmysle slova. Našich čitateľov mimoriadne zaujali aj témy o Svätom Otcovi. Pápež František je osobnosť, ktorej sa podarilo osloviť nielen veriacich katolíkov, zástupcov iných náboženstiev, ale aj ateistov. Bolo to cítiť i v diskusiách, kde aj najkontroverznejší diskutéri začali Svätého Otca rešpektovať. Ostali aj trollovia, ktorí apriori útočia, ale to už nie je o osobnosti, ktorej sa novinársky venujete, ale o ich povahách.

Čo bola TOP téma, na ktorú ste hrdí, že ste ju mali prví?

Našou témou roku 2014 bola obezita, či obezita detí. Otvorili sme diskusiu o tom, či by sa mali predovšetkým na základných školách predávať sladkosti, nezdravé potraviny, jedlá, ktoré sú veľmi častou príčinou obezity. S expertmi na zdravú výživu Vladom Zlatošom a jeho manželkou, úspešnou plážovou volejbalistkou Tinou Zlatoš Turner sme pripravili seriál o tom, ako sa správne stravovať, ako správne chudnúť.
Čo sa týka spravodajstva, zamerali sme sa na zahraničné témy. Úprimne si myslím, že sme mali najaktuálnejšie správy z Ukrajiny. Špeciálne sme dbali na to, aby sme čo najviac zabezpečili objektívnosť týchto informácií, čo je však počas konfliktov, kdekoľvek na svete, mimoriadne ťažké.

Čo považujete za TOP tému roka u vašej konkurencie?

To je naozaj komplikované hodnotiť, pretože mi automaticky na um príde kauza CT, keďže bola len nedávno. Naša konkurencia prinášala počas celého roka rôzne zaujímavé témy a my sa musíme v nasledujúcom roku posnažiť, aby sme ich mali aj my čo najviac.

Čo bola podľa vás najsilnejšia mediálna udalosť roka?

Asi vstup finančných skupín do médií.

Ako hodnotíte vstup finančných skupín na mediálny trh?

Neviem to teraz hodnotiť. Ukáže to čas. Som však presvedčený, presnejšie: veľmi tomu verím, že finančné skupiny sa budú správať ako spoľahliví vydavatelia, napríklad ako Ringier Axel Springer, a že nebudú zasahovať do obsahu. Myslím to, že o tomto budú môcť novinári písať a o tomto nie. A je veľmi dôležité, aby novinári nemali vnútorný strach a obavu písať o témach. Aby nevznikla samocenzúra, čo je horšie ako cenzúra samotná.

Plánujete v budúcom roku zmeny, aké (môžete aj podrobnejšie)?

Aktuality.sk plánujú naozaj veľké zmeny. Tou hlavnou, od ktorej sa všetko odvíja, je, že sa sťahujeme zo Žiliny do Bratislavy. Naberáme ľudí, snažíme sa im vysvetliť, čo je náš zámer a dotiahnuť ich k nám. Naša vízia aj plány sú spojené len s jedným - priniesť čitateľom aktuálnu, objektívnu profesionálnu a exkluzívnu žurnalistiku. Tomu podmieňujeme všetko. Čaká nás redizajn, nové sekcie, kategórie. Chystáme nový obsah. Na rok 2015 sa tešíme. Niečo sme vybudovali a teraz tomu budujeme nadstavbu. Nadstavbu, ktorá by nás mala jednoznačne dostať medzi top na Slovensku. Ľudia, ktorí sa rozhodli ísť do projektu s nami, sú profesionáli. Dali sme im jasnú správu, že Aktuality.sk idú rásť do kvality. A urobíme všetko pre to, aby sme to naplnili.

*Portál Aktuality.sk, ktorý ponúka online spravodajstvo, je súčasťou produktového portfólia Azet.sk, v ktorom 70 %-ný podiel vlastní vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia.Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Najčítanejšie