Vyšetruje sa falošná správa o znásilnení dievčaťa vojakmi NATO Reprofoto film/The Girl on the Train

Vyšetruje sa falošná správa o znásilnení dievčaťa vojakmi NATO

18.02.2017 16:30 | Hoaxy | ČTK

Litovská prokuratúra začala vyšetrovať lživú správu o znásilnení miestneho dievčaťa nemeckými vojakmi z jednotky Severoatlantickej aliancie, vyslanej do Pobaltia kvôli odstrašeniu Ruska.

"Je pravdepodobné, že šírenie falošnej správy malo zdiskreditovať prítomnosť síl NATO v Litve," uviedla hovorkyňa predsedu litovského parlamentu. Práve do kancelárie premiéra prišiel v utorok mail s touto informáciou. Písalo sa v ňom, že skupina nemecky hovoriacich mužov minulý týždeň obkľúčila a znásilnila pätnásťročnú dievčinu z detského domova pri kasárňach nemeckej jednotky v litovskom meste Jonava.

Policia zistila, že správa je klamlivá, a tak začalo vyšetrovanie kvôli šíreniu falošné správy. "Prvé zistenia naznačujú, že e-mail bol odoslaný z tretej krajiny, mimo Európskej únie," povedal agentúre Reuters prokurátor Darisu Vakavicius.

E-mailová adresa, z ktorej bola správa odoslaná, podľa hovorcu nemeckého ministerstva obrany už neexistuje. "Je fakt, že išlo o úmyselne falošnú informáciu," povedal.

Nemenovaný aliančný diplomat v nemeckej tlači uviedol, že sa na incident pozerá ako na pokus Ruska podlomiť misiu NATO a obrátiť verejnú mienku proti NATO.

Lživá správa namierená proti nemeckým vojakom "mohla pochádzať z Ruska, ale mohli v tom byť aj iní hráči v Litve," povedal spravodajskému serveru BNS litovský minister obrany. Vraj v pozadí môžu stať rovnakí ľudia, ktorí posielajú listy litovským poslancom, aby hlasovali proti ratifikácii litovsko-americkej zmluvy o postavení amerických vojakov v krajine.

„Terajšie výpady sú len začiatok. Objavia sa aj v budúcnosti. Spoliehame na solidaritu zo strany médií a novinárov," poznamenal minister, podľa ktorého sa užšia koordinácia pri odrážaní obdobných útokov dostala aj na program rokovania NATO. "Je potrebná koordinácia nielen medzi Vilniusom a Berlínom, ale aj medzi Vilniusom a NATO. Ak dôjde v budúcnosti k podobným prípadom, je nutné, aby o nich hneď všetci vedeli a mohli reagovať," povedal minister.

Vyšetrovanie prichádza uprostred obáv, že sa Rusko pokúša dezinformačnými kampaňami ovplyvniť verejnú mienku a voľby na Západe, uviedla agentúra Reuters. Moskva popiera, že by bola zapletená do hackerských útokov na západné vlády a inštitúcie.

Nemeckí vojaci predstavujú chrbticu aliančného práporu v Litve.

pošli na vybrali.sme.sk


O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

1. O2 má nových maskotov - Ludda a Moyu (VIDEO)

Operátor O2 má novú kampaň, v ktorej predstavuje nových maskotov – robotov Ludda a Moyu.

Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

2. Mark Zuckerberg sa v Bielom dome stretol s Donaldom Trumpom

Americký prezident Donald Trump sa vo štvrtok v Bielom dome stretol so šéfom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom. Sám Trump to dnes oznámil na twitteri s tým, že stretnutie bolo "pekné". Firma Facebook schôdzku potvrdila, stretnutie vraj bolo "dobré a konštruktívne".

K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

3. K piesni, ktorou pozývajú na Pochod za život, má výhrady Veronika Šikulová: Zneužili meno môjho otca aj jeho záhradu (VIDEO)

Spisovateľka Veronika Šikulová ostala zarazená, keď si pustila pieseň, ktorou organizátori Národného pochodu za život ( NPZŽ) pozývajú ľudí na sociálnych sieťach na nedeľný pochod.

Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

4. Obchodný partner Křetínského vyhovel žiadosti novinárov Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, který spolu s českým podnikatelem Danielem Křetínským drží podíl ve společnosti Le Monde Libre, dnes podepsal upravenou verzi dohody zaručující vliv zaměstnanců, novinářů a čtenářů listu Le Monde na budoucí vlastnickou strukturu.

Krimi o zákulisí polície a mafie

5. Krimi o zákulisí polície a mafie

Novinka Mafiánska poprava vás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku. Zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

6. Economia zriadila radu, ktorá má dozerať na redakčnú nezávislosť

 Vydavatelství Economia zřídilo Radu pro redakční nezávislost. Tento orgán má hájit svobodnou žurnalistiku a čtenářům a veřejnosti zaručovat, že redaktoři Economie svoji práci vykonávají bez jakéhokoliv nevhodného vlivu i zásahů vlastníka společnosti.

Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

7. Po boku Druckera ide do politiky aj bývalá televízna moderátorka (VIDEO)

 Exminister zdravotníctva a vnútra dnes oficiálne predstavil tím svojej novej strany Dobrá voľba.

Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

8. Zuzana Piussi: Ako dôverníčka som v súdnej sieni počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha (VIDEO)

"Názov nového filmu Ukradnutý štát nie je prehnaný,“ hovorí Zuzana Piussi o svojom filme, ktorý sa pripravuje do kín.

Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

9. Markíza: Haščák vypovedá na NAKA

Podnikateľ Jaroslav Haščák z Penty prišiel na výsluch do expozitúry Národnej kriminálnej agentúry v Nitre.

Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

10. Polícia rozbila gang organizujúci podvody pri sledovaní TV

Polícia v niekoľkých európskych krajinách rozbila skupinu, ktorá organizovala podvody pri sledovaní obsahu platených televíznych kanálov.

Najčítanejšie