Niektoré rádiá dnes vo vysielaní porušujú zákon Foto: RTVS

Niektoré rádiá dnes vo vysielaní porušujú zákon

01.04.2016 07:49 | Rádio | mk, ČTK

Niekoľko súkromných rádií aj Slovenský rozhlas požiadali o výnimku z povinného podielu slovenských skladieb vo svojom vysielaní.

 

 

Kvóty na domácu produkciu, ktoré presadila predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica, vstúpili do platnosti dnes 1. apríla.

Od začiatku apríla musia súkromné ​​rozhlasové stanice pod hrozbou pokút vyhradiť na slovenskom hudbu minimálne 20 percent a od roku 2017 aspoň štvrtinu z času odvysielaných pesničiek. Pre verejnoprávny rozhlas bol stanovený ešte vyšší limit. Prevádzkovatelia rozhlasových staníc tiež musia aspoň pätinu z vymedzeného času na slovensku hudbu vyhradiť produkcii mladšej päť rokov.

O výnimku požiadalo 16 rozhlasových staníc. Výnimku môže udeliť licenčná rada. Najbližšie zasadnutie rady je naplánované na prvú polovicu apríla.

Súkromné ​​rozhlasové stanice stanovenie limitov už skôr kritizovali a označili ich za zásah do podnikania. Tvrdili, že kvóty sú na možnosti slovenského hudobnej scény nastavené príliš vysoko.

„Novelu zákona považujeme už od začiatku za mimoriadne nešťastnú. Od 1. apríla, odkedy začína platiť sa odrazí aj v našom vysielaní. Programovo sa jej ale prispôsobíme tak, aby čo najmenej poškodzovala našich poslucháčov," povedal programový riaditeľ Fun rádia Rastislav Dutka.

"Zákon je napísaný veľmi nešťastne a nekoncepčne a prináša veľmi veľa nejasností a "nesplnitelných" povinností pre vysielateľa -zhromažďovanie osobných údajov interpretov, preprogramovanie softwerov, mimoriadny testing SK hudby a podobne - to su nerefundovatelné náklady pre vysielateľa," povedal pre Omédiách.com šéf Rádia Best FM Dušan Kalný. Keďže Best FM je vo formáte CLASSIC HITS - čo je odnož formátu OLDIES - s príkazom hrať 20 percent slovenskej hudby mladšej ako 5 rokov je pre nich nesplniteľný.

"Momentálne je pre Rádio BEST FM najhoršie, že RVR ešte v našom prípade nerozhodla. Pre nás to znamená, že od 1. apríla porušujeme zákon. Nemôžeme zaradiť SK hudbu nie staršiu ako 5 rokov do vysielania. Bolo by to proti všetkým princípom formátu CLASSIC HITS. Sám som zvedavý, či to RVR využije na pokutovanie," dodal Kalný.

Rádio Europa 2, päťka na trhu, dnes na protest vysiela od rána až do polnoci len slovenské skladby. "Od apríla máme zákonnú povinnosť hrať viac slovenských hudby. V objeme požadovanom zákonom nie sme schopní hrať ju tak, aby to zásadne nepoškodilo náš formát," uviedol programový a marketingový riaditeľ rádia Dušan Vančo.

RTVS, konkrétne Slovensky rozhlas je na povinné kvóty slovenskej hudby pripravený, povedala pre Omédiách.com Dominika Šulková z RTVS. "Viaceré naše rádia stanovený podiel slovenskej hudby napĺňali, resp. prevyšovali aj doteraz. (napr. Rádio Slovensko 30%, Rádio Regina 50%) Pri špecifických vysielacích službách sme požiadali o výnimku: pre rádiá Patria a Devin," dodala.

Limity platia na hlavný vysielací čas, a to od šiestej hodiny rannej do polnoci. Rádia tak nebudú môcť obchádzať zákon vysielaním českých pesničiek v noci.

Stanovenie kvót dlhodobo presadzoval napríklad spevák Jožo Ráž a Maťo Ďurinda. Vyšší podiel slovenských produkcie v rozhlasovom vysielaní zvýši príjmy slovenských hudobníkov, ktorí za odvysielanie piesne dostávajú peniaze. Za slovenské hudobné dielo je považovaná nielen pieseň v slovenčine, ale aj produkcia, ktorej aspoň jeden autor hudby alebo textu má alebo mal trvalý pobyt na Slovensku.Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

Najčítanejšie