... kde na to však vziať? Davové financovanie!

... kde na to však vziať? Davové financovanie!

12.06.2015 07:58 | Rádio | PR správa

Nejedná sa o masovú histériu. V preklade je to slovo crowdfunding, ktoré sa v poslednej dobe skloňuje čoraz častejšie a voľne sa dá preložiť aj ako skupinové či komuniné financovanie. Viete však o čo presne ide?

 

 

Máte spoločensky prospešný a užitočný nápad, no neviete kde získať základný kapitál na jeho realizáciu? Niečo možno máte investujete z vlastného, nejakou trochou pomôže rodina a kamaráti, ktorí váš inovatívny projekt ocenia, ale to stále nemusí stačiť. Keby však o vašom projekte vedeli aj ďalší ľudia, možno by sa radi na ňom podieľali, hoci len malým príspevkom. A ak by bolo takých ľudí dostatočné množstvo, mohli by ste získať prostriedky na rozbehnutie vášho nápadu. S transparentom a kasičkou asi po ulici chodiť nebudete. Našťastie nám dnes on-line priestor poskytuje nedozierne možnosti komunikácie a prezentácie, a tak stačí váš projekt „zavesiť" na crowdfundingovú platformu a rozbehnúť kampaň.

Už tomu budú tri mesiace, čo svetlo sveta uzrela crowdfundingová platforma s názvom StartLab. Jej autorom je Centrum pre filantropiu a ako už názov zakladateľa predznačuje, zameriava sa na podporu neziskových projektov. Platforma je otvorená kreatívcom, dizajnérom, umelcom, aktívnym občanom, startupistom - jednoducho každému, kto má v hlave nápad alebo pripravený projekt, ktorý pomôže zlepšiť našu krajinu.

„StartLab vznikol v rámci projektu ReŠtart Slovensko. Jedná sa o súťaž, ktorej cieľom je podporiť čo najviac online projektov, riešiacich offline problémy spoločnosti. Tento rok bol hlavným dejiskom súťaže práve StartLab, kde sa 8 finalistom podarilo za 35 dní spoločne získať 853 podporovateľov a cez 14 000 EUR na realizáciu svojich projektov", objasňuje pôvod platformy Miro Lacko z Centra pre filantropiu.

Platforma okrem crowdfundingu ponúka aj priestor takzvaného laboratória (Lab). Tam je možné pridať projekty, pri ktorých si autor ešte nie je istý, či by získal patričnú podporu verejnosti, má však možnosť sa o nápad podeliť, získať spolupracovníkov, spätnú väzbu, dopracovať svoj nápad do dokonalosti a potom ho „naštartovať" (Start), teda spustiť crowdfundingovú kampaň.

„Novinkou na StartLabe je aj možnosť tzv. „matchingu". Ide o unikátnu formu podpory vybraných projektov zo strany väčších podporovateľov, ktorými môžu byť nadácie, firmy, samospráva ale aj jednotlivci. V preklade, matchujúci partner podporuje vybraný projekt napr. zdvojnásobením každého získaného daru od verejnosti do naplnenia cieľovej sumy kampane. Momentálne je na StartLabe takým partnerom Nadácia SPP a rokujeme s ďalšími", hovorí Igor Polakovič, administrátor platformy. Inak povedané, ak darujete „matchovanému" projektu napr. 5 EUR, ďalších 5 EUR doplatí „matchujúci" partner a tak bude mať váš dar hodnotu 10 EUR. „Ide o skvelú motiváciu podporovateľov, ktorí svojim príspevkom vlastne pomôžu dva krát.", dopĺňa Polakovič.

Na Slovensku vzniká mnoho zaujímavých a inovatívnych nápadov, ktoré ostávajú zabudnuté v zásuvke písacích stolov, pretože buď nemajú realizačný tím, či financie na ich spustenie. Doba sa zmenila. Na dobré nápady už nie je len čas ale aj priestor, www.startlab.sk.

Projekt ReŠtart Slovensko 2014 bol podporený sumou 31 500 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu ReŠtart Slovensko 2014 je Posilnenie aktívneho občianstva.

Crowdfundingová platforma vznikla aj za podpory Nadácie Orange a Nadácie SPP. Ďakujeme.

Centrum pre filantropiu je nezisková organizácia, ktorá už od roku 2002 prispieva k rozvoju občianskej spoločnosti a kultivácii darcovstva na Slovensku.Český miniseriál o kyberšikane, ktorý sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český miniseriál o kyberšikane, ktorý sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

Hlavné Správy RTVS sa v čase krízy menia na teleshoping

V čase, keď sa neustále zvyšujú počty nakazených na COVID-19, na Slovensku dochádza k odhaľovaniu korupcie za milióny, v putách končia sudcovia a ľudia veria stále viac konšpiráciám, v RTVS to vyzerá ako keby ich spravodajský tím sedel na inej planéte, niekde uprostred uhorkovej sezóny, všetci sú šťastní, zdraví, zamestnaní, v politike sa nič nedeje – jednoducho nie je čím zaplátať priestor vo večerných hlavných správach a tak sa vyrábajú trvalky - reportáže, ktorými sa pláta priestor.

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Navaľného prepustili z nemocnice, zverejnil status o tom, čím prešiel a čo bude robiť (FOTO)

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v utorok z berlínskej nemocnice.

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

Aké to je byť nevidiacim a nakupovať, si vyskúšal youtuber Malý Mišo (VIDEO)

„Nákupný asistent“ je ucelený koncept spoločnosti BILLA, ktorý pomáha nevidiacim a slabozrakým ľuďom nakúpiť si pohodlne a bez stresu. Projekt funguje vo vybraných predajniach po celom Slovensku a v rámci verejnej zbierky „Biela pastelka 2020“ si ho vyskúšal aj youtuber Malý Mišo.

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

V Turecku vyšetrujú podozrivé úmrtie novinára českého pôvodu

Turecká polícia vyšetruje úmrtie amerického novinára a filmára Andreho Vltcheka (57), ktorý zomrel v utorok ráno v Turecku počas cesty autom do Istanbulu.

Najčítanejšie