Máte povinnosť zabezpečiť sa pred hackermi? Pozor, mali by ste byť obzvlášť ostražití Foto: Shutterstock

Máte povinnosť zabezpečiť sa pred hackermi? Pozor, mali by ste byť obzvlášť ostražití

19.06.2020 11:22 | Internet | PR

Útoky hackerov už neraz ukázali, že ich ciele sú nepredvídateľné a často až absurdné. Hackeri odstavili celú nemocnicu, spravodajský web, či nejednu firmu a to v čase, keď to naozaj vôbec nečakali. Aby ste nemuseli zažiť podobnú bezradnosť, je dôležité sa pripraviť. Naviac, pre mnohých je to už aj povinnosť.

Už nejaký čas platí zákon o kybernetickej bezpečnosti č. 69/2018 Z.z., ktorý mnohým firmám a štátnym organizáciám, ktoré sú v pozícii „prevádzkovateľov základných služieb a poskytovateľov digitálnych služieb", dáva za povinnosť nastaviť a zabezpečiť vlastné systémy a procesy tak, aby dokázali zareagovať na kybernetické hrozby, ktoré prichádzajú nečakane, útočia na ich informačné systémy a siete.

Na trhu sa objavilo viacero dodávateľských firiem, ktoré ponúkajú „rôzne" zabezpečenia za "dobré" ceny. A tu môže byť problém. Nie každá firma to zvládne a nie každá aj naozaj pomôže. Je dôležité si uvedomiť, že takémuto dodávateľovi otvárate dvere do vlastných systémov. Každý nesprávny krok neohrozuje len vašu reputáciu, ale aj bezpečnosť a v konečnom dôsledku celý váš biznis. Navyše, u firiem ktoré musia byť v súlade so zákonom o kybernetickej bezpečnosti, je tu aj hrozba sankcií.

Pri tak závažnej povinnosti je obzvlášť dôležité obrátiť sa na naozaj kvalifikovaných a skúsených certifikovaných odborníkov.

 

Keď dvaja robia to isté, nie vždy to je to isté

Ľ. Kopáček, GAMO

A nie vždy to najlacnejšie riešenie je ideálne. Rovnako je to aj v prípade spracovania GAP analýzy / Rozdielovej analýzy. „Táto pomáha prevádzkovateľom identifikovať mieru zhody s požiadavkami zákona. Jej výsledkom je sada odporučení, ktorých cieľom je pripravenosť na zabránenie bezpečnostným incidentom. Nielen teoreticky a dokumentačne, ale aj po stránke procesov a technologickej úrovne bezpečnosti systémov," povedal Ľubomír Kopáček, vedúci divízie bezpečnosti GAMO a.s., ktorá takéto služby poskytuje.

 Ako si podľa odborníka vybrať správneho dodávateľa a na čo by ste si mali firmy dať pozor?

1. Neuspokojte sa s riešením za nízku cenu, hoci bude od vášho overeného dodávateľa zdanlivo podobnej problematiky, akou sa môže javiť napríklad GDPR.

2. Pýtajte sa dodávateľov aké dávajú garancie, že opatrenia, ktoré na základe odporučení prijmete, budú postačovať pri prvom audite alebo bezpečnostnom incidente. Len dokumentačné a formálne posúdenie stavu kybernetickej bezpečnosti bez technologického pohľadu a odporučení na bezpečnosť IT a OT prostredia nestačí. Certifikovaný audítor alebo forenzný expert v prípade incidentu bude hodnotiť aj technické súvislosti.

3. Nepodceňujte riziká a neočakávané útoky spôsobené častokrát vlastnými ľuďmi a ich neznalosťou.

4. Neuspokojte sa s dokumentáciou (s krabicou papierov), ktorá Vám potvrdí formálne splnenie požiadaviek vyplývajúcich zo zákona. Ak nezavediete reálne opatrenia pre zabezpečenie systémov, sietí a technológie, nechávate otvorené dvere a vystavujete sa dobrovoľne ohrozeniu útočníkmi zvonku aj neznalými zamestnancami zvnútra.

5. Predovšetkým v situáciách, keď sa stretávate s priepastnými rozdielmi v prípade predložený cenových ponúk, je hlavne vo vašom záujme preveriť si kvalitu a neuspokojiť sa len s teoretickým popisom plnenia povinností. Kybernetická bezpečnosť je oblasť, ktorá nemôže ani pri predkladaní „nevinnej" analýzy zostať bez technického pozadia, reálneho poznania a skúsenosti s riešeniami v oblasti IT a OT bezpečnosti.V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Najčítanejšie