Predseda licenčnej rady: Politická a náboženská reklama je zakázaná Reprofoto

Predseda licenčnej rady: Politická a náboženská reklama je zakázaná

16.01.2015 08:41 | TV | mk

Žiaden zákon televíziám neprikazuje ani nezakazuje vysielať referendové spoty, hovorí predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu MILOŠ MISTRÍK. No zároveň, ak by sa televízie rozhodli spoty vysielať, musia dodržiavať prísne pravidlá, pri porušení ktorých im hrozia pokuty.

 

 

Môžu alebo nemôžu televízie a rádia dať vo svojom vysielaní priestor na kampaň pred referendom?

Treba rozlišovať vysielanie informácií o kampani a vysielanie samotnej kampane. Vysielanie informácií o kampani (napr. v spravodajských a publicistických formátoch) neobmedzujú žiadne špeciálne pravidlá. Na toto vysielanie sa vzťahujú všeobecné ustanovenia zákona o vysielaní a retransmisii, ktoré máju vysielatelia dodržiavať bez ohľadu na to, či sa koná referendum.

Pýtame sa na reklamné spoty?

Čo sa týka samotnej kampane, žiadny zákon exaktne vysielateľom neprikazuje ani nezakazuje jej vysielanie. To znamená, že vysielateľ nie je povinný reklamné spoty súvisiace s referendom odvysielať. Ak sa predsa len rozhodne kampaň vysielať, musí dbať na dodržanie ustanovení, ktoré by vysielaním mohli byť porušené - ide predovšetkým o:
- povinnosť vysielateľa zabezpečiť všestrannosť informácií a názorovú pluralitu v rámci vysielania programovej služby
- zákaz politickej a náboženskej reklamy
- niektoré ustanovenia upravujúce vysielanie mediálnej komerčnej komunikácie, podľa ktorých táto nesmie porušovať slobodu a rovnosť v dôstojnosti a právach ľudí, či nesmie obsahovať a podporovať diskrimináciu na základe pohlavia, rasy, farby pleti, veku, jazyka, sexuálnej orientácie, zdravotného postihnutia, náboženstva alebo viery, národného alebo sociálneho pôvodu alebo príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine.

Odporúčame aj: Markíza vysvetľuje, prečo sa rozhodla nevysielať spoty Aliancie za rodinu

Ak priestor dajú a porušia tieto ustanovenia, aký postih im hrozí?

Možné sankcie za porušenie spomenutých ustanovení sú: upozornenie na porušenie zákona, alebo odvysielanie oznamu o porušení zákona. Pri niektorých ustanoveniach pri opakovanom porušení zákona pri televíznom vysielateľovi od 3 319 do 165 969 eur, pri rozhlasovom od 497 do 49 790 eur.

Keďže zákon o referende o kampani v elektronických médiách nič nehovorí, aké odporúčanie mate pre elektronické médiá v prípade reklamy a v prípade predvolebného vysielania v podobe debát alebo aj ako súčasť vysielania v spravodajstve a publicistike?

Vysielateľom môžeme odporučiť iba, aby vysielali v medziach zákona, to znamená rovnako ako v čase pred konaním referenda, tak aj v čase jeho konania dodržiavať všetky všeobecné pravidlá, ktoré pre vysielanie platia a tiež ustanovenia zákona o spôsobe vykonania referenda. V prípade pochybností sa na nás vysielatelia môžu pokojne obrátiť so žiadosťou o konzultáciu.

pošli na vybrali.sme.sk


V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

1. V Bratislave svieti veľká fotka Martiny a Jána, do ulíc idú ľudia z celého Slovenska

V predvečer výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Primaciálnom námestí v Bratislave rozsvietil nápis #ALL FOR JAN so známou fotkou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

2. Vyhlásenie viac ako 400 novinárov: Zabili nám kolegu a jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A nikam neodchádzame!

Viac ako 400 novinárov sa podpísalo pod vyhlásenie k výročiu vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

3. S novými nonstop dátovými balíkmi Nonstop Navigácia a Nonstop Hry Orange predstavuje ďalšie možnosti neobmedzeného dátovania

Orange rozširuje ponuku obľúbených nonstop dátových balíkov a svojim zákazníkom prináša ďalšie možnosti, ako bez obmedzení využívať dáta a mobilné aplikácie.

Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

4. Zástupcovia krajín EÚ schválili dohodu o autorských právach na sieti

Zástupcovia vlád krajín Európskej únie dnes schválili kompromisnú verziu dohody o ochrane autorských práv na internete, ktorá bola minulý týždeň dosiahnutá spoločne s Európskym parlamentom.

Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

5. Czech Media Invest prodala skupinu polských rádií Eurozet

Společnost Czech Media Invest (CMI) prodala skupinu polských rozhlasových stanic Eurozet, které loni získala od francouzského koncernu Lagardere.

Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

6. Dezinformácie, nevedomosť a Moc faktov

Ako povedal bývalý prezident Barack Obama, „je to nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“

Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

7. Rodičia Kuciaka veľmi neveria, že sa vraždu podarí úplne vyšetriť

Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka majú pochybnosti, či sa vyšetrovateľom podarí úplne vyšetriť vraždu ich syna vrátane odhalenia objednávateľa činu.

The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

8. The Jerusalem Post: Médiá robia zo zajatých členov Islamského štátu celebrity (VIDEO)

Mnohých Iračanov a Sýrčanov poburuje ako o členoch samozvaného Islamského štátu (IS) píšu niektoré hlavne západné médiá. Robia z nich celebrity, pýtajú sa ich na ich životné plány a ignorujú otázky týkajúce sa vraždenia a mučenia obetí.

Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

9. Majiteľ Pravdy a Parlamentných listov prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu

Český senátor a miliardár Ivo Valenta prevádza svoj majetok do zvereneckého fondu. ČTK dnes povedal, že sa pre prevod rozhodol kvôli dedičskému usporiadaniu majetku.

Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)

10. Kovačič Hanzelová bude mať vlastnú reláciu Rozhovory ZKH (VIDEO)


SME.sk spúšťa novú videosekciu a niekoľko nových relácií.

 

Najčítanejšie