Vyšetruje sa falošná správa o znásilnení dievčaťa vojakmi NATO Reprofoto film/The Girl on the Train

Vyšetruje sa falošná správa o znásilnení dievčaťa vojakmi NATO

18.02.2017 16:30 | Hoaxy | ČTK

Litovská prokuratúra začala vyšetrovať lživú správu o znásilnení miestneho dievčaťa nemeckými vojakmi z jednotky Severoatlantickej aliancie, vyslanej do Pobaltia kvôli odstrašeniu Ruska.

"Je pravdepodobné, že šírenie falošnej správy malo zdiskreditovať prítomnosť síl NATO v Litve," uviedla hovorkyňa predsedu litovského parlamentu. Práve do kancelárie premiéra prišiel v utorok mail s touto informáciou. Písalo sa v ňom, že skupina nemecky hovoriacich mužov minulý týždeň obkľúčila a znásilnila pätnásťročnú dievčinu z detského domova pri kasárňach nemeckej jednotky v litovskom meste Jonava.

Policia zistila, že správa je klamlivá, a tak začalo vyšetrovanie kvôli šíreniu falošné správy. "Prvé zistenia naznačujú, že e-mail bol odoslaný z tretej krajiny, mimo Európskej únie," povedal agentúre Reuters prokurátor Darisu Vakavicius.

E-mailová adresa, z ktorej bola správa odoslaná, podľa hovorcu nemeckého ministerstva obrany už neexistuje. "Je fakt, že išlo o úmyselne falošnú informáciu," povedal.

Nemenovaný aliančný diplomat v nemeckej tlači uviedol, že sa na incident pozerá ako na pokus Ruska podlomiť misiu NATO a obrátiť verejnú mienku proti NATO.

Lživá správa namierená proti nemeckým vojakom "mohla pochádzať z Ruska, ale mohli v tom byť aj iní hráči v Litve," povedal spravodajskému serveru BNS litovský minister obrany. Vraj v pozadí môžu stať rovnakí ľudia, ktorí posielajú listy litovským poslancom, aby hlasovali proti ratifikácii litovsko-americkej zmluvy o postavení amerických vojakov v krajine.

„Terajšie výpady sú len začiatok. Objavia sa aj v budúcnosti. Spoliehame na solidaritu zo strany médií a novinárov," poznamenal minister, podľa ktorého sa užšia koordinácia pri odrážaní obdobných útokov dostala aj na program rokovania NATO. "Je potrebná koordinácia nielen medzi Vilniusom a Berlínom, ale aj medzi Vilniusom a NATO. Ak dôjde v budúcnosti k podobným prípadom, je nutné, aby o nich hneď všetci vedeli a mohli reagovať," povedal minister.

Vyšetrovanie prichádza uprostred obáv, že sa Rusko pokúša dezinformačnými kampaňami ovplyvniť verejnú mienku a voľby na Západe, uviedla agentúra Reuters. Moskva popiera, že by bola zapletená do hackerských útokov na západné vlády a inštitúcie.

Nemeckí vojaci predstavujú chrbticu aliančného práporu v Litve.

pošli na vybrali.sme.sk


Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá  (VIDEO)

Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal Danka a zaútočil na médiá (VIDEO)

V utorok neskoro večer predseda Smeru Robert Fico zverejnil video, v ktorom sa zastal predsedu parlamentu Andreja Danka, po tom, ako médiá zverejnili telefonáty predsedu parlamentu s Alenou Zsuzsovou, ktoré sa našli u Mariana Kočnera. Zároveň zaútočil na médiá.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k okrúhlemu výročiu Milana Lasicu (VIDEO)

Humorista, dramatik, prozaik, herec Milan Lasica o pár dní oslávi okrúhle výročie. Pri tejto príležitosti pripravila RTVS špeciálne vysielanie.

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Danko si telefonoval so Zsuzsovou. Ich flirtujúce rozhovory sa našli u Kočnera

Predseda parlamentu Andrej Danko dlhodobo komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je jedna z obžalovaných v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, žiadal od nej fotografie a chcel sa s ňou stretnúť.

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

V roku 2019 narástlo O2 o takmer 121 tis. zákazníkov

O2 malo koncom minulého roka už takmer 2,15 mil. zákazníkov, čo je o 6% viac ako pred rokom. Výnosy operátora medziročne vzrástli o takmer 2% na 295 mil. eur. Jednou z najrastovejších zložiek sú dátové výnosy, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 27%. Zisk O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o 16% na 121 mil. eur.

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Najčítanejšie