Máte povinnosť zabezpečiť sa pred hackermi? Pozor, mali by ste byť obzvlášť ostražití Foto: Shutterstock

Máte povinnosť zabezpečiť sa pred hackermi? Pozor, mali by ste byť obzvlášť ostražití

19.06.2020 11:22 | Internet | PR

Útoky hackerov už neraz ukázali, že ich ciele sú nepredvídateľné a často až absurdné. Hackeri odstavili celú nemocnicu, spravodajský web, či nejednu firmu a to v čase, keď to naozaj vôbec nečakali. Aby ste nemuseli zažiť podobnú bezradnosť, je dôležité sa pripraviť. Naviac, pre mnohých je to už aj povinnosť.

Už nejaký čas platí zákon o kybernetickej bezpečnosti č. 69/2018 Z.z., ktorý mnohým firmám a štátnym organizáciám, ktoré sú v pozícii „prevádzkovateľov základných služieb a poskytovateľov digitálnych služieb", dáva za povinnosť nastaviť a zabezpečiť vlastné systémy a procesy tak, aby dokázali zareagovať na kybernetické hrozby, ktoré prichádzajú nečakane, útočia na ich informačné systémy a siete.

Na trhu sa objavilo viacero dodávateľských firiem, ktoré ponúkajú „rôzne" zabezpečenia za "dobré" ceny. A tu môže byť problém. Nie každá firma to zvládne a nie každá aj naozaj pomôže. Je dôležité si uvedomiť, že takémuto dodávateľovi otvárate dvere do vlastných systémov. Každý nesprávny krok neohrozuje len vašu reputáciu, ale aj bezpečnosť a v konečnom dôsledku celý váš biznis. Navyše, u firiem ktoré musia byť v súlade so zákonom o kybernetickej bezpečnosti, je tu aj hrozba sankcií.

Pri tak závažnej povinnosti je obzvlášť dôležité obrátiť sa na naozaj kvalifikovaných a skúsených certifikovaných odborníkov.

 

Keď dvaja robia to isté, nie vždy to je to isté

Ľ. Kopáček, GAMO

A nie vždy to najlacnejšie riešenie je ideálne. Rovnako je to aj v prípade spracovania GAP analýzy / Rozdielovej analýzy. „Táto pomáha prevádzkovateľom identifikovať mieru zhody s požiadavkami zákona. Jej výsledkom je sada odporučení, ktorých cieľom je pripravenosť na zabránenie bezpečnostným incidentom. Nielen teoreticky a dokumentačne, ale aj po stránke procesov a technologickej úrovne bezpečnosti systémov," povedal Ľubomír Kopáček, vedúci divízie bezpečnosti GAMO a.s., ktorá takéto služby poskytuje.

 Ako si podľa odborníka vybrať správneho dodávateľa a na čo by ste si mali firmy dať pozor?

1. Neuspokojte sa s riešením za nízku cenu, hoci bude od vášho overeného dodávateľa zdanlivo podobnej problematiky, akou sa môže javiť napríklad GDPR.

2. Pýtajte sa dodávateľov aké dávajú garancie, že opatrenia, ktoré na základe odporučení prijmete, budú postačovať pri prvom audite alebo bezpečnostnom incidente. Len dokumentačné a formálne posúdenie stavu kybernetickej bezpečnosti bez technologického pohľadu a odporučení na bezpečnosť IT a OT prostredia nestačí. Certifikovaný audítor alebo forenzný expert v prípade incidentu bude hodnotiť aj technické súvislosti.

3. Nepodceňujte riziká a neočakávané útoky spôsobené častokrát vlastnými ľuďmi a ich neznalosťou.

4. Neuspokojte sa s dokumentáciou (s krabicou papierov), ktorá Vám potvrdí formálne splnenie požiadaviek vyplývajúcich zo zákona. Ak nezavediete reálne opatrenia pre zabezpečenie systémov, sietí a technológie, nechávate otvorené dvere a vystavujete sa dobrovoľne ohrozeniu útočníkmi zvonku aj neznalými zamestnancami zvnútra.

5. Predovšetkým v situáciách, keď sa stretávate s priepastnými rozdielmi v prípade predložený cenových ponúk, je hlavne vo vašom záujme preveriť si kvalitu a neuspokojiť sa len s teoretickým popisom plnenia povinností. Kybernetická bezpečnosť je oblasť, ktorá nemôže ani pri predkladaní „nevinnej" analýzy zostať bez technického pozadia, reálneho poznania a skúsenosti s riešeniami v oblasti IT a OT bezpečnosti.Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

Turecká polícia vyšetruje úmrtie amerického novinára a filmára Andreho Vltcheka (57), ktorý zomrel v utorok ráno v Turecku počas cesty autom do Istanbulu.

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia časopisu Charlie Hebdo musela kvôli hrozbám opustiť domov

Členka vedenia francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týždeň opustiť svoj domov kvôli vyhrážkam, ktoré polícia považovala za závažné.

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Michal Havran už nie je obvinený za článok: Pošlite Kuffu do cirkusu

Publicista Michal Havran už nie je obvinený za článok s názvom Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorý vyšiel v júni 2018 v denníku SME. Trestné oznámenie podala advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho.

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

Vydavateľ Respektu sľúbil novému nezávislému maďarskému webu 200.000 eur

České vydavateľstvo Economia sľúbilo vznikajúcemu nezávislému maďarskému spravodajskému webu Telex.hu dar vo výške 200.000 eur. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Boris Kollár: Haščák mi dal veľmi peknú prednášku (VIDEO)

Predseda Sme rodina Boris Kollár dnes zvolal tlačovú besedu, kde sa vyjadroval k piatkovému stretnutiu so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Televízne ceny Emmy sú rozdané. Medzi víťazmi je Watchmen či Succession (VIDEO)

Tohtoročný 72. ročník amerických televíznych cien Emmy, ktorý sa kvôli pandémiu COVID-19 uskutočnil bez osobnej účasti divákov aj bez červeného koberca, ovládol americký seriál Watchmen (Strážcovia) s 11 výhrami, vrátane ceny za najlepšiu minisériu.

Najčítanejšie