Americká tlačová agentúra si za vojny tajne vymieňala fotky s nacistickým Nemeckom

Americká tlačová agentúra si za vojny tajne vymieňala fotky s nacistickým Nemeckom Ilustr.foto Babylon Berlin/HBO

   

 

 

Americká tlačová agentúra AP si aj za druhej svetovej vojny vymieňala fotografie s nacistickým Nemeckom. Vedela pritom, že jej materiály zneužíva Berlín vo svojej propagande. Najzaujímavejšie snímky AP sa dostávali priamo k Hitlerovi. Tvrdí to nemecký historik Norman Domeier, informovala dnes agentúra APA.

USA vstúpili do vojny s Nemeckom v roku 1941. Už pred tým bola AP jedinou zahraničnou agentúrou, ktorá smela z Nemecka prinášať správy. Výskumníci doteraz usudzovali, že po roku 1941 sa americko-nemecké mediálnej kontakty minimalizovali.

Podľa Domeiera ale AP naďalej v tichosti posielala do Berlína exkluzívne fotky spojencov. Na oplátku získavala nedostupné obrazové materiály z Nemecka. Na oboch stranách mala výmena posvätenie najvyšších miest, vyhlásil Domeier, ktorý teraz pôsobí na Viedenskej univerzite.

AP fotky dostávala od svojich bývalých spolupracovníkov, ktorí sa združili do takzvanej "kancelárie Laux". Tá pôsobila pod elitnými nacistickými jednotkami SS a nemeckým ministerstvom zahraničia. Pri tejto skupine potom končili aj fotky od AP, uviedol Domeier po preštudovaní pozostalosti jedného z členov kancelárie.

Historik z univerzity v Stuttgarte odhaduje, že si Američania a Nemci medzi rokmi 1942 až 1945 vymenili 35.000 až 40.000 fotografií. Odovzdávanie sprostredkovávali bližšie nespresnení poslovia v Lisabone a Štokholme.

Najzaujímavejšie zo snímok AP si nechával predkladať nacistický vodca Adolf Hitler, tvrdí Domeier. Podľa neho Berlín fotky následne upravoval či staval do iného kontextu, aby sa vzápätí objavili ako súčasť nacistickej propagandy.

Američania o zneužívaní svojich materiálov vedeli, myslí si Domeier. Zároveň chápali, že sami z Nemecka dostávajú len propagandistické snímky. Nie je tak jasné, aký prínos predstavovali výmeny pre Washington. Domeier naznačuje, že aj Američanom poslúžili fotky k propagandistickým účelom. Zároveň nevylučuje, že komunikačný kanál plnil aj ďalšie zatiaľ neznáme funkcie.

Domeier svoje zistenia zverejnil v odbornom časopise Zeithistorische Forschungen. Teraz dúfa, že AP "konečne" otvorí svoj archív. Agentúra sa k jeho poznatkom zatiaľ príliš nevyjadruje.

AP (Associated Press) vznikla v roku 1848 v New Yorku a už pred rokom 1941 sa stala najväčšou svetovou tlačovou agentúrou. Z jej obrazového spravodajstva čerpá aj ČTK.